"Харлем шейк" като "Стената"

"Харлем шейк" като "Стената" | StandartNews.com

"Харлем шейк" манията е като всичко друго в интернет - ще подруса децата още седмица-две и ще отмине. Един човек обаче няма да я забрави - учителят от Пловдив, за когото организирано в двора на гимназията Харлем парти стана повод да бъде освободен от работа. За две престъпления едновременно - защото събрал учениците да танцуват, а на всичко отгоре въпросният купон станал публично известен в интернет. Където обикновено, когато се качи клипче с учител, то носи името Qko yadosаn daskal. А преподавателят е скришом заснет с мобилен телефон, след като предварително се е намерил кой да го изкара от кожата му, та да му гледа сеира.

Далеч съм от мисълта да твърдя, че клипчето с танцуващите ученици, които на места имитират, казано на административен език, непристойни действия, трябва да бъде тълкувано еднозначно. Но със сигурност трябва да бъде поощрено, а не линчувано това, че един учител се опитва да заговори на езика на учениците си. Че се опитва да им внуши, че училището е място, където може да звучи смях, а не да лъхат скука и сивота. Но очевидно за един български учител това е най-голямото престъпление, което може да извърши - да накара учениците си да мислят, че могат да бъдат разбрани от него. Може да му бъде простено всичко друго - да преподава лошо и дори въобще да не преподава, да не си знае материала и дори да влиза в класната стая подпийнал. Системата може да прости на преподавателя убийствената скука и отегчение, с което самият той гледа на предмета си, както и неспособността му да го поднесе разбираемо, стига само да гледа строго, да идва половин час по-рано и да си попълва навреме материалната книга. Даскалът може да бъде вечен обект на насмешки и никой няма да го уволни за това, дори и ако е напълно неспособен да съхрани авторитета си пред безмилостния съд на тийнейджърите. Но единственото, което образователната система у нас не прощава в момента, е различието. Различният в един педагогически колектив е по условие дамгосан, а ако общува по-тясно с учениците, това е едва ли не комплот срещу цялата учителска колегия. Започват коментари от сорта "Той настройва учениците срещу нас", "Виж какво направиха твоите любимци" и прочие реплики, целящи да покажат на различния даскал, че трябва да се самоопредели веднъж завинаги - ако не си с нас, си против нас. В същото време училището претендира, че търси млади хора, и се жалва, че никой не искал да се задържи там заради ниската заплата. Да, тя е едната причина. А другата е калъпът, в който образователната система се опитва да вкара не само децата, а и тези, които им преподават.

Христо Данев бил добър преподавател, но лош педагог, казва директорката. А по принцип училищата са пълни с обратното - лоши преподаватели, които обаче минават за добри педагози, и затова нямат проблеми. Ако поведението на Данев е прекрачило някакви граници - има други начини да му се покаже това. Затова съществуват и по-дребните дисциплинарни наказания. Но не - той трябва да бъде уволнен, защото е заплаха за системата. И то във време, когато куп образователни реформатори пишат закони и наредби за това, колко нови, иновативни и прочие трябва да станат хората, влизащи в класните стаи. Имаше една приказка за новия бардак със стари жрици, която не е удобно да цитирам, но май образователната система очаква точно същото от учителите. Да се променят, като си останат същите. Жалкото е за випуска, който се раздели през сълзи с любимия учител и съвсем между другото получи един последен урок - не смей да бъдеш различен. За това наказват. И като си помислиш - това е просто "Харлем шейк". Дори не е "Стената".

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай