Ученици и родители редиха ДОМИНО

Дуално образование за модерните изисквания и нуждите на обществото - това е конкретният превод на проекта ДОМИНО. На този швейцарски модел за професионално обучение, който стартира преди две години и половина у нас, бе посветена областната панорама на професионалното образование и кариерното ориентиране в Стара Загора. Форумът, организиран от регионалното управление на образованието, в партньорство с Търговско-промишлената палата и най-голямата работодателска организация в региона - Клубът на работодателя, се проведе през уикенда.
Първата плочка на ДОМИНО-то поставиха още в петък след обяд 20-те професионални гимназии и средни училища от Стара Загора, Казанлък, Чирпан, Раднево, Мъглиж, Гълъбово, Павел баня, Гурково и Николаево. Те превърнаха кокетната зала за художествена гимнастика в истински панаирен павилион на своите училища. Подробни презентации, изделия за практическо обучение, действащи макети, рекламни материали и модели - това бе само част от примамливото изобилие, с което бяха атакувани седмокласниците и техните родители. Възпитаниците на ПГ по ветеринарна медицина „Ив. Павлов" и техните партньори от Центъра за диви животни дори бяха изложили живи екземпляри - един скален орел, керкенез и чинчила.
Жив интерес сред бъдещите електричари предизвика и действащия макет на учениците от ПГ по електротехника и транспорт „Г.С.Раковски" за производство на статично електричество. Да го изпробват върху себе си тук постоянно се трупаха седмокласници. „По принцип мисля да кандидатствам в езиковата, но ветеринарната гимназия определено ми хареса и нищо чудно да променя мнението си", призна Вяра от ПГ „Максим Горки" в Стара Загора. Нейната приятелка Илияна може би от солидарност също бе харесала животинките на ветеринарите. Пресиян от същото училище пък се увличал по химията и бе разочарован, че старозагорската ПГ по химическа промишленост и биотехнологии „Д. Менделеев" кой знае защо нямаше щанд на своебразния парад на професионалните училища.
На място, готови да се притекат на помощ на ученици и родители, бяха и кариерни консултанти от общината и регионалното управление на образованието.
В съботния ден в рамките на областната панорама предприятията и фирмите-партньори - Хранинвест - Хранмашкомплект" АД, АТЕ – Пласт, Оскар Рюег - България", „Стандард профил" - ЕАД, "Средна гора", комплекс "Сити" и ресторант "Бизар", гостоприемно отвориха врати за бъдещите си кадри. В деня на отворените врати седмокласниците и техните родители на място се запознаха с условията на работа и преспективите за развитие на професиите в тези модерни фирми.
Стана ясно, че в план-приема за новата учебна година в Старозагорска област превес наистина имат професионалните паралелки. От общо 106 паралелки за осми клас в областта, 42 – са профилирани, а 64 - са професионални, съобщи шефката на регионалното управление на образованието Татяна Димитрова.
Според шефа на Търговско-промишлената палата в Стара Загора Олег Стоилов проектът „Домино", на който старозагорци са пионери в страната, е най-ефективният инструмент за налагане на професионалното образование. Затова на неоотдавнашната си среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев старозагорските предприемачи са предложили от проектна форма дуалното обучение да стане държавна политика.
* * * *
Бизнесът има нужда
от кадърни специалисти
Арх. Банко БАНОВ, председател на Клуба на работодателя в Стара Загора
- В България има безработица, а бизнесът изпитва остър дефицит на работна ръка. Как да си обясним този парадокс, арх. Банов?
- Само с едно: тези, които са без работа, нямат квалификацията да заемат свободните работни места. Бизнесът изпитва глад за кадърни професионалисти.
- Кои браншове на старозагорския бизнес изпитват най-остър глад за кадри?
- Може да се каже, че почти всички браншове изпитват остра нужда от изпълнителски кадри, които подготвят професионалните гимназии - от строителството и ресторантьорския и хотелиерския бизнес до машиностроенето.
- Оптимист ли сте, че Дуалното обучение според модерните изисквания и нуждите на обществото, /съкратено ДОМИНО/, може да реши проблема с квалифицираната работна ръка?
- Дуалното обучение, което взаимстваме от т.н. швейцарски модел, всъщност го имаше в нашите техникуми и СПТУ-та преди 1989 г., макар и не в този чист вид. Учениците караха производствени стажове, трупаха опит, свикваха с трудовите навици, а в някои учебни центрове дори имаха стопанска дейност - произвеждаха дребни детайли. Вместо да подобрим и коригираме тази добра практика, ние я зачеркнахме с лека ръка и сега "внасяме" чужд опит.
- Не идеализирате ли някогашния модел на професионално образование?
- Трябва да признаем, разбира се, че голяма част от тези техникуми и професионални училища в региона бяха създадени специално за големите ни заводи като АТЗ, ДЗУ, Берое, които вече ги няма, а училищата продължиха да произвеждат дълго време същите кадри. Надявам се с дуалното обучение всяка от професионалните гимназии да намери своя партньор в съвременното производство в региона и нещата да си дойдат на място.
- По време на областната панорама на професионалното образование от училищата поискаха старозагорският бизнес да бъде по-активен партньор - да помага с модерното оборудване на учебни центрове и кабинети, инженерни кадри да влизат в клас като лектори...
- Винаги може повече, аз съм за този принцип. Но когато подкрепата е свързана с финансови средства, това е по-силите на по-големите компании като мините, енергийните компании и др. А и днес във века на IT-технологиите техниката остарява много бързо. По-добре е наистина учениците на място да се обучават на модерните машини и оборудване, какъвто е и смисълът на дуалното обучение.
- По ваша инициатива от началото но годината просветният министър Красимир Вълчев на два пъти идва на крака за срещи със старозагорския бизнес. Какво му препоръчахте?
- Изключително сме доволни от тези срещи с министър Вълчев, който се показа като мислещ и разумен държавник, и се надявяме да се вслуша в нашите препоръки. Ние сме категорични например, че професионалните училища трябва да имат предимство пред езиковите гимназии. Не сме против тези елитни гимназии, но не е тайна, че голяма част от техните възпитаници заминават да учат в чужбина и после не се връщат в България. Настояваме и за реформа във висшето образование, което продължава да бълва безработни висшисти. Държавата трябва да финансира само вузове и специалности, които са ориентирани към нуждите на пазара и бизнеса.
Голям скандал в САЩ! Тежки думи на Тръмп за Украйна
Потрес! Колко пари прибира Благо Джизъса от "Сървайвъ...
Максим Генчев полудя! Какво каза за Джон Малкович
Голям капан за лице на Би Ти Ви! Какво му гласят
Отровна атака от Медведев! Нечувано унижение на Зелен...
Георги Първанов се превъзбуди! Каза кой спасява Бълга...
14 мита за ареста на Тодор Живков