Близо година, след като Русия нахлу в Украйна, потенциалната готовност на Китай да предложи военна помощ на Москва повдига нови въпроси около конфликта, който се проточва все повече.
Aмериканският държавен секретар Антъни Блинкън заяви интервю, излъчено в неделя по телевизия Ен Би Си, че според разузнаването на САЩ Китай обмисля възможността да предостави на Русия оръжия и боеприпаси. Подобно въвличане във войната на Кремъл би представлявало "сериозен проблем", отбеляза Блинкън, сочи анализ на Асошиейтед прес, цитиран от БТА
В знак на уважение към Москва Китай отказа да критикува Русия заради действията ѝ, дори се въздържа да ги определи като "инвазия". В същото време Пекин настоява, че трябва да се зачитат суверенитетът и териториалната цялост на всички страни. Сега въпросът е дали Китай иска да премине от реторична към практическа подкрепа.
Как Китай подкрепя Русия във войната ѝ срещу Украйна?
Китай се опита да следва една фина и често пъти противоречива линия по отношение на руската инвазия.
Пекин казва, че действията на Москва са били провокирани от експанзията на НАТО на запад. Седмици преди началото на инвазията китайският президент Си Цзинпин прие руския държавен глава Владимир Путин в Пекин за откриването на зимните олимпийски игри. Те разпространиха съвместно изявление, в което се ангажираха да поддържат приятелство "без граници". Оттогава Китай игнорира критиките на Запада и потвърди своето обещание.
Пекин обаче все още не е потвърдил думите на Путин, че тази пролет се очаква Си да посети Москва.
Китай се опитва "да седи на два стола", каза Блинкън пред в интервюто си за Ен Би Си. "Публично те се представят като страна, която се стреми към мир в Украйна, но… както вече казах, ние видяхме през последните месеци предоставянето на несмъртоносна подкрепа, която отива директно за подпомагането и насърчаването на военните усилия на Русия", допълни той.
Предоставил ли е Китай материална подкрепа на Русия?
Досега подкрепата на Китай за Русия е била реторическа и политическа, като Пекин възпрепятства усилията за осъждане на Москва в ООН.
По време на Мюнхенската конференция по сигурността Блинкън заяви, че САЩ отдавна се опасяват, че Китай може да предостави оръжия на Москва и че Вашингтон "разполага с информация, която поражда притеснения, че Китай мисли да снабди Русия със смъртоносни оръжия". Това се случи ден след като Блинкън разговаря с Ван И - най-високопоставеният представител на Китайската комунистическа партия (ККП) по въпросите на външната политика. Срещата между двамата дипломати не даде много сигнали за намаляване на напрежението или за постигане на напредък по въпросите около Украйна.
"За мен беше важно да споделя много ясно с Ван И, че това ще представлява сериозен проблем", каза Блинкън, имайки предвид евентуалната военна подкрепа за Русия.
Американският постоянен представител при ООН Линда Томас-Грийнфийлд също изрази притеснения, като посочи, че това "би представлявало червена линия".
Откакто Русия нахлу в Украйна преди година, руската и китайската армия проведоха съвместни учения. Неотдавна те изпратиха кораби, които се включиха в съвместни маневри с военния флот на Република Южна Африка по ключов транспортен коридор край южните ѝ брегове.
Какво казва Китай по този въпрос?
След срещата между Ван И и Блинкън китайското външно министерство разпространи изявление, в което посочва конструктивната си роля в украинския конфликт, изразяваща се в това, че ведомството се е придържало към принципи, които окуражават мира и насърчават преговорите.
Министерството каза, че китайско-руското партньорство "се основава на неприсъединяване (към военни блокове), неконфронтация и ненасочване срещу трети страни", и допълни, че САЩ "подклаждат огъня, за да се възползват от възможността да натрупат печалби".
Пекин заяви, че ще продължи да поддържа нормални търговски отношения с Русия, включително да купува петрол и газ, както постъпват и други страни като Индия. Тази търговия обаче се разглежда като хвърляне на спасителен икономически пояс на Москва. Същевременно няма документирани случаи Китай да е изпращал на руската армия пряка помощ, подобна на евтините военни дронове, които Иран продава на Москва.
Какво би станало, ако Китай помогне на Русия?
"Доколкото ни е известно, те все още не са прекрачили тази червена линия", каза в неделя Блинкън пред Ен Би Си.
Той не поясни какви мерки биха предприели САЩ в отговор на предоставянето на китайска военна подкрепа на Русия. Усилията да се спре влошаването на отношенията, които стигнаха до най-ниското си ново, засега остават бе успех. САЩ се опитват да ограничат достъпа на Китай до най-новите микропроцесори и производствено оборудване и продължават да оспорват териториалните претенции на Пекин в Южнокитайско море.
Най-деликатният въпрос за китайските власти е американската подкрепа за Тайван - самоуправляващия се демократичен остров, който Китай счита за своя територия. При нужда Тайван може да бъде завладян с военна сила. Тайпе е основен купувач на американски отбранителни оръжия и напоследък все по-често е посещаван от високопоставени представители на американското правителство, което поражда гнява на Пекин.
Междувременно американски конгресмени призоваха за блокирането на "ТикТок" и други социални мрежи, собственост на Китай, както и за засилване на санкциите срещу китайски компании, които са подкрепяни от ККП. Партията упражнява пълен контрол върху китайската икономика и потиска независимите медии и политическата опозиция.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com