Косопадът, както се оказа, е едно от последствията след преболедуване от COVID-19. Падането на коса повече от нормалното се наблюдава при голяма част от пациентите след инфекцията. Каква е причината за неговата поява и какво е възможното лечение, обясни пред БНР дерматологът доц. Весела Райкова.
Коронавирусът е заболяване, което има много изяви, една от които е косопадът. Той се среща при всеки един човек и когато е в количество между 50 и 100 косъма на ден не е проблем, но когато се засили вече имаме сериозна изява на някакво състояние.
Една от най-честите причини за косопад е наличието на инфекции. COVID-199 е причина за директно атакуване на космения фоликул. Едновременно с това, поради факта, че вирусът ангажира и функцията на кръвоносните съдове, се нарушава и изхранването на този космен фоликул.
При голяма част от пациентите се наблюдава косопад след COVID-19, изявен няколко месеца след преминаването на COVID.
Реално вирусът има моментален ефект, а също и последствие, затова и терапията при този вид косопад трябва да е продължителна.
За да има въздействие върху космения фоликул е необходимо между 3 и 6 месеца да имаме прием на витамини и микроелементи. От огромно значение е наличието на биотин, цинк и селен, защото това са вещества, които имат отношение към начина, по който клетката на космения фоликул възприема хранителните вещества, нужни, за да може тя да израства.
Подходът към косопада трябва да е индивидуален и според причината. Причини за косопада могат да бъдат стреса, недохранването, възпаления, много често се говори и за нарушаване на баланса в тънките черва.
Може да се наблюдава косопад след прием на медикаменти, автоимунни заболявания – всички онези състояния, свързани с някакви нарушавания в нормалната функция на нашето тяло, могат да доведат до развитие на косопад.
“Винаги кожата трябва да бъде почистена, хидратирана и слънцезащитена“, подчерта доц. Райкова
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com