Будапеща обяви извънредно положение, Белград протестира за върнатите мигранти
Хиляди скандират "Отворете", Орбан иска да строи ограда и край Румъния
Стотици бежанци вчера се оказаха в капан на сръбско-унгарската граница, след като правителството на Виктор Орбан прегради границата с нова ограда с бодлива тел и след като влязоха в сила новите закони срещу имигрантите, предаде Би Би Си. Това предизвика бурните протести на бегълците, които крещяха "Отворете границата" и хвърляха раздадената им вода и храна, за да покажат недоволството си. Белград протестира срещу върнатите имигранти, а малко по-късно Букурещ също изказа недоволството си, след като стана ясно, че Унгария планира да изгради стена и на границата с Румъния.
На граничния пункт Хоргош 2 от сръбска страна се събраха голям брой мигранти, които искаха да влязат в Унгария.
В Унгария от полунощ във вторник влязоха в сила приети на 4 септември закони, които въвеждат по-строги правила относно имиграцията и защитата на границата. Нововъведенията предвиждат участие на армията в охраната на държавните граници, законово преследване за нелегално пресеклите границите и ускорена процедура за разглеждане на молбите за предоставяне на убежище. Законът предвижда до три години затвор за тези, които преминат нелегално границата. Страната обяви извънредно положение в две от южните си области по границата със Сърбия и затвори въздушното пространство над 20-километров участък по сръбската граница на височина до 1350 м. Целта на мярката е да гарантира безопасното използване на въздушното пространство от полицията, армията и службите за спешна помощ за справяне с мигрантската криза. Обявеното извънредно положение дава възможност да се изпратят военни части да помагат на полицията в граничния контрол и свързани с имигрантите задължения. Границата бе напълно блокирана, тъй като след вдигането на оградата бе затворен и последният път, използван от мигрантите - жп линията Суботица-Сегедин, на която завчера следобед бе поставен вагон с бодлива тел. Група мигранти все пак успяха да прережат вчера сутрин оградата от бодлива тел и да влязат в Унгария, но веднага след това полицията ги задържа. "60 души са задържани от полицията за рязане или повреждане на оградата. 45 души са хванати на границата, останалите 15 във вътрешността на страната. Полицията започна наказателни процедури срещу тях", казаха от кабинета на Орбан. В понеделник унгарската полиция задържа рекорден брой мигранти - 9380, опитали се незаконно да влязат през границата със Сърбия. Полицията е повдигнала обвинения срещу петима души за фалшифициране на документи, а 13 са арестувани по подозрение в трафик на хора.
Сърбия реагира вчера остро на затварянето на границата. Сръбският министър на труда и социалната политика Александър Вулин, който отговаря за миграционната криза, заяви, че Сърбия разговаря с унгарското правителство за струпването на имигранти на тяхната граница и посочи, че Будапеща ще "трябва да отвори границата". Сръбският външен министър Ивица Дачич заяви, че връщането на имигранти от Унгария е "неприемливо". В Прага, където се срещна с чешкия си колега Лубомир Заоралек, Дачич каза, че "Сърбия не е събирателен център" и допълни: "Ние искаме да бъдем част от решението, не жертва". Ивица Дачич каза, че мерките за затягане на граничния контрол в шенгенската зона с цел справяне с миграционната криза създават проблеми на Сърбия. Междувременно стана ясно, че унгарското правителство е решило да започне подготовка за построяване на ограда по границата с Румъния, за да се справи с евентуална промяна на маршрутите на мигрантите, съобщи министърът на външните работи Петер Сиярто. Издигането на ограда между две страни членки на ЕС не е правилен жест от политическа гледна точка, контрира румънското външно министерство. "Издигането на ограда между две страни членки на ЕС, които освен това са стратегически партньори, не е коректен от политическа гледна точка жест и не съответства на европейския дух", посочи румънското външно министерство, като отбеляза, че тази позиция е била съобщена на унгарската страна. Вчера чешкото правителство изрази готовност да разположи въоръжени сили да пазят границите. Австрия пък обяви, че ще въведе по-строг граничен контрол на границата с Унгария от полунощ.
Бегълците тръгват
по нов маршрут
Нов маршрут за имигрантите, идващи в ЕС, може да бъде открит, след като Унгария ограничи влизането на територията си и ги отклонява през други страни. Това обяви говорителката на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) Мелиса Флеминг, цитирана от Ройтерс.
Бежанците към Европа отварят нов маршрут през "опасните земи" на България, пише пък в заглавие британският "Таймс". В статията се обяснява, че балканският сухопътен маршрут през Северозападна Турция и България и след това към сърцето на Европа минава през регион, който от дълго време е епицентър на канали за наркотици, автомобили и трафик на хора. Маршрутът беше популярен сред сирийските бежанци преди 2 г., но изгуби от популярността си миналата година. Сега обаче, след като контролът по границата на Турция и Гърция отново се засили, старият български маршрут отново стана популярен, отбелязва вестникът. Многобройните бежанци, които може да решат да търсят път на Запад през Хърватия, може да попаднат на минни полета, останали от войната през 90-те, съобщи пък Nova TV. Край районите, в които има опасност от мини, дежурят полицаи, за да не допуснат навлизането на бежанци в тях.
500 000 мигранти
на границите на ЕС
Над 500 000 мигранти са преброени на външните граници на ЕС между януари и август 2015 г., съобщи агенция "Фронтекс", която отговаря за границите на ЕС. За пет поредни месеци са отчетени рекорди на пристигащи мигранти, като само през август в Европа са влезли 156 000 души. Много от регистрираните на сръбско-унгарската граница вече са били вписани при влизането си от Турция в Гърция. Но все пак увеличението на мигрантския поток е значително в сравнение с цялата 2014 г. Тогава в ЕС са регистрирани 280 000 мигранти. В силно засегнатата от миграцията Унгария вече е преминат символичният праг от 200 000 пришълци от началото на годината. От 1 януари досега в страната са влезли 200 778 мигранти, като повечето от тях са преминали през границата със Сърбия. Мнозинството от пристигналите в Унгария обаче са продължили пътя си към Западна Европа.
Дясна партия
набира сила
Подкрепата за германската дясна антиимигрантска партия "Алтернатива за Германия" е достигнала най-високото си ниво за последните близо четири месеца в обстановка на растящ наплив на бежанци, съобщава Ройтерс. Анкетата на ИНСА за в. "Билд" показва, че поддръжката за партията е 5,5 процента и е на най-високото си ниво от края на май. "Бежанската криза дърпа консерваторите надолу и тласва "Алтернатива за Германия" над 5-процентовата бариера", пояснява шефът на ИНСА Херман Бинкерт.
ЕС подготвя списък
на сигурните страни
Вътрешните министри от ЕС се споразумяха в Брюксел да подготвят списък със сигурни страни, мигранти от които няма да получават статут на бежанци. Подготвителната работа ще приключи до края на октомври. В списъка на първо място ще бъдат включени всички кандидатки за членство в ЕС - страните от Западните Балкани. Остават обаче разногласия дали и Турция трябва да фигурира в него. Миграционните служби на държавите в ЕС и сега имат такива списъци, но те са различни в отделните страни. След съставянето на общия списък ще се опрости процесът на отсяване на нелегалните мигранти, за да бъдат отделяни бежанците от районите на войни и конфликти, които ЕС може да приема, от икономическите мигранти, които ще бъдат връщани в сигурните страни на произход.
Министрите също така не постигнаха единодушие за задължително разпределяне на допълнителни 120 000 бежанци от Италия, Гърция и Унгария. Въпросът остава за следващата им среща и за евентуалната среща на върха на ЕС през октомври.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com