В знак на протест: Депутат строши телефона си с чук

Турският парламент (Меджлис) прие законопроект за изменение на Закона за печата

В знак на протест: Депутат строши телефона си с чук | StandartNews.com

Турският парламент (Меджлис) прие законопроект за изменение на Закона за печата, известен като "регламент за борба с дезинформацията“, разпространявана онлайн. Това се случи след ожесточени спорове между депутати вчера следобед, пише "Марица".

Един от най-противоречивите членове на закона е 29, който определя дезинформацията.

В него се казва: „Ако дадено лице разпространява невярна информация по отношение на вътрешната и външната сигурност на страната, обществения ред и общото здраве по начин, който нарушава обществения мир, с цел създаване на безпокойство, страх или паника сред хората, ще получи присъда от една до три години затвор”.

Онлайн новинарските издания ще бъдат задължени да премахват фалшиво съдържание и правителството може по-лесно да блокира достъпа до техните уебсайтове.

Не е ясно обаче кой ще решава дали дадена информация е фалшива.

Депутатът на основната опозиционна Републиканска народна партия (РНП) Бурак Ербай взе думата и в знак на протест счупи телефона си с чук на парламентарната трибуна. Той се обърна към младите хора в Турция: „Ако законът бъде приет, и вие можете да счупите вашите телефони по този начин, млади мои братя. Няма да е необходимо да ги използвате. Защото ще е опасно", каза Ербай, цитиран от ежедневника Сьозджу.

Основната опозиционна Републиканска народна партия (РНП) обяви, че ще сезира Конституционния съд (AYM) относно новоприетия закон.

„Каквото и да правите, няма да накарате нацията ни да млъкне! Няма да можете да управлявате страната ни със страх, потисничество и забрани!", написа в Туитър лидерката на опозиционната дясна Добра партия Мерал Акшенер.

Венецианската комисия на Съвета на Европа заяви в оценка от 23 страници, че приетият от Турция закон за дезинформацията може допълнително да навреди на журналистиката и да доведе до „произволни ограничения на свободата на изразяване в страната. Той представлява намеса в свободата на изразяване“, защитена от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Комисията е особено загрижена за потенциалните последици от автоцензура с оглед на предстоящите избори през юни 2023 г.“, се казва в съобщението.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай