"Да Винчи" прави чудеса и в София

С робота ще оперират рак на стомаха, червата и панкреаса

"Да Винчи" прави чудеса и в София | StandartNews.com

Роботът "Да Винчи" направи "премиерата" си в София. При това - бяха извършени първите у нас хирургични операции с него. Системата, в която от болница "Доверие" са инвестирали 3,5 млн., е последно поколение, супер модерен, и вторият в страната. Първият робот "Да Винчи" бе въведен в Плевен от проф. Григор Горчев, който натрупа голям опит в приложението му при големи гинекологични операции. Сега в столицата екипът на проф. Тома Пожарлиев - д-р Йордан Бирданов, д-р Иван Юруков и д-р Орлин Томов, ще оперира пациенти с тумори и камъни в жлъчката.

Чудото "Да Винчи" се случи на четирима в столицата миналата седмица. Пациентите бяха оперирани заради камъни в жлъчния мехур. Една от тях имаше и съпътстващо заболяване - диафрагмална херния, разказаха хирурзите от екипа на проф. Тома Пожарлиев. И се похвалиха, че двама от болните дори отказали болкоуспокояващи след безкръвната интервенция - толкова бързо се възстановили. Хирурзите разказаха за "Стандарт", че им предстоят операции на доброкачествени и злокачествени образувания на тънките и дебелите черва, на стомаха, а в бъдеще - и на черен дроб и панкреас. Софийският "Да Винчи" интензивно ще се използва и при пациенти с урологични и гинекологични проблеми. Екипите, които оперират с робота, са обучени във водещи клиники в Западна Европа, обяснява Ана Недялкова, член на Борда на директорите на болницата. "Подготвихме трима хирурзи, един гинеколог, двама уролози и три операционни сестри. Нашата политика е съчетание на висок професионализъм с най-новите технологии в полза на пациента", подчертава Недялкова.

Проф. Тома Пожарлиев пък е доволен, че повечето планови и спешни операции могат да се правят с робота. "Като коремен хирург мога да кажа, че бг лекарите

могат да направят абсолютно всичко

което се прави в целия свят. Говоря за операции на рак на дебелото черво, панкреаса или стомаха, както и жлъчно-каменна болест. Операционната зала в болница "Доверие" разполага с всички съвременни апарати и инструментариум: лапароскопска апаратура, ултразвукови скалпели, ушиватели, инстументариум, а сега и системата "Да Винчи". Разбира се, трябва да се попадне на специалист", допълва проф. Пожарлиев. Хирургът е пионер във въвеждането на лапароскопските техники на Балканския полуостров. Има зад гърба си над 7000 такива операции. Най-младият му пациент е на 6 г., най-възрастният - на 95 г. През "школата Пожарлиев" са минали хирурзи от цялата страна и чужбина. Сега е и пръв в България в извършването на още по-висок клас безкръвни операции - с робота "Да Винчи".

При лапароскопската хирургия операциите се извършват през малки отвори от 5 до 10 мм. През първия 10 мм отвор се въвежда тръбичка (канюла) и през нея се вкарва камера, свързана към монитор, с която се оглеждат всички коремни органи. През другите два отвора, посредством канюли, със специални инструменти се извършва интервенцията. При тези операции има по-малки разрези, минимални болки и усложнения, по-бързо възстановяване и съкратен болничен престой. Какво е новото при "Да Винчи"? След въвеждането на канюлите роботът се придвижва до пациента и

трите автоматични ръце се закопчават

за тях и се въвеждат камерата и работните инструменти. Операторът заема позиция на дистанция от операционната маса, на конзола (команден пулт), на който наблюдава оперативното поле в 3D образ и десетократно увеличение. С помощта на приспособления за ръцете си и няколко педала извършва сложни манипулации, обясняват хирурзите. Системата позволява изключително прецизен контрол върху работните инструменти и дава свобода на движение чрез възможност за пречупване в три стави и ротация на накрайниците на 360 градуса. По този начин при най-голяма сигурност могат да се извършват и по-сложни оперативни интервенции, доволни са хирурзите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай