- Господин Паргов, защо точно на 1 май БСП организира протестно шествие срещу корупцията, мизерията и бедността ?
- Защото 1 май е актуалната дата за едно подобно шествие, тъй като това е Ден на труда. Човек или има повод за празник на този ден или повод за тревога, за гняв, за протест. Неведнъж 1 май е бил ден на протест, особено в последните 28 г. и затова е имало много поводи. На фона на това, което се случва през последната една година – ежедневни скандали и протести, нормално е 1 май от Ден на труда да се превърне в ден за протест срещу бедността, мизерията и корупцията, която ограбва всеки един от нас.
- Упрекват левицата, че напоследък не се ангажира толкова със социалната защита на българите, където като инициативи и действия са много активни омбудсманът Мая Манолова и синдикатите, отколкото с приемливи за обществото тези, които й носят повече популярност и евентуално още електорат. Това целенасочена стратегия ли е?
- По-скоро целенасочена стратегия на опонентите ни да неглижират активността на БСП, която очевидно удря в десетката проблемите, с които това правителство и тази управляваща коалиция не могат да се справят. Най-малкото, защото преди предсрочните парламентарни избори всички се надпреварваха на полето на социалната риторика да обещават по-високи пенсии, по-високи заплати, повече блага и придобивки. Т.е. предизборната кампания миналата година се изигра на полето на социалната политика, традиционно за БСП. В рамките на тази година БСП има над 27 предложени законопроекта, идеи, от които намериха приложение в политиката на това правителство. Без да срещат явна подкрепа. Очевидно, че е много трудно да подкрепиш и да признаеш, че опонентът ти е прав. Само ще припомня, че миналия юни беше отхвърлено нашето предложение за преизчисление на пенсиите и то не към 2016-2017 г, а към 2013 г., с оглед разликата в осигурителния доход от 2008 г, през която за последно е правено подобно преизчисление. Това щеше да струва на бюджета малко над 800 млн лв, защото другото, към 2017 г, щеше да струва над 1 млрд.лв. Ние предложихме по-малката стъпка, но стъпка в правилната посока, която е справедлива. Ако това се беше случило, в момента много под 1,200 млн души щяха да са с пенсии под прага на бедността. И нали си давате сметка, че това е 1/5 от българите. Това малък повод ли е за протест на 1 май? Има още много въпроси, свързани с проблемите на майките. Ето сега и проблемът на хората в неравностойно положение, които протестираха с черни фланелки и им беше отказано да влязат в Народното събрание. Този парадокс, който се получи със зам. -председателя на НС е скандален и за това ние му поискахме оставка. Има и много други несправедливости и неравенства, които ежедневно срещаме и в приемните, и като обикаляме страната. Бедността се поставя на първо място като проблем във всички социологически изследвания, дори и в София.
Мая Манолова е един активен омбудсман. Нещо повече, допреди да стане омбудсман, беше силен говорител на БСП точно в тези сфери, свързани с несправедливостите, с подобни казуси и проблеми, което ние можем само да приветстваме.
- Засегнахте темата за несправедливостта. На 1 май родители ще запалят свещи пред Народното събрание и ще обявят код „черно" за това, че са изоставени от институциите. Така ли е?
- За съжаление в България важи едно правило и това е, че всеки сам за себе си е болен, всеки сам за себе си страда и всеки сам за себе си се справя. Това ние, социалистите, няма как да приемем равнодушно. И затова на 1 май протестираме и срещу този егоизъм. Това, че на 1 май родители изразяват своят протест по този начин, е още едно доказателство за това, че днес по-скоро ще бъде ден на гняв, на протест срещу всичко това, което вече трудно се търпи.
- Заради липсата на достатъчно работници зановия летен сезон хотелиери ще внесат служители от чужбина, най-вече от Украйна, Молдова, Беларус и дори от Виетнам. Това не е ли дъмпинг на пазара за работна ръка у нас ?
- Това е тревожен факт, свързан с проблеми на пазара на труда. Нещо повече - подобен случай имаме и в Северозападния регион, където предпочитат да получават помощи, отколкото да работят. Ето например, не могат да се намерят дървосекачи, които да санират една гора в Северозападна България. И се налага да внасяме румънски работници и фирми, вместо да създадем временна заетост на българските граждани, които така или иначе са на прага на бедността и живеят с помощи. Т.е. това е един тревожен факт за проблемите на пазара на труда, което означава, че държавата трябва да се намеси. Имаме нужда от един сериозен анализ, който засяга и образованието, и здравеопазването като сфери, които имат отношение и към производителността. Една здрава и образована нация произвежда повече, а произведеният продукт ще има по-висока стойност, тъй като това пряко ще рефлектира и върху приходите в бюджета и оттам- върху съответните преразпределителни механизми, свързани с равнището на доходи и пенсии. Този проблем ще продължи да се задълбочава. България ще продължи да се обезлюдява, можещите и знаещите, ако не намерят тук перспектива, ще изберат чужбина, където ще бъдат оценени и ще имат възможности за развитие. Демографската криза е най-големият проблем, който е пряка заплаха за националната сигурност. Днешният митинг не е само на БСП, а на всички трудещи се, които искат да изразят своя протест срещу несправедливото заплащане, срещу условията, в които те работят, срещу това да поискат повече перспектива и сигурност. Държавата да бъде наистина държава, а не мащеха.
Затова всички, които искат да се включат в този митинг-шествие, са добре дошли, без значение дали са членове или симпатизанти на БСП. Просто хора на труда. Ние трябва да насърчаваме хората към това да се трудят, да произвеждат, а не към това да ги учим да получават помощи. Много ясно искам да го подчертая, защото всеки си мисли, че БСП е партия, която иска само да раздава. Не, ние се борим за това всеки да има гарантирано право на труд, всеки да бъде справедливо заплатен, за да създава перспектива на себе си и семейството си и за България.
- Протестното шествие днес е и срещу корупцията. Как БСП оценява първите акции на оглавяваната от Пламен Георгиев мега структура за борба с корупцията ?
- По тази тема през последната година имаше остри дискусии и различни предложения, включително и от самия президент Радев. Остана едно съмнение, че това по-скоро ще бъде орган за политическа саморазправа. Силно се надявам да не се превърне точно в това, което мнозина прогнозираха. Много е рано да се дават оценки за работата му. Така или иначе това, от което страда България, е липса на ефективна, действаща и работеща администрация, т.е. институции ,които да са на мястото си. Ако това е налице, протестите, които се наблюдават през последната 1 година няма да са толкова много и ще са спорадични. Показателен е фактът, че на хората вече им писна ,защото те не усещат , че техните данъци отиват по предназначение за това да направят живота им по-спокоен и по-сигурен. Има чувство за несправедливост. Това е проблемът, пред който сме изправени всички политици от всички партии - как да накараме администрацията да си върши работата, а не да работи на парче, по поръчка и да се подиграва с хората за елементарни услуги, които им предоставя, като не ги прави качествено и в срок, а понякога и въобще не достигат до тях.
- Лидерът на БСП Корнелия Нинова отправи призив за намаляване на депутатските заплати и почивните дни. Всички в групата на БСП ли споделят тази идея ?
- Тази идея породи доста коментари в НС от всички политически групи. Беше изненадващо поднесена. Но по-скоро бих я приел като подтикване и призив към всички народни избраници, да знаят, че техните заплати се плащат от хората за да мислят и да работят така, че да правят живота на хората по-спокоен, по-сигурен. Въпросът дали заплатите са по-високи или по-малки е винаги спекулативен и чисто популистки, но по-скоро тълкувам това предложение точно в тази посока. По-скоро символично ,защото оценката на парламента е най-ниска като рейтинг и доверие, т.е. хората не са доволни от своите избраници, на които те плащат заплати. Този нисък рейтинг и оценка е една атестация.
- Задават ли се предсрочни избори след края на европредседателството?
- Много се говори, на фона на политическата нестабилност - протести, скандали, гафове на правителството, така че вероятността да има предсрочни избори я оценявам в момента 50/50, като ако има такива, ще бъдат есента.
- Може ли въпросът за отношението към Русия да разруши управляващата коалиция ?
- Едва ли това ще е ключовият въпрос, който ще допринесе за едни предсрочни избори- отношението към Русия, но виждаме през последните месеци то е по-скоро еднозначно с позициите ,които заемаме- и по случая Скрипал, и по отношение на Сирия, т.е. гледаме на Русия като на една държава, с която не само исторически сме свързани, но и с която имаме общо бъдеще в Европа, основаващо се на прагматични икономически отношения и на общи културни взаимовръзки и на православното християнство. А това е предимство, което трябва да се отчита и използва.
- Какви са очакванията от предстоящото посещение на президента Румен Радев в Русия?
- След Георги Първанов, това ще е първият президент, който ще отиде на такова посещение и очакваме това да бъде една важна стъпка в затопляне и сближаване на отношенията на тази прагматична икономическа основа ,без това да противоречи на нашата евроатлантическа ориентация.
- На какво се дължи продължаващото напрежение между президента Радев и правителството?
- Очевидно е, че Румен Радев е коренна противоположност на Росен Плевнелиев, който мога да кажа, че не стоеше на мястото си като президент и беше функция външни сили. На управляващите очевидно не им харесва президентът да не е функция на правителството, да има собствена визия и позиции, но такъв президент хората поискаха на изборите през 2016 г и то съвсем категорично с тези над 2 милиона души, гласували за него. Това дава доста силна позиция на сегашния президент и аз силно се надявам той да използва активно в интерес на всички и на България най-вече.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com