България вече има втори мост над река Дунав. Бързата и удобна пътна връзка със Западна Европа, мечта на видинчани от поне 100 години, вече е факт. В събота бе поставен последният тежък сегмент от конструкцията в плавателната част на Дунав, която съединява изградените части откъм българския и от към румънския бряг.
Тя се състои от 178 такива елемента с тегло до 240 тона. В неплавателната част на реката строителите от испанската фирма FCC са положили още 300 части с тегло до 120 тона.
В сряда българският премиер Бойко Борисов и колегата му от Румъния Виктор Понта ще преминат първи по съединената пътна плоча.
През 2010 година Борисов се видя на площадката с предшественика на Понта - Емил Бок. Срещата тогава се състоя в подножието на съоръжението, защото градежът на пътната плоча още не беше започнал.
Първата копка на дългия 1791 метра мост беше направена преди пет година и 4 месеца. Само човек, който разбира от строителство, може да оцени каква огромна работа е свършена оттогава до днес.
Устоите на моста лежат много под дъното на Дунав - на 60 и 80 метра дълбочина. На колоните в плавателния участък, които са най-важните части от съоръжението, трябва да бъдат монтирани по 19 двойки защитни елементи. Всяка от стоманобетоновите "жилетки" тежи по 60 тона. Те ще пазят конструкцията от удари на кораби, каквито се случват под всички мостове по света. Здравината ще усилват и вантите - усукани стоманени въжета, поставени на стълбове 9, 10, 11 и 12. Те са по 13 двойки на всеки. Тези дни бе опъната последната двойка при стълб номер 12.
Остават обаче довършителните работи. Те са по-леки, но са се разпрострели на широк фронт. Мостът
има по две платна за автомобилно движение в двете посоки
една железопътна линия между тях и велоалея и пешеходна пътека вляво от към българската страна. Вдясно ще има коридор за преминаване на поддържащия и обслужвания моста персонал. Между жп линията и автомобилните платна се изгражда предпазна стена. Продължава изграждането на парапети по целия автомобилен път, чиято дължина е 3598 метра. Напредва и изграждането на жп линията, дълга 3448 метра. Ако времето позволи, строителството ще продължи и през следващите месеци. В противен случай някои от довършителните работи като хидроизолации и полагане на асфалтова настилка ще бъдат оставени за следващата пролет, заяви в началото на октомври по време на инспекция на строежа транспортният министър Ивайло Московски.
В срока - 29 ноември, приключва изграждането на обектите от прилежащата инфраструктура на моста. Вече е пуснато движението през 4-те пътни възела и жп надлези. Готови са пътническата и товарната гара, жп линията от моста до товарната гара. По нея ще се движат високоскоростни влакове със 160 км в час.
При последната си инспекция Московски съобщи, че Румъния бави създаването на двустранна компания, която да управлява движението и експлоатацията на моста. България е готова с три варианта за мостовия оператор. Преди дни Борисов обяви, че компанията, която ще управлява съоръжението, ще отседне в София. Това е уговорено на среща в Букурещ между двамата премиери.
Към края на строителството става известна и цената на съоръжението. Към първоначалната за България цена от 226 млн. евро - мост и инфраструктура, се прибавят 27 млн. евро. Това са признати разходи за предварителни проучвания и смяна на фундирането на моста от испанската фирма, изпълнител на проекта. Те обаче
няма да натоварят българския бюджет
защото се вземат от резерва по финансовия меморандум на проекта. Самият меморандум бе удължен от ЕК до края на 2012 година. Това означава допустимост на разходите до последния ден на годината или че изграждането на моста продължава с европейски средства. Те са безвъзмездна помощ чрез програмата ИСПА от 70 млн. евро, заем от Европейската инвестиционна банка - 70 млн. евро, и 60,76 млн. евро финансиране от държавния бюджет на България.
Бюджетът на проекта от румънска страна е 48 млн. евро. Но Румъния не участва със средства в изграждането на моста, а само на инфраструктурата на своя бряг. Тя включва 5 км първокласен автомобилен път, 5 км нова жп линия и терминален пункт за общ граничен контрол и таксуване на автомобилния транспорт. Всичките обекти на румънска територия са готови.
Според договора за изграждане на съоръжението срокът е 38 месеца. Ние гледаме срока, но и качеството на строителството, заявяваше не един път през годините главният мениджър на проекта инж. Алберто Бергара. Защото испанската строителна компания дава гаранция за стоманобетоновата конструкция на моста за 120 години. Без проблеми в продължение на 100 години ще работи и отводнителната система. Бетоновата настилка ще издържи без ремонти и подмяна 40 години, а асфалтовата - 20. За антикорозионното покритие испанците дават 12 години.
Преди век и нещо тогавашните видински общинари взели решение да бъде изграден мост между Видин и Калафат. Строеж и тогава, и по-късно изобщо не е започвал. През 2012-а бродът обаче е факт - Дунав на това място ще се преминава само за няколко минути. След двамата премиери скоро и пешеходци ще преминат по съоръжението, за да идат на пазар в Калафат или просто да изпият сутрешното си кафе в съседния град. Влаковете и автомобилите ще тръгнат през 2013-а. Видинчани пък вече въздъхват с "доживяхме да видим моста готов...".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com