Държат наши строители като роби в Хановер

Те живеят и се трудят при нечовешки условия - без вода и тоалетна

Държат наши строители като роби в Хановер | StandartNews.com

Наши строители работят като роби в Хановер. Те живеят и се трудят при нечовешки условия - без вода и тоалетна. Шокиращите факти разкри проверка на инспекцията по труда и на здравната служба в Хановер. Тя констатира, че хигиенните условия на строителната площадка на бившия хотел „Маритим“ са абсолютно неприемливи. Наред с всичко останало, работниците там е трябвало да спят в помещения, в които са открити вредни за здравето вещества. Сега строителната компания е под напрежение, съобщи Канал 3.

Внезапната проверка на здравни и трудови инспектори във вторник разкри липса да хигиенни условия на строителната площадка вътре в хотела срещу сградата на новото кметство в Хановер. Там около 50 предимно български работници са ангажирани с къртенето на бетон във вътрешността на сградата и е трябвало да спят на строителната площадка.

Те живееха там без питейна вода, без санитарни помещения и умивалници, потвърждава информацията на „Хановерише Алгемайне Цайтунг“ (ХАЦ) ръководителят на инспекцията по труда Бернд Рийз. Веднага е било забранено нощуването в сградата, в която са открити и вредни вещества.

Проверяващите са били изненадани, че по време на посещението им на строителния обект не е имало „строителен ръководител, който да говори добре немски език“. Един от работниците се е опитал да влезе в ролята на лош преводач. Това е причината за днес да е насрочена нова проверка на обекта. Централната на строителната компания в Берлин е била предупредена да осигури ръководител, с когото да може да се комуникира нормално. По време на днешната проверка трябва да бъдат обсъдени въпросите с безопасността на труда и почистването на замърсители. Ще бъдат връчени и писмени инструкции за хигиенните мерки срещу разпространението на коронавирус.

Ръководителят на инспекцията отказа да направи връзка с публично обсъжданото настаняване на евтина работна ръка в месопреработвателната промишленост.

„Там става въпрос за спане в общи помещения. В този случай работниците бяха настанени в стаи с по едно и две легла, мебелировката беше наред“, казва Рийз.

Липсата на помещения за миене и къпане обаче не подлежи на коментар. Трябва да се установи и дали по време на работата си работниците са спазвали необходимата дистанция.

„Стандартите трябва да се спазват и да ни се представят като част от оценката на риска“, заяви Рийз. Компанията получи срок от една седмица, за да представи концепция за хигиена.

Изданието предполага, че служители в намиращи се наоколо офиси са подали сигнал в полицията в края на миналата седмица, че работниците са принудени да спят в сградата на бившия хотел. При проверката е установено, че по первазите на прозорците са оставени да съхнат запотени обувки и има прострени панталони.

Фирмата „A&S Betondemontage“, чиито ограждения са около сградата от година и половина, отказа да коментира събитията.

„Очевидно поръчката по събарянето сега е поставена по различен начин“, каза само съсобственикът Хинрих Детмеринг. Фирмата отказва да бъде свързвана със случващото се в хотела, затова преди седмица са премахнати банерите и логото й, а до края на седмицата предстои да се отстранят и оградите.

От 2015 г. имотът принадлежи на дъщерната фирма на базираната в Берлин „Intown“ – собственост на „Linaeo Group“, която се занимава с инвестиционна дейност в цял свят. На въпрос вестника говорител на компанията обясни, че фирмата иска да преустрои сградата от 60-те години в нов модерен хотел. На практика, обаче, от години там не се прави нищо, освен че имотът е нает от града за 6 милиона евро с идеята в него да бъдат настанявани временно мигранти.

Върху 160 страници са описани подробно вредните за здравето строителни материали като азбест, които са използвани при строителството на сградата и които следва да бъдат отстранени, като сумата за това ще възлезе на около 2 милиона евро.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай