Медицинският факултет при Тракийски университет чества 40 години
 (1).jpg)
- По повод юбилея, преподаватели и ръководството на Медицинския факултет към Тракийския университет засадиха в южната част на парк ,,Артилерийски“ 40 дръвчета.
Начало на залесяването даде деканът на Медицинския факултет доц. д-р Юлиан Ананиев с думите: “В този град точно преди 40 години се е случило нещо, което не се е случвало от Пловдив до Бургас. Знаете, че тогава разкриването на Висшия медицински институт е било въпрос не само на желание, но и на борба между други големи градове, включително и близкостоящи като по този начин старозагорската общественост, хабилитираните преподаватели и ръководители на Медицинска академия, защото ние се появяваме в рамките на тогавашната Медицинска академия като Висш медицински институт, успяват да създадат ВМИ-Стара Загора, а по-късно и Медицински факултет като част от Тракийския университет. Избрахме да засадим 40 дръвчета. На въпроса какъв е вида на 40-те дръвчета, те са различни дръвчета. Това обаче по някакъв свой начин показва, че разнообразието и било то не само на специалности, но и на хора, колеги работещи в различни научни направления, на студенти от повече от 30 държави в този факултет, показва една сплотеност и една възможност Медицинският факултет да го има както днес на 40 години, така надявам се и на 80, а защо не и на 100. Ние ще продължим да правим това, за което сме призвани!”
Символично първото дръвче, засадено от доц. Ананиев е от вида бреза, чиито терапевтични свойства са известни на медицината със своето положително въздействие върху хората и затова първите белодробни болници са се намирали в брезови гори. Символиката на брезата за Медицински факултет - Стара Загора е свързана и с цветовете на факултета - зелено и бяло.
В 17 ч. в Аулата на Медицинския факултет започна тържеството по случай 40 години от основаването на Медицински Факултет. Доц. д-р Юлиан Ананиев приветства присъстващи, сред които бяха някои от деканите на факултета през изминалите 4 десетилетия, ректорското ръководство на Тракийския университет и деканите и директорите на на останалите структурни звена на Тракийския университет, доц. д-р Димитър Петков - председателят на Общото събрание на Тракийския университет, зам. директорът по административни дейности на УМБАЛ “Проф. д-р Стоян Киркович доц. д-р Георги Минков, областният управител на Стара Загора проф. Наско Василев, зам. кметът на Община Стара Загора по образование, здравеопазване и социални дейности г-жа Иванка Сотирова, ръководителят на екипа по създаване на Университетската болница и неин заместник-директор в периода 1994-2000 г. д-р Богдана Димитрова.
Доц. Ананиев връчи Юбилейни плакети на почетните гости, които ще бъдат изпратени и на всички медицински факултети и университети в България.
Доц. д-р Юлиан Ананиев приветства присъстващите на тържеството:
“Уважаеми колеги, 40 години, погледнати през очите на един човек са повече от половината му живот, но пречупени през призмата на медицинското изкуство и наука са само прашинка в пясъчен часовник. Тази трудна и на пръв поглед непосилна задача нямаше да стане реалност без неоценимата помощ оказа именно от обществеността в град Стара Загора. Във всеки един момент от този път, пред хората създатели на тези катедри е имало изключително много трудности, Налагало се е да бъдат извършвани различни дейности свързани с организацията на, реорганизирането и преструктурирането на института.”
Доц. д-р Юлиан Ананиев направи обзор Медицинският факултет на Тракийския университет е разкрит с решение номер 44 на Министерския съвет от 8-ми април 1982 година с Решение в Стара Загора като Висш медицински институт в рамките на тогавашната Медицинска академия. Създаването му е продиктувано от необходимостта да се обезпечи с висши медицински кадри целият регион от Стара Загора до Бургас, а именно цялата Югоизточна България. Изграждането на материалната база се осъществява чрез реконструкция и разширяване на сградния фонд на тогава Полувисшия медицински институт и на Гимназията с преподаване на чужди езици “Ромен Ролан”. В началото на месец юли 1982 г. е назначен и първият ректор на Висшия Медицински институт проф. д-р Господин Господинов, който оглавява института до 1986 г.. Ръководството на Медицинска академия и новоназначения ректор поемат една изключително голяма отговорност.
От месец септември 1982 г. е началото на първата учебна година. Следват мандата на на доц. Неделчо Георгиев (1986-1988), а през 1988 г. е избран следващия ректор в лицето на доц. д-р Григор Велев. От януари 1990 г. до октомври 1994 г. като първи мандат за ректор е избран доц. д-р Христо Чучков. В края на 1994 г.доц. д-р Христо чучков е преизбран за втори мандат като ректор на Висшия медицински институт, достигайки до онази голяма крачка, в която - Медицински институт се присъединява към семейството на Тракийския университет. С решение на Народното събрание от 17 юли 1995 г. на основание член 53, ал. 5. и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България, както и законовите изисквания на Закона за Висшето образование е създаден Тракийския университет, в който се сливат двата институт, съществуващи в Стара Загора - Висшият медицински и Висшият институт по зоотехника и ветеринарна медицина. Тези два института се преобразуват в три факултета, а именно във връзка с това през 1995 г. са проведени нови избори за ръководни кадри, като тогава последният ректор на Висшия Медицински институт проф. д-р Христо Чучков става и първият негов декан. По това време на този мандат се осъществява и едно от изключително важните неща, а именно преобразуване и преоценка на материалната и изграждане на собствена клинична база.
По повод празника пристигнаха поздравителни адреси и видео обръщения от бивши и настоящи преподаватели, студенти и ръководители на институции.
Историческо! Нечуван ход от Байдън
Край! Окончателно решиха съдбата на Навални
Специалист отсече! Какво става след приемането на евр...
Скръбна вест, какво сполетя Мария Илиева
Панчугов видя как местните избори ще се отразят на сг...
Нинова бясна на президента, обвини го, че закопава ДА...
Кьовеши закопча трима у нас за измами с евросредства