19 млрд. за пенсии, 9 млрд. похарчени преди увеличението

Майчинството за втората година става 780 лв. със задна дата 1 януари

19 млрд. за пенсии, 9 млрд. похарчени преди увеличението | StandartNews.com

Максималният месечен размер на гарантираните вземания се вдига на 1950 лв.

Малко над 19 млрд. лв. ще е разходът за пенсии на Националния осигурителен институт (НОИ) през 2023 г., решиха депутатите, които приеха окончателно в сряда бюджета на Държавното обществено осигуряване. В същото време до края на юни вече са похарчени 9 млрд. лв. Това означава, че за второто полугодие НОИ ще разполага с 10 млрд. лв., в които трябва да се вмести и увеличението на плащанията с 12% от 1 юли, пише "Труд".

Бюджетът на НОИ тази година ще е 21.8 млрд. лв., което е с около 3.6 млрд. лв. повече в сравнение с 2022 г. Предвиденият държавен трансфер за покриване на дефицита в Института е също рекорден - 10.2 млрд. лв.

Междувременно правителството на ГЕРБ и ПП-ДБ публикува управленската си програма, в която е предвидено до юни 2024 г. да се направи анализ на пенсионната система с предложения за подобряването ?, но на този етап няма никакви конкретни идеи. "Анализът ще представи цялостен преглед на системата, категориите на труд за пенсиониране, учителския пенсионен фонд, наследствените пенсии, "вдовишките добавки" и инвалидните пенсии, както и предложения за подобряване на пенсионната система", пишат управляващите. Въз основа на анализа до края на 2024 г. трябва да се направят промени в Кодекса за социално осигуряване.

През годините у нас многократно са правени "анализи" и прегледи на пенсионната система, но последната по-съществена реформа (извън механичните увеличения на пенсиите) беше в далечната 2015 г. и бе инициирана от тогавашния социален министър Ивайло Калфин. Партия "Възраждане" пък се захвана с втория пенсионен стълб. Депутати от формацията на Костадин Костадинов внесоха предложение за спиране на вноските в задължителните частни фондове с аргумента, че те не работят в полза на осигурените лица. От БСП и ПП-ДБ коментираха, че мярката, която включва прехвърляне на вноските от втория стълб към НОИ, ще ощети осигурените, тъй като те получават намалена пенсия от първия стълб. Според Мартин Димитров от ДБ това е "насилствена национализация" на пенсионните спестявания на гражданите, родени след 1959 г. В крайна сметка идеята не бе приета.

Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст се увеличава на 523.04 лв. от 1 юли до 31 декември, решиха депутатите. Запазва се максималният размер на получаваните една или повече пенсии на нивото от 2022 г. - 3400 лв.

Средният размер на пенсията на един пенсионер през 2023 г. се предвижда да е 788.10 лв., а средномесечният брой пенсионери - 2 026 300, показват разчетите на проектобюджета на ДОО, внесен от правителството.

Размерът на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) се увеличава от 710 лв. на 780 лв., считано от 1 януари. Отхвърлена бе идеята на БСП за покачване на обезщетението на 850 лв.

Увеличава се максималният месечен размер на гарантираните вземания, изплащани от фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" - от 1775 лв. на 1950 лв.

Депутатите приеха да се запази минималният дневен размер на обезщетението за безработица - 18 лв. и максималният дневен размер - 85.71 лв. Отхвърлено беше предложението на БСП за увеличаване на минималната компенсация от 18 лева на 23 лв.

От 1 август минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и за земеделските стопани и тютюнопроизводители се увеличава от 710 на 780 лева. От ДПС искаха да не се вдига минималният осигурителен доход за земеделските производители и той да остане 710 лева, но това предложение не беше прието.

Запазва се максималният осигурителен доход за всички осигурени лица - 3400 лв.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай