Първи арести за Титаника с бежанци (ОБЗОР)

Първи арести за Титаника с бежанци (ОБЗОР) | StandartNews.com

Погрешни маневри и сблъсък с друг кораб потопили плавателния съд

Първи арести и обвинения за потъването на кораб с 950 души на борда в Средиземно море бяха извършени. Междувременно стана ясно, че погрешна маневра на капитана е станала причина за страшната трагедия, която някои оприличаха на потъването на "Титаник".

Тунизийският капитан Мохамед Али Малек и още един член на екипажа бяха арестувани за инцидента, съобщи в. "Дейли мейл". 27-годишният мъж бе задържан веднага, след като стъпи на сицилианска земя. Дотам той бил докаран с кораб на италианската брегова охрана, който е превозвал и откритите тела на 24 от загиналите в трагичния инцидент. На първите снимки на капитана, които бяха разпространени в интернет, се вижда как младият мъж гризе ноктите си, докато чака да бъде арестуван. По-късно стана ясно, че срещу него са повдигнати обвинения в убийство на много хора, причиняване на корабокрушение и трафик на хора. Срещу другия член на екипажа, 26-годишния сириец Махмуд Бикит, са повдигнати същите обвинения.

Прокуратурата в Катания на остров Сицилия поясни, че капитанът е допринесъл за бедствието и с погрешни маневри, заради които плавателният съд се е сблъскал с португалския товарен кораб, който се е притекъл на помощ. В резултат на сблъсъка мигрантите са се струпали в едната част на кораба, което е довело до преобръщането му. "От една страна, погрешните маневри на капитана на траулера, който при опита си да избегне товарния кораб е предизвикал сблъсъка с него. От друга страна, претоварването с пътници на траулера, чийто баланс се е нарушил от погрешните маневри и от разместването на мигрантите на борда", така от прокуратурата обясниха причините за инцидента.

Междувременно гръцката полиция е арестувала двама предполагаеми трафиканти заради корабокрушението край остров Родос, отнело живота на трима души, сред които и едно малко дете. Задържаните са сирийски граждани на възраст от 26 и 27 години и са сред 90-те оцелели след трагедията. След трагичния инцидент още един кораб с 40 мигранти на борда е бил засечен от военен кораб край гръцкия остров Агатониси.

ЕС ще разрушава корабите на трафиканти на хора

Корабите на трафиканти на хора през Средиземно море ще бъдат унищожавани, а за нелегалните имигранти ще има процедура за бързото им връщане в страната, от която са потеглили. Това са само две от десетте мерки, предложени от ЕК за борба с трафика на имигранти през Средиземно море. Пакетът от предложения ще бъде обсъден утре на извънредната среща на върха на ЕС, свикана след трагедията от последните дни във водите край Италия и Гърция. Брюксел ще представи и стратегия за имиграцията на 13 май, уточни еврокомисарят Димитрис Аврамопулос. Именно той представи пакета от 10 мерки на Съвета на външните и вътрешните министри, които заседаваха спешно завчера. Първото от предложенията предвижда ЕС да засили операциите по наблюдение и спасяване в Средиземно море "Тритон" и "Посейдон" на агенцията за граничен контрол Фронтекс, като им предостави повече финансови средства и оборудване. Освен това ЕС ще разшири обхвата на патрулирането, който в момента е ограничен до териториалните води на страните от ЕС. Съюзът ще полага системни усилия да залавя и унищожава плавателните съдове, използвани от трафикантите на хора. Това ще става по модела на операция "Аталанта", с която ЕС се бори срещу пиратите край бреговете на Сомалия. Мерките предвиждат още да се увеличи сътрудничество между организациите Европол, Фронтекс, Европейското бюро за подкрепа на убежището и Евроджъст за събиране на информация за начините на действие на трафикантите на хора. Ще бъдат разположени и екипи от ЕАСО в Италия и Гърция в помощ на обработването на молбите за убежище. Правителствата на държавите от ЕС ще снемат отпечатъци от всички имигранти. Мерките предлагат и разглеждане на варианти за по-справедливо разпределение на бежанците между страните членки на ЕС. Съюзът ще обмисли и варианти за "механизми за бързо преместване" на имигранти, а ЕК ще започне пилотен проект за доброволно преселване на бежанци из държавите от ЕС. Ще бъде създадена и нова програма за бързо връщане на "нередовните" имигранти, която ще се координира от Фронтекс. Очакват се и действия със съседните на Либия страни за блокиране на използваните от имигрантите пътища. Освен това ще бъдат изпратени офицери за връзка за имиграцията в делегациите на ЕС в редица трети страни. Те ще са натоварени със събиране на информация за миграционните потоци.

Австралия: Не ги пускайте в Европа

Австралийският премиер Тони Абът препоръча на ЕС да последва примера на страната му и да отпраща всички мигранти, пристигнали по море, за да избегне трагедии като корабокрушението в Средиземно море в неделя. Абът смята, че ефикасно ще бъде само системното връщане на корабите, натоварени с мигранти. "Европейците спешно трябва да приемат много строга политика, способна да ликвидира трафика на хора в Средиземно море", каза австралийският премиер, цитиран от АФП. Малко след идването му на власт през 2013 г. консервативният кабинет започна с помощта на войската операция "Суверенни граници", целяща да обезсърчи бежанците, решили да пристигнат в Австралия по море. Кораби с мигранти идваха почти всекидневно; 1200 бежанци загинаха през управлението на предишното лейбъристко правителство, а според десницата, за близо година и половина, откакто е на власт, нито един мигрант не е загинал в океана.

Каналджиите с бизнес за $170 млн.

Бизнесът с трафик на хора е особено доходоносен и активен. Според доклад на ООН, цитиран от "Файненшъл таймс", оборотът от нелегалната дейност в Либия само по море е бил 170 милиона долара през 2014 г. Контрабандист, който организира около 60% от преминаванията с лодки през Средиземно море от пристанищния град Зуара, се съмнява, че ЕС ще може да разбие мрежата за трафик на хора. Завършилият право 33-годишен Хади се присмя над проектите на ЕС за започването на военна кампания срещу трафиканти на хора и препоръча на ЕС да предостави по-голяма подкрепа за неговото етническо малцинство, вместо да се бори с миграцията, пише вестник "Гардиън". По последни данни над 1750 имигранти са изчезнали в Средиземно море от началото на тази година, което е 30 пъти повече в сравнение с 2014 г., съобщават от Международната организация по миграцията, предаде АФП. Организацията се опасява, че до края на 2015 година може да загинат над 30 хиляди души.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай