Образование от ВУТП ключ към професиите на бъдещето
 (2).jpg)
Удобство във всичко. Кампусът на ВУТП е компактен и събира своите общежития, учебни корпуси и спортна база на площтта на няколко футболни игрища. Бързият достъп до всичко необходимо позволява на студентите да използват времето си максимално ефективно.
- Представители на водещи компании водят лекции и подбират студенти още преди да завършат
- Всяка специалност е планирана да отразява и търсенето на бизнеса
Кой е университетът, чийто възпитаници лесно намират работа по специалността си, често преди още да завършат? Да става дума за Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) – най-динамично развиващият се технологичен университет на Балканите, който с всяка година катери класирането за качествено образование по критериите на МОН.
Компютърните науки, киберсигурността, софтуерното проектиране са областите, в които университетът е утвърден и обучава по специалности в трите основни образователни степени – „професионален бакалавър“, „бакалавър“ и „магистър“.
Най-голямата му гордост обаче е уникалната амалгама от фунаментална теория инженерни познания и технически умения, които дава на студентите си така че да се наложат на пазара на труда като специалисти сопсобни да изпълняват сложни задачи в напрегната среда и често в къси срокове.
Последното се признава и от бизнеса. Когато се заговори, че обазователното министерство възнамерява да слива университети на геограски признак, в подкрепа на университета веднага се изказаха десетки компании, сред които и някои технологични гиганти от световна велечина. Всички те, държат на сътрудничеството с университета, защото не се налага да провеждат допълнителни въвеждащи обучения за новопостъпилите, ако са възпитаници на ВУТП.
Пример за това дава и Михаил Вукадинов, главният технологичен директор на компанията ITGIX, който подбира част от екипа си именно като преподавател във Висшето училище по телекомуникации и пощи.
„ВУТП винаги се опитва да обновява учебната си програма на база на бързо-развиващите се технологии, така че да е в крак с тенденциите. Това е един от малкото университети, които не са поне 10 години зад индустрията. На бъдещите кадри от ВУТП се дава страхотна възможност за научаване не само на академични, но и практически приложими знания и (ако са достатъчно старателни) студентите биха могли да получат много стабилна основа за стартирането на професионалната си кариера“, разказва той. Найценно за него в сътрудничеството с университета е допирът до студентите.
„Много ценим партньорството си с ВУТП. Особено когато компанията ни стартираше, благодарение на съвместната ни работа, успяхме да намерим бързо младши специалисти с много потенциал, така че да отговорим на нуждите от бързо разрастване на бизнеса. Шанса да имам възможността да преподавам в университета ми позволи да позная потенциала в студентите по време на лекциите и упражненията, нещо което човек много трудно може да постигне само по време на кратко едночасово интервю, допълва Вукадинов и посочва, че част от тях в момента са едни от основните колони на компанията, като водещи специалисти, лидери и обучаващи следващото "поколение" от младши специалисти.
Гордост за ВУТП е сътрудничеството с Черноморската академия по сигурността, с която разработва специалностите в областта на киберсигурността, предотвратяването и разследването на киберпрестъпленията. От тази година университетът предлага обучение и в така наречените хибридни специалности, съвместно с два медицински университета – в Пловдив и в Плевен. Това са специалности, които предоставят набор от интердисциплинарни умения на завършилите. Ставайки инженери по „Софтуерно проектиране в медицината“ или по „Телемедицина“ те придобиват не само инженерна компетентност, но също и познание за спецификите на технологиите в медицинската дейност, тяхното внедряване и опериране, връзката и влиянието им върху лечението на пациенти и т.н.
Това са едни от най-перспективните специалности, тъй като в медицината навлизат все повече технологии позволяващи щадящ и безболезнен процес по диагностика и лечение на пациентите.
В момента се налага дистрибуторите на медицински технологии да поддържат персонал от инженери, които пътяват из страната, а понякога и до други страни на Балканите за да помагат с използването на дадени апарати по време на хихухгични операции например. Занапред стремежът на всяка болница и диагностичен ентър ще е да са колкото може по-автономни и поради това всеки медицински център с амбиции ще поддържа собствен екип от инженери, които са запознати с експлоатацията на навлизащите техноогии. И това прави образованието, предлагано от ВУТП ключ към престижни професии с високо заплащане в във всяко професионално направление.Подобно структуриране на учебното съдържание се прилага от малко университети в България, но всички, тръгнали по този път, днес предлагат най-перспективните курсове.„Много университети продължават да преподават теоретични постановки, откъснати от тяхното рактическо приложение. Ние обаче отиваме по-далеч. Учебните планове по всяка специалност са подготвени след съгласуване с бизнеса. Опитваме да внедряваме корпоративните стандарти при оценка на практическите уминия, които студентите ни придобиват. Затова имаме голям дял от представители на корпоративния сектор, транснационални компании като Siemens, A1 и редица други, които водят лекции и упражнения на студентите ни.
Това позволява да намират талантите рано и да им дават път като ментори в бизнеса. Това е причина голяма част от студентите ни да си намират работа по специалността още преди да завършат“, коментира ректорът на университета проф. Д-р Миглена Темелкова.Тя вярва, че лидерите на бъдещето, както и всички успешни професионалисти трябва да са специалисти в повече от една област и поради това работи неумарно за развитието на интердисциплинарните учебни планове.„Миналото изискваше един учен да ръководи изследователски екип, като оставя на своите подчинени, асистенти и сътрудници да движат изчислителните задачи. Без значение дали става дума за университет, корпорация, или космическа агенция – това беше формулата за разделение на труда. С навлизането на ниформационните технологии, един гимназист може да се окаже с повече познания по програмиране, на които да завидят инжеерите, заършили с отличие само преди 10 или 15 години. Точно тази пропаст запълваме ние.
Висшето училище по телекомуникации и пощи се гордее, че дава на студентите си именно необходимата инженерно-теоретична подготовка, комбинирана с познания в писането на код, създаването на софтуерни приложения и разбиране на икономическата и бизнес логика“, пояснява проф. Темелкова.Това убеждение прави ВУТП първият университет, който протяга ръка към сътрудничество с други висши училища. Целта е да се извлече най-доброто от всички страни и синергията да създаде допълнителна полезност за студентите. Или казано с други думи - понякога 2+2 наистина прави 5 или 6.
ЮНЕСКО добави 13 нови обекта към Списъка на световнот...
Извънредна новина за дрона край Тюленово
Тъжно. Почина знаменит литературен критик
Падна тайна за новия тотомилионер
Черен ден за родния футбол. Отиде си знакова фигура
Кантарджиев алармира! Какво се задава след месец
Синоптиците извадиха прогнозата за октомври. Не е за...