Самотна старица живее три месеца в болница

Самотна старица живее три месеца в болница | StandartNews.com

Самотна старица живее вече трети месец в бургаската болница. 83-годишната Любица няма къде да отиде, а роднините й не искат и да чуят за нея, сигнализират лекари. От три месеца възрастната жена обитава болнична стая в Отделението по долекуване и продължително лечение. Тя не е болна, но има нужда от грижи, а болницата ежедневно поема разходите по издръжката й.

Старицата била доведена от полицаи на 14 август т.г., които я намерили паднала на улицата. Прегледът установил, че има фрактура на шийката на бедрената кост. "В такива случаи единственият изход е ендопротезиране – подмяна на тазобедрената става с изкуствена. Тези консумативи обаче не се покриват от здравната каса. Близки така и не се появиха, а жената, макар да е пенсионерка и да получава пенсия, е в неадекватно състояние. Тя е с деменция, говори несвързано, не помни или бърка факти от живота си. Трябва да бъде под денонощни грижи", разказаха лекари от болницата.

Четвърти месец Любица живее в Отделението по долекуване, макар че не е болна. Заради травмата на тазобедрената става е обездвижена и някой трябва да се грижи за нея в домашни условия. Преди месец лекарите успели да издирят децата и внуците на Любица, които живеят в Сливен. Те обаче не искали и да чуят за нея. Разказали, че навремето тя ги изоставила, а баща им се оженил за друга жена, която ги отгледала. Роднините категорично отказали да я приютят и заявили в прав текст на лекарите да не ги безпокоят повече.

Още преди три месеца от болницата предали документите на жената на социалните служби, за да бъде настанена в старчески дом. Отговорили им, че места няма. Оттогава болницата е в параграф 22.

„Социалните даже ни караха сами да звъним по домовете и да й търсим място. Проблемът е, че домът трябва да е за хора с деменция, тъй като тя не може да се грижи за себе си сама и не може да бъде настанена в обикновен дом. Попитах ги: ами ако се отвори място във Видин, кой ще я закара дотам? Отговорът беше – ами вие от болницата", разказа д-р Иван Цанев, старши лекар на Отделението за долекуване.

Случаите, в които близките изоставят възрастните хора в болницата в последните години не са малко. Не са малко и децата, отказващи да се грижат за възрастните си родители. Още по-голям е проблемът, ако пациентът няма лична карта. Вече няколко пъти се е случвало болницата в Бургас да плаща за издаването на личните карти на бездомници, защото без документ те не могат да бъдат настанени в дом. Социалните служби вменявали на лекарите и задължението да окомплектоват изцяло документацията, включително да проверяват дали имат имоти, да вадят удостоверения за данъчни оценки, скици и др.

„Веднъж един от пациентите се оказа от Чирпан. Казаха ми, че трябва да отида дотам, за да му извадя лична карта", възмущава се д-р Цанев. Лекарите смятат, че е необходимо социалните служби да станат по-гъвкави и да проявяват по-голяма активност при подобни случаи.

Само за година разходите на МБАЛ Бургас по издръжката на неосигурени, бездомни и социални случаи надхвърлят 30 000 лева.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай