Разширените вени мъчат всеки втори. Около 45% си патят от тази диагноза, при 3 на сто се стига до язви по краката - особено в областта на глезените, признава д-р Петър Илиев. Специалистът по съдова хирургия и ангиология емигрира в Швейцария през 1970 г. Създава клиника за лечение на разширени вени и трудно заздравяващи рани в Базел. Заедно с колеги усъвършенства метода на д-р Мюлер за микрохирургични операции на вените в рамките на час. Д-р Илиев прилага и лазерно лечение и склеротерапия. "Ако нямате усложнения, с разширени вени ще си живеете до дълбока старост. Стигне ли се до флебити и тромбози обаче, става опасно", алармира д-р Илиев.
Мързелът не е лек за разширените вени. Напротив - не бива да се лишавате от спорт и разходки, обяснява д-р Петър Илиев. Движението е спасение както за тези, които работят по цял ден накрак, така и за онези, приковани пред компютрите, категоричен е спецът по съдова хирургия. Появят ли се първите белези на разширени вени, е добре да започнете да носите компресорни чорапи. Както и да се лишите от горещите вани и плаж, предупреждава д-р Илиев. Не се заблуждавайте -
болките в краката не са симптом
че имате венозно заболяване особено когато липсват венозни възли. "Често ги предизвикват анатомични особености на стъпалото, дегенеративни или възпалителни промени в коляното, тазобедрената става или гръбначните прешлени", обяснява съдовият хирург.
Ако все пак диагнозата е разширени вени, спасението може да дойде след по-малко от час. Микрохирургичната операция продължава от 30 до 60 минути. Какво се случва? Хирургът отстранява предварително отбелязаните разклонения на разширените вени, без да прави груби разрези на кожата. Упойката е местна (като при зъболекар), белег не остава. След интервенцията се прави превръзка, а пациентът си отива у дома, разказва д-р Илиев. Специален режим няма - може да ходи на работа, дори да спортува.
"Понякога използвам като допълнително средство и лазер, относително нов метод с много предимства. Както и при минихирургията, се ползва местна упойка и ако участъкът е прав, се въвежда лазерен фибър.
Получава се "вътрешно изгаряне"
на разширената вена", разказва д-р Илиев. Възстановяването е светкавично, най-често не се прави и компресивна превръзка. Неприятното е само, че след лазера в продължение на няколко месеца под кожата остават твърди нишки, които по-късно се разграждат от само себе си. Но методът не е панацея, защото може да се прилага само на "прави" вени. Ако има извивки, специалистите залагат на микрохирургията.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com