Гетата и синдикатите скочиха срещу Дилма

Гетата и синдикатите скочиха срещу Дилма | StandartNews.com

Президентът на Бразилия - Дилма Русеф, частично отстъпи във вторник от политическите си намерения, изправена пред вдигнатите щитове на парламентарната съпротива, коментира агенция Франс прес. В същото време основни синдикати се присъединиха към вятъра на протестите, които обрулват страната в последните две седмици.

Профсъюзите обявиха стачка на 11 юли. Обитателите на фавелите (бедняшките райони) в Рио също демонстрираха, и то в един от най-шикозните квартали. Това бе тяхното първо присъединяване към широкото протестно движение, получило живот в социалните мрежи от младите хора в безпартийната средна класа.

След бурния ден в Бразилия министърът на образованието Алоис Маркаданте обяви, че президентът ще предаде на парламентаристите в двете камари предложението за

свикване на референдум

Той обаче добави: "Не разполагаме с време, за да се създаде Учредително събрание", предложено във вторник от Русеф на 27 губернатори и кметовете на 26-те най-големи града в страната. Това предложение предизвика през целия ден разгорещен дебат в парламентарните среди, разкривайки пукнатини в управляващата коалиция. "В нито един момент депутатите не са мислили да приемат това предложение", каза председателят на Конгреса на депутатите Енрике Едуарду Алвеш от голямата центристка партия - съюзник на партията на управляващата Народна партия на Русеф. Алвеш обяви създаването на работна парламентарна група, натоварена с изготвянето на предложения за политически реформи, които биха могли да засегнат закона за политическите партии и избирателния закон.

Известни юристи конституционалисти, както и представители на адвокатската колегия на Бразилия също изразиха сериозни резерви, отбелязвайки, че само парламентът може да преразгледа конституцията. "Трябва първо да подготвим политически реформи и след това да ги представим на хората да ги приемат чрез референдум", призова адвокатският шеф Маркус Винисциус Фуртадо. Говорейки от свое име, председателят на Върховния съд Жоаким Барбоса заяви, че политическата класа е изправена пред "криза на легитимността".

"Това, което липсва в Бразилия, е хората да получат шанс да си дадат отговори", каза първият чернокож президент на най-висшия съд в страната, известен с желязната си ръка в процесите срещу политическата корупция миналата година.

Досега отхвърлени от протестиращите, основните бразилски синдикални организации обявиха

стачка на 11 юли

в навечерието на срещата си с Русеф в столицата. "Искаме да изразим критичната си позиция срещу икономическата политика на правителството и протест срещу инфлацията", каза лидерът на едни от синдикатите. Профсъюзите искат намаляване на работния ден, увеличение на пенсиите и по-големи инвестиции в здравеопазването и образованието. Денят за действие няма никаква връзка с призивите да се парализира страната на 1 юли, разпространявани в социалните мрежи, казаха те.

Докато елитът на страната се бори в столицата, някои фавели на Рио за първи път излязоха на сцената. Около 2000 жители на фавелите се придвижиха към богатия квартал Леблон. Те демонстрираха мирно. Жителите на друга фавела, близо до международното летище, се вдигнаха на протест срещу жестоките сблъсъци, отнели живота на осем души, включително полицейски служител от елитна част в понеделник срещу вторник. Те вървяха зад плакат с надпис: "Полицаите, които репресират по улиците, са същите като тези, които убиват във фавелите". Смъртоносните сблъсъци започнаха, когато полицията се намеси срещу млади хора от фавела, които ограбваха шофьорите, попаднали в задръстването заради демонстрацията.

Миналата вечер се очакваше голяма демонстрация в столицата Бразилия. В град Бело Оризонте, където националният отбор по футбол се изправи срещу Уругвай в полуфинала на Купата на Конфедерациите, полицията също се подготвяше за действие.

В същото време в бразилския парламент отхвърлиха с абсолютно мнозинство проекта за конституционна поправка, която трябваше да ограничи правомощията на федералната прокуратура самостоятелно да започва и да води криминални дела. "Против" гласуваха 430 от 439 присъстващи депутати на пленарното заседание.

Според повечето бразилци така наречената 37-а поправка ограничава прокуратурата и облагодетелства корумпираните служители във висшите ешелони на властта, срещу които редовната криминална полиция е безсилна. Отхвърлянето й бе прието от масите като първата победа по време на протестите. Сега, след като хората видяха, че промяната е възможна, те нямат желание да спрат, докато не я получат.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай