Местан: Кабинетът тепърва ще разгърне потенциала си

Местан: Кабинетът тепърва ще разгърне потенциала си | StandartNews.com

София. 2014-a е година на изпитание пред цялата политическа класа. Предстоят важни избори за Европейски парламент, които ще покажат дали има размествания в нагласите на българите. "Стандарт" потърси за разговор по основни въпроси на политиката Лютви Местан, лидер на ДПС - една от двете партии зад кабинета "Орешарски".

- Г-н Местан, за 24 г. съществуване ДПС е трети мандат във властта с нарастваща във времето тежест. Какъв е хоризонтът ви?
- Политиката е хищник, който изяжда авторитетите. Достатъчен е непредубеден поглед назад в историята на българския преход, за да се убедим в това. Дълъг е списъкът на партии и политици, които изчерпаха своето политическо време. Оцеляването е функция на социалната креативност и това е основната цел и едновременно хоризонтът на Движението за права и свободи. В политиката няма запазени територии. Тезата на д-р Доган, че дори да вървиш в правилната посока, ако не го правиш достатъчно бързо, ще бъдеш застигнат, има силата на аксиома.

- За втори път управлявате с БСП. По-лесно ли е сега?
- Отношенията БСП - ДПС са с дълга и сложна история. Натрупахме много опит - и позитивен, и негативен. Днес диалогът е по-зрял и коректен. И в БСП, и в ДПС има антинастроения, които могат да бъдат преодолени в името на националния интерес. И това не е клише, а действена политика.

- Кои грешки в отношенията ДПС - БСП от времето на Тройната коалиция сте си обещали Движението никога да не повтаря?
- Допуснахме, макар и незаслужено, превръщането на "коалиция" в едва ли не синоним на съглашателство, защото не успяхме да разгърнем докрай предимствата на коалиционната формула. Освен това позволихме, може би и заради слаба медийна политика, 8-5-3 да се възприема не като взаимен контрол, а като парцелиране на властта до степен на феодализирането й. Затова днес двете партии стоят зад кабинета "Орешарски", без да извеждат като доминанта партийното начало, и стъпват на програмата на правителството, а не на нарочно коалиционно споразумение. Всеки има право да го оспорва, но в своята същност кабинетът "Орешарски" е експертно-политически, дори не политико-експертен. Тук позиция и препозиция са от съществено значение.

- Отминалата година беше трудна за кабинета - тръгна с масови протести. Какво ще направите, за да не се повторят те посред зима?
- Кабинетът "Орешарски" работи в изключително тежка политическа среда. Най-тежката, в която някога е работел който и да е кабинет. Въпреки това първите шест месеца са успешни. Правителството тепърва ще разгърне потенциала си, особено ако ситуацията се нормализира.

Най-лесната оценка за 2013-а е, че е годината на протести и катаклизми. Ние в ДПС имаме един по-различен, далеч по-оптимистичен прочит на 2013 г., защото дори в протестите четем болезненото усилие на политическия процес и на гражданското общество да излекуват раните от авторитарното управление на Борисов. И понеже той е причина за заболяването, затова няма да бъде припознат нито като лечител, нито като алтернатива на Орешарски. Откакто Борисов не е на власт, се възстановява усещането за демокрация, за примата на институционалността над персоната; икономиката дава признаци, че се размразява, което ще доведе до по-адекватна социална политика и повече справедливост. Когато протестът е социално обоснован, правителството дължи отговори и има капацитета да ги даде. Протести с такава природа могат да бъдат предотвратени с адекватни мерки и покрити очаквания. Но самоцелната деструкция, която стои зад непризнаването на изборни резултати и неуважението към вота на избирателите, е нещо друго. Аз уважавам правото на протест, но не мога да толерирам изява на политически комплекси и агресия на партии, които не по моя вина не са на власт или не са успели да прескочат 4%-ата бариера, за да бъдат парламентарно представени поне.

- ДПС винаги е било близо до избирателите си. Усещат ли те "лъча надежда", който според премиера правителството е дало на хората?
- По-скоро да - предвид на всичко, което споделих като отговор на въпроса ви по-горе. Бих добавил адекватната ни позиция за кризата с изкупуването на тютюна. Няма да оставим 100 000 български семейства на произвола на съдбата. И парламентът, и правителството ще сторят необходимото, за да спестят на тютюнопроизводителите горчивата катранена чаша, поднесена от престъпното управление на ГЕРБ.

- През май изборите за Европарламент ще покажат дали има разместване в политическите пластове. Вие какъв резултат очаквате?
- Амбицирани сме минимум да съхраним позициите си в Европейския парламент.
- Поставихте следното условие за предсрочни избори - БСП и ДПС заедно да получат по-малко евродепутати от ГЕРБ.

- Защо две партии се състезавате с една?                                                                                                          

- Защото самият Борисов имаше нескромната претенция като проява на своеобразния му политически бабаитлък, че е повече от двете партии и че дори е алтернатива на цялата политическа система. Политическото му време обаче ще изтече, когато се отърсим окончателно от месианските си опиянения и прозрем жестоката истина, че магически решения няма и че политическата нормалност и прагматичност са за предпочитане пред чудодейните очаквания. Нито огромният корупционно натрупан финансов ресурс, нито силовашките им прийоми ще са спасение за ГЕРБ.

- Ако не ме лъже паметта, преди време бяхте развили тезата, че българската политика има нужда от силна десница. И ако се наложи, ДПС ще й бабува. Наложи ли се?
- Да бабуваме?! Никога не сме имали такава нескромна претенция, камо ли да я изразим. Потвърждавам обаче тезата, че ГЕРБ не е дясната партия на България и затова има вакуум в дясното, който трябва да бъде запълнен като условие за нормализиране на политическия процес.

- Появиха се доста конкуренти на ГЕРБ. Какво политическо бъдеще виждате пред Реформаторския блок? Те могат ли да бъдат големият конкурент на ГЕРБ вдясно?
- Не. Защото май са готови да "пристанат" на Бойко. В началото на летните протести си повярваха, че могат да бъдат припознати като алтернатива и затова според мен правилно се разграничиха и от БСП и ДПС, и от ГЕРБ. Ентусиазмът обаче им секна бързо, защото за алтернативност само маската на морален цензор и претенцията, че са носители на абсолютната истина, не са достатъчни. Днес избират по-лесното - да се приютят под крилото на Борисов, основния герой в разговора за Мишо Бирата. Не бих искал да заприличат на Янето, който първо уволняваше Бойко, но после му пристана. Борисов несъмнено ще приеме офертата, ще ги приласкае, ще ги приюти дори, но после ще ги асимилира. Апропо, колегата Йордан Цонев отдавна направи подобна прогноза. Жалко, защото онова, което трябва да се реформира, е точно изкривената демокрация като тежко наследство на Борисов-Цветановото управление. Няма как да имаш претенцията за реформатор и да се съюзиш точно с ГЕРБ.

За съжаление от много години (след ОДС на Иван Костов) обективната необходимост от дясна алтернатива не се среща с адекватен политически изразител. След Иван Костов дясното все още не е в състояние да излъчи силен лидер. Освен това в Реформаторския блок са съвместени и продукти на Тройната коалиция с ляв генезис, които днес се представят за нейна дясна алтернатива.

- А какво е бъдещето пред партията на Николай Бареков?
- Бареков се е прицелил в протестния вот. Обект на атаката са му всички - от Борисов, Станишев, Доган (?) през реформаторите до Местан. Играе антисистемно. Това още не е платформа. 

- ДПС и БСП имат разнобой по основни предизборни обещания на социалистите - пенсионна възраст, цигареното вето, данък "богатство". Досега надделяваше позицията на ДПС. Готови ли сте на отстъпки, за да не бъдете обвинени от червените, че не са изпълнили програмата си заради вас?
- Защо само на БСП? И на ДПС, разбира се. И това е естествено, защото сме различно разположени в политическата координатна система. Трябва да възпитаме политическа култура за верен прочит на волята на суверена, изразена чрез вота му. Ако една партия, която и да е (не визирам само БСП), спечели самостоятелно мнозинство, тя не само че може, а е длъжна да реализира всички свои предизборни партийни обещания. Ако суверенът е отредил друго, не една, а две или повече партии да имат отношение към властта, се налагат друг тип баланси. Аз вече обясних, че нашата пресечна точка е програмата на кабинета "Орешарски".

- След новия скандал с Волен Сидеров изпитвате ли неудобство, че кворумът в парламента зависи от неговата воля? Как оценявате поредната му "изява"?
- Прокуратурата вече се е заела със случая. И това е така, защото в днешна България никой не е по-високо от закона. Неизменно казвам това, независимо от коя политическа сила е обектът на прокурорската проверка. Казвал съм го и по адрес на политици от ДПС и не се сещам за по-принципен отговор. Що се отнася до дискомфорта, той не е породен единствено от последните скандали. ДПС и "Атака" са антагонистични и политически, и ценностно.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай