Ползите ни от еврозоната са повече от негативите

Влизането на България в Еврозоната е важна стъпка, която бизнесът и икономическите фактори в страната коментират отдавна.
Безусловно ползите са повече:
1. Агресивната монетарна политика на Европейската централна банка /ЕЦБ/, стимулираща кредитирането и потреблението, ще се отрази пряко, а не само косвено и у нас - т.е. ще имаме по-ниски лихви по кредитите и доколкото е възможно, още по-ниски и по депозитите.
2. Изчезва валутният риск от лева, доколкото все пак го има - още един фактор за понижение на лихвите по кредитите.
3. Елиминират се транзакционните разходи лев-евро-лев, което ще се отрази в по-високи печалби за бизнеса.
4. Българските банки получават директен достъп, независимо от собствеността си, до финансиращите инструменти на ЕЦБ. Сега тези с българска собственост не работят при същите условия като онези, чиито майки са под шапката на ЕЦБ.
5. Европейски, т.е.
по-независим надзор върху банковата система
съответно и възможност за ликвидна подкрепа от ЕЦБ при някаква временна ликвидна криза - т.е. значително намалява рискът от сътресения като това от 2014 година.
6. Ползи и на правителствено ниво - по-евтино ще вземаме дълг и ще сме по-устойчиви на кризи с оглед на спасителните механизми на Еврозоната.
7. Ползи за икономическия климат - за чуждестранните инвеститори членството в Еврозоната е гаранция за стабилност и предвидимост, т.е.
могат да се очакват по-големи инвестиции
Вече не сме в Б група, макар и на най-силното първенство на света, а сме в А група, образно казано. Примери - най-бързи и директни ефекти върху капиталовите пазари на новоприсъединилите се към Еврозоната държави от бившия соцблок - ръст на фондовите им борси от навлизане на чуждестранни капитали.
8. Не на последно място - освобождаване на валутни резерви, които сега гарантират борда. Те ще могат да се ползват за други дългосрочни ползи и сектори и /дано/ за провеждане и инвестиции в реформи и т.н.
Негативи:
1. Най-широко спряганият - първоначално краткотрайно повишение на цените, т.е. инфлация, породена от
закръгляне на цените от лева в евро
- не особено състоятелен и драматичен ефект, според мен.
2. По-сериозните опасности са свързани с позитивите, изброени по-горе и възможностите за по агресивна /разбирай необмислена/ политика на банките и разхлабване на финансовата дисциплина на правителството.
Потенциално надуване много бързо на балони в икономиката - недвижимите имоти и фондовата борса.
Очевидно сметката е в полза на влизането ни в Еврозоната.
ЮНЕСКО добави 13 нови обекта към Списъка на световнот...
Извънредна новина за дрона край Тюленово
Тъжно. Почина знаменит литературен критик
Падна тайна за новия тотомилионер
Черен ден за родния футбол. Отиде си знакова фигура
Кантарджиев алармира! Какво се задава след месец
Синоптиците извадиха прогнозата за октомври. Не е за...