Банкя, Вазовият дъб и чудесата на природата

Манастирът "Св. Св. Кирик и Юлита" е осветен през 1932 година в присъствието на Цар Борис III

Банкя, Вазовият дъб и чудесата на природата | StandartNews.com

"Какъв концерт! Цялото птиче царство се разбудило в шумата, здрависва възкръсающата зора с радостни ликувания...
И селото, накацало по двата бряга на дола, спи непробудно, със спуснати завеси на прозорците на гостилници и къщи, в които обитават временни банкински гости... 
Приближава тържествения миг, цялата природа сякаш в безмълвна напреженост и тишина очаква царя на светлината - Слънцето...
Боже, каква гледка!"


Думите, посветени на чудесата край Банкя, са изляти върху белия лист от Патриарха на българската литература Иван Вазов в далечната 1901 година.


Неслучайно тук по времето на социализма сред вековна гора е изградена резиденцията на Тодор Живков. От тук тръгва и прословутата "Пътека на здравето" - парк "Кестените" и чешмата с минерална вода. Стартът е от ул. "Иван Вазов", пътят минава през Военния санаториум, западната част на Градоманската река и едноименния квартал и стига до рибарника на кв. "Михайлово". Тук любителите на спортния риболов могат да опитат късмета си. За останалите туристи пък има бистро, което предлага и вкусни български манджи. 


Маршрутът продължава по пътека покрай Теневия вир, влиза в Старо село, минава покрай Вазовия дъб, черквата "Св. Св. Кирик и Юлита" и завършва в парк "Кестените".   
"Вазовият дъб" е било любимото място за почивка на Иван Вазов, където той пише "Утро в Банки". Дъбът беше заснет и във филма "Вечери в Антимовския хан" по едноименния сборник с разкази на Йордан Йовков. Според последни данни дървото е на над 300 години.
В близост до впечатляващия дъб е православният храм "Св.Св. Кирик и Юлита". 
Решението за строеж на църквата е взето на 30 декември 1925 година, а строежът й започва през 1930 г. Дърворезбите на иконостаса и на външната врата са дело на майстора-резбараИван Маранов, а иконите са изографисани от българските художнициаПетров, Василев,аГюдженов, Куюмджиев.


Сред големите дарители за строежа са семейството на министъра на финанситеаМихаил Тенева(1856а- 1943), собственик на голяма част от земите в Банкя и дарител на имота, и съпругата му Домна Тенева (1858а- 1931), вдовица на разстреляния офицераКоста Паницаа(1857а- 1890), чието име носи улицата под църквата. Други големи дарители са семействата Чапрашикови и Трънкарови. Църковната камбана е дар от банчанина Божил Спасов. Камъните за строежа на църквата са докарани от местното население от селоаМало Бучино.


Тържественото освещаване е направено на 24 юли 1932 година отасофийския митрополит Стефан, бъдещия български екзарх, в присъствието нааЦар Борис III, председателя на Народното събрание и министри.
Днес храмът е добре стопанисван.
Освен, че е на половин час път кола, в Банкя се намира и обновената минерална баня. Водата в басейните на градчето също е минерална и лековита.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай