Санкт Петербург. Напрегната се очертава обстановката по време на официалната вечеря за срещата на върха на Г-20 в Санкт Петербург. Причината е острото противопоставяне между Барак Обама и Владимир Путин относно евентуална военна намеса в Сирия.
Привържениците на подобен вариант начело с Обама пристигнаха на срещата на Г-20, за да търсят подкрепа, но се сблъскват с неотстъпчивите ръководители на Русия и Китай. Още с официалното откриване на срещата на върха Путин предложи войната в Сирия да бъде обсъдена на работната вечеря на Г-20, въпреки че обикновено в подобна обстановка се осбъждат икономическите проблеми. Този път обаче те бяха напълно смазани от дипломатическото напрежение, информира БГНЕС.
"Някои участници ме помолиха да дам време и възможност за обсъждане на други много неотложни теми от международната политика, особено положението в Сирия. Предлагам да го направим на вечеря", заяви Путин в Константиновския дворец в бившата имперска столица на Русия.
Това очевидно откриване на ултранапрегнатата дипломатическа война стана няколко минути след ръкостискането, придружено с дипломатична усмивка с Барак Обама, макар двамата ръководители да са в лоши отношения. Преди това на среща с японския премиер Шиндзо Абе Обама заяви, че световните лидери трябва "да признаят, че използването на химически оръжия в Сирия е не само трагедия, но и нарушение на международното право, което трябва да бъде уредено".
САЩ и съюзниците им обвиняват режима на Башар ал-Асад, че е причинил смъртта на стотици цивилни с химически оръжия на 21 август. "Тази Г-20 е доминирана от това, което се случва в международен план, и следователно от сирийската криза", заяви пред журналисти френският президент Франсоа Оланд, другият голям привърженик на намеса в Сирия. Той се срещна с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган, който също подкрепя военна операция и изпрати войски за засилване на границата със Сирия.
Но въпреки усмивките на снимките лагерът на привържениците на военното решение се сблъсква с подкрепата на Русия за режима на Башар ал-Асад и на съпротивата на Китай. "Настоящата ситуация показва, че политическото решение е единственият възможен път" за разрешаване на кризата", заяви говорител на китайската делегация.
От вчера заплашителните изявления се увеличиха и днес три руски бойни кораба преминаха Босфора на път за сирийския бряг. Напрежението се покачва с приближаването на 9 септември, официалната дата, на която американските конгресмени ще се произнесат за или против американски удари срещу Сирия. От Санкт Петербург Барак Обама ще продължи да упражнява натиск върху депутатите, за да получи подкрепата им.
Отново на 9 септември сирийският външен министър Уалид Муалем ще пристигне в Москва, за да "направи пълен преглед на всички аспекти на настоящото положение", съобщи руското външно министерство. В този тежък контекст на заплахи ООН и Ватикана опитват да наклонят везните в полза на мира.
ООН обяви изненадващото пристигане в Русия на своя специален пратеник за Сирия Лахдар Брахими, който е пратеник и на Арабската лига, за да помогне на генералния секретар на Бан Ки Мун да постигне напредък за организирането на мирната конференция Женева-2. "Политическо решение е единственият начин за предотвратяване на кървава баня", заяви Бан в комюнике. Брахими ще присъства на работен обяд на външните министри на Г-20 утре.
Католическата църква също се мобилизира. Папа Франциск написа писмо до Путин в качеството му на председател на Г-20, за да поиска мирно решение в Сирия. Европейските страни са разединени, като Франция е единствената, желаеща нападение срещу Сирия. "Тази война трябва да бъде прекратена и това ще стане политически", а "Германия в никакъв случай няма да се присъедини към военни действия", заяви германският канцлер Ангела Меркел, която се срещна с Оланд в рамките на срещата на Г-20.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com