Хората не спорят за посоката, а искат да слязат от таксито на властта. Това заяви пред "Стандарт" депутатът от ГЕРБ Томислав Дончев.
- Господин Дончев, вие бяхте един от последните депутати, които успяха да излязат от Народното събрание, преди сградата да бъде блокирана от протестиращите. Как избегнахте блокадата?
- Дебатът в комисията беше приключил, затова излязох малко по-рано - към 8 и нещо. Не бях с кола, сложих си раницата на рамо, тръгнах по уличката, стигнах до лентата, при което момчетата от полицията се притесниха много. Аз я вдигнах и влязох при хората.
- Вие сте разпознаваемо лице, бивш министър, не ви ли посрещнаха с агресия?
- Нямаше агресия. Хората се скупчиха около мен. Една възрастна дама ми обясни, че не иска кредити, които ще плащат децата и внуците й. Аз се съгласих с нея. Питаха ме какво е станало в комисията, аз разказах на хората. Поговорихме, няколко човека ми стиснаха ръката, пожелаха ми успех и си заминах.
- Случайно ли депутатите бяха изведени в автобус по времето на късните емисии на новините?
- Опитът ме е научил, че няма нищо случайно. Без да претендирам, че съм експерт и мога да оценявам полицейската тактика, извеждането на хората, и то с автобус, действа като червено на бик. Прилича на откровена провокация.
- Това означава ли, че именно липсата на диалог и внимание към протестиращите, които 40 дни се опитваха да привлекат вниманието на управляващите, всъщност е една от причините за ескалация на напрежението?
- Безспорно. Защото когато от едната страна има искания и формулирани желания, а от другата не се чува отговор, това е липса на диалог.
- Какъв е изходът от ситуацията?
- Единственият изход са избори. С тази демократична процедура не бива да се злоупотребява и избори през няколко месеца не е добър сценарий. Но е по-малко лош от това, което имаме в момента - нестабилно управление, което няма подкрепа нито парламентарна, нито от обществото. И това ще му попречи да си върши работата. Правителство, което няма сила и самочувствие, не е в състояние да прокара нужните реформи. При това кабинетът в най-лошия вариант поне веднъж седмично прави някаква глупост. И това, не само като представител на опозицията, но и като гражданин, ме прави ужасно недоволен. Например, мина на първо четене въпреки гласовете ни против актуализацията на бюджета, който трябваше да решава социални проблеми. А социалните разходи от допълнителния 1 млрд. кредит са 4%. 16% са допълнителни плащания, 20% - признание за невъзможност за събиране на повече пари. Останалите 50% са мъгла. Според финансовия министър Петър Чобанов това е буфер в бюджета. Звучи хубаво, но в прав текст това са пари, които ще бъдат похарчени неизвестно за какво през следващите няколко месеца. Опасността при промяната на бюджета е и за следващите години. Вторичният ефект от увеличаването на дефицита може да доведе до спиране на еврофондовете, защото едно от новите условия за помощта от Брюксел е спиране на европейското финансиране за държава, която влезе в свръхдефицит.
Имаме Министерство на инвестиционното проектиране, за което не само хората не знаят с какво се занимава, но и самото ведомство не знае. И доколкото разбрах, ключова теза на министъра е, че ще прави типово проектиране на старчески домове. Което не е лошо, но може да бъде направено и от всяка община. Проблемът са и тежките щети, което носи това новообразувание върху инвестиционния процес.
- Кои са добрите идеи на управляващите, които протестите им пречат да изпълнят?
- Щом протестите не са в състояние да спрат управляващите да емитират 1 млрд. нов дълг, за коя друга идея биха им попречили? От правителството свалиха доверието си и социалните партньори, които искат предсрочни избори, и ключовите ни външнополитически партньори - представители на ЕК, държави членки. Много хора казват: "Тези кръв ли искат?"
- Кога трябва да са следващите избори?
- От гледна точка на стабилността сигурно избори напролет са добър вариант. Но от гледна точка на работата на правителството - това ще е опасен сценарий. Силно съм притеснен какво ще се случи през оставащите 36 седмици- поне 36 нови големи глупости със сегашното темпо.
- Бихте ли управлявал заедно с БСП?
- Проблемът не е ляво-дясно. В Германия, мотора на ЕС, сме виждали подобни странни коалиции. У нас разривът е не само на ниво политически позиции, но и на това кой се е "продал на тъмната страна". Факт е, че търпимостта към политиците е спаднала ужасно много. И ако преди 6-7 г. на политиците са прощавани много неща, днес няма да има грешка, която да се прости.
- Какво ще се случи с протеста, ако след 10 дни депутатите излязат в отпуска?
- Усещам силна склонност у много депутати да излязат в отпуска, за да се откъснат от прегръдката на народната любов. При толкова динамична ситуация няма потенциал за парламентарна ваканция. През август трябва да се направи ремонт на изборните правила.
- Какво щяхте да направите, ако бяхте в позицията на кабинета "Орешарски"?
- Да си подам оставката.
- Нямаше ли първо да опитате да намерите път към протестиращите и техните искания?
- Това е все едно да си се качил в такси и да спориш с шофьора откъде да мине, за да те закара там, където искаш. Но хората не спорят за посоката, а изобщо не искат да се возят в таксито, искат да слязат.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com