Като пребити сме заради времето

Увеличава се броят на инфарктите и инсултите при рязка промяна

Като пребити сме заради времето   | StandartNews.com

До преди броени дни беше лют студ, от 2-3 насам настана почти пролетно време, а утре не се знае какъв сибирски мраз ще ни споходи. Моя близка, която страда от високо кръвно налягане, заради резките промени във времето почти всеки ден вика "Бърза помощ". И хич не е за чудене!

Специалистите потвърждават, че резките промени във времето не остават без последствие за организма. "Играта" в атмосферното налягане, температурата, влажността на въздуха, магнитните бури и т. н. ни действат зле, особено ако имаме здравословни проблеми, като атакуват слабото ни място. Разбира се, здравият човек не усеща промените, но да се запитаме колцина от нас пращят от здраве. Като изключим младите хора, от останалия огромен процент всеки има някаква болежка. Лекарите обясняват, че през този период на годината и при най-малкия повод - прекарана на крак инфекция, стрес, преумора - се объркват биоритмите на  организма, а причината е нарушаване на производството на мелатонин. Това е всъщност хормонът, отговарящ за жизнения ритъм и възможността за адаптиране на човешкия организъм. При тези "вариации" топло-студено мнозина от нас чувстват необяснима слабост, настроението им е скапано, мъчи ги безсъние, изчезва добрият до вчера апетит. С неблагоприятните фактори се свързва изострянето на стари болести и появата на нови. През този период най-много се оплакват хората с проблеми и болести на ставите и опорно-двигателния апарат. Най-силно обаче са засегнати хронично болните, болните от бронхиална астма, високо кръвно налягане, аритмия, язва, болести на жлъчката и червата...
С аномалиите се увеличава броят на инфарктите и инсултите, отслабва имунитетът ни и сме много по-застрашени от инфекциозни заболявания.  Резките температурни промени не дават достатъчно време на организма да се адаптира. Започват да страдат защитните му сили и затова ни нападат вируси и респираторни заболявания. Скоковете на атмосферното налягане - понякога няколко пъти в денонощие, пък увеличават стреса на организма.

 Метеопатията е диагноза

а страдалците са милиони. Най-честите метеопатични реакции при резки промени на времето са главоболие, болки в областта на сърцето, виене на свят, отпадналост, постоянна раздразнителност, правене на сърдечно-съдови кризи и т.н.
Няма как да си правим илюзии за времето през януари и февруари - след затоплянето пак ще нахлуе студеният фронт. Такъв е сезонът. Не може да избягаме от него, но може да си помогнем. Докторите съветват преди всичко да си изработим режим, при който по едно и също време да се храним, лягаме и ставаме. Подходяща за всички възрасти е умерената физическа активност, като леката гимнастика у дома  например. За тонус е препоръчително много движение. Добре облечени за разходка в парка е много по-добър вариант от седенето на топло вкъщи, съветват лекарите. Не трябва да се яде бързо и на крак, а да се приема пълноценна, богата на витамини храна. Може да се вземат и  комплексни витамини през това време на годината. Да си припомним няколко азбучни правила - не трябва да се прекалява със силно кафе, алкохол и цигари през дните, които са неблагоприятни за здравето. Установено е, че дори веднъж да сме се "наквасили" яко,  биоритмите ни рязко се променят и намаляват адаптационните възможности на организма. Патилите казват, че, за да устоим, трябва да правим неща, които малко или почти не зависят от времето -  да се отдадем на културни развлечения, приятни срещи с приятели, да измайсторим някой и друг сладкиш у дома...Удоволствието от живота ще се върне. Не винаги е лесно, но усилието си заслужава.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай