Съсипана от руския ботуш страна прави чудеса с еврото!

Ето какво се е случило с Естония в последните години

Съсипана от руския ботуш страна прави чудеса с еврото! | StandartNews.com

Още един безплатен урок за лумпените, които бият полицаи по протести у нас.

За 14 години откакто е в еврозоната, Естония бележи икономически растеж, а заплатите са се увеличили със 154%. Страната от валутен борд става част от еврозоната през 2011 година.

Тогава средните доходи са под 800 евро, а сега - над 2000 евро. Говори човекът, осъществил прехода, без който приемането на еврото не би било възможно - естонският икономист и политик Хейдо Витсур.

Хейдо Витсур е първият финансов министър на Естония, след като прибалтийската държава печели независимостта си от Съветския съюз. През 1992 година се взимат две важни решения - преминава се към смяна на руската рубла с естонска крона и страната влиза във валутен борд. Питаме го за спомените му отпреди 33 години.

"Спомням си, че преминаването към естонската крона беше почти като национален празник. Хората очакваха идването на кроната и я приеха с ентусиазъм. Беше като ново обявяване на независимост. Вярно е, че тогава имахме много малко пари в крони и бяхме много бедни. Но преминаването от крона към еврото се случи сравнително лесно", каза Витсур пред БНТ.

"Естония, както и България, използваше валутен борд, и при фиксиран курс преминаването към еврото е много просто. Трябва само да направиш едно деление. В Естония трябваше цената в крони да се дели на 15,6466. Това е доста досадно. Докато в България, трябва само да се дели на две и вече имаш цената в евро.

Хората знаят това, и за бизнеса е също много лесно. Технически, разбира се, трябва да се обменят пари, трябва да се свикне с новите банкноти, но в епоха, когато се използват много банкови карти и почти всички плащания са електронни, за хората това е почти незабележимо", коментира Витсур.
Витсур, който сега е главен икономист на една от банките в Естония, смята, че няма да има ценови шок у нас с приемането на единната валута.

"Тъй като Естония не използваше паричната политика, която може да води една централна банка, а системата на валутен борд. И, на практика, парична незавиимост просто нямахме. Вашата валута - левът, вече няколко години е тясно свързана с еврото. И нашата крона също беше свързана. В паричната политика нищо не се променя", заяви Витсур.

Витсур дава и различна гледна точка на повишаването на цените в Хърватия - последната страна, приела еврото с обяснението, че ако си заобиколен от богати съседи, това вдига цените на родна земя.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай