Супер Марио вдига данъците за богатите в Италия

Супер Марио вдига данъците за богатите в Италия | StandartNews.com

Рим. Ден след като изпрати с освиркване премиера Силвио Берлускони, Италия приветства неговия наследник. В неделя вечер президентът Джорджо Наполитано даде мандат на бившия еврокомисар Марио Монти да състави ново правителство, което трябва да овладее ситуацията с огромната задлъжнялост на Рим.

68-годишният Супер Марио, както наричат новия премиер, започна консултации по съставяне на експертен кабинет. Очаква се разговорите да продължат и във вторник, а до 24 часа страната да има ново правителство. В него ще има 12 министри - експерти. Заместник-министрите ще бъдат представители на политическите сили, което ще гарантира широка парламентарна подкрепа за кабинета. Според местни медии съставът на правителството може да бъде гласуван в парламента до петък.

Веднага след встъпването си в длъжност Супер Марио, който заменя оттеглилия се под натиска на пазарите и Брюксел Берлускони, ще трябва да се заеме с тежката задача да осъществи пакет от мерки за икономии. Те трябва да намалят възлизащия на 1,9 трилиона евро италиански дълг и да предотвратят криза в гръцки стил. Очаква се Монти да обяви ново затягане на коланите, да възстанови данъка върху основните жилища, премахнат от Берлускони, и да въведе налог върху богатството - нещо, на което Кавалиере се противопоставяше. Освен това 68-годишният икономист трябва да реформира пенсионната система и да либерализира пазара на труда с риск да разгневи влиятелните италиански синдикати.

По-рано от партията на Берлускони Народ на свободата дадоха рамо на кандидатурата на Монти за премиер след дни на колебливи и неясни отговори. Във видеобръщение към нацията самият Берлускони заяви, че си отива "от чувство на отговорност, за да не допусне по-нататъшни спекулации против Италия". "На всички онези, които празнуват моето излизане от сцената, мога да кажа: от утре ще удвоя усилията си за реформа на данъчното облагане, правосъдието и институциите в Италия," заяви Берлускони.
Председателят на ЕК Жозе-Мануел Барозу и председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой приветстваха новините от Италия. "Вярваме, че след приемането на закона за финансовата стабилност за 2012 г. италианските власти изпращат нов насърчителен сигнал за решимостта им да превъзмогнат сегашната криза", се казва в съвместната им декларация.
Британският външен министър Уилям Хейг обаче предупреди, че Монти е изправен пред трудна задача. "Това е голямо предизвикателство, но е много важно всички страни да покажат, че следват надежден път за справяне със своите дългове и дефицити", каза той.

Според ново социологическо проучване, цитирано от в. "Стампа", 58% от италианците имат доверие на правителство на Монти, а 43 на сто смятат, че то ще бъде по-добро от раздирания от скандали кабинет на Берлускони.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай