Защо хризантемата е цветето на щастието

Древните китайци вярвали, че съдържа елексира на живота

Защо хризантемата е цветето на щастието | StandartNews.com
  • Японците го освещават, за да ги пази от зли духове и болести
  • Древните китайци вярвали, че съдържа елексира на живота

Хризантемата се смята за цветето на Древния Изток. В Япония магическата хризантемата символизира щастието, успеха и късмета. В съседен Виетнам я асоциират с душевната чистота и бистрия ум, а в родината си, Китай, я приемат като символ на мъдростта и дълголетието.

Европейците изразяват с красивото студено цвете своята дълбока печал и с нея украсяват гробовете на близките си. То е цвете на скръбта и затова венци от него се носят на поелите пътя към вечността.Шестнадесетте златножълти листенца на хризантемата показват екзистенциалната философия на живота и я противопоставят на сложните форми, доказвайки, че магията и изяществото са в простотата.

В Италия букет от хризантеми отдавна символизира страдание. В останалата част на Европа обаче е едно от най-обичаните цветя на всички жени и цветари.

В превод от гръцки името на това растение означава "златно цвете". Получава този прякор заради истинския си цвят - жълтеникаво-златист.

Цветето на чистите хора

Общоприето е да се твърди, че хризантемата идва от далечна Япония, където всичко е забулено с мистицизъм, легенди и дълбока символика.Истината е, че отглеждането на цветето започва през 15 век пр.н.е. в древен Китай, където се е смятало, че това цвете символизира силата на живота. В чест на растението е кръстен и древният китайски град Chu-Hsien, което буквално означава градът на хризантемите.

Според легендите хризантемата се смята за първопричината да съществува изобщо държавата Япония, защото в далечни времена един подобаващо зъл и алчен китайски император изпратил 300 младежи и девойки да търсят растението, за което се вярвало, че съдържа елексира на живота. Изпратил млади, неопитни и невинни деца на острова, защото условието било цветето да бъде набрано от хора с чисти сърца. Обаче девойките и юношите, така и не се върнали. Те останали да живеят на вълшебния остров, който нарекли Япония.Така както у нас Празника на розата е символ на процъфтяването на държавата, на 9 септември японците празнуват Деня на хризантемата като символ на щастието.

И до днес хризантемата е навсякъде в страната на изгряващото слънце. Златножълтата не наричат "кику", което означава слънце. Тя е изобразена на държавния герб; на националния флаг, на монетите и на висшия японски орден, който се нарича и орден на Хризантемата.

Цветето на дълголетието

Освен че сме свързва с божественото начало и дълголетието, хризантемата е и символ на силата и мощта. Тя е изобразявана и върху остриетата на монарсите.Според някои писмени сведения цветето е пренесено в Япония най-вероятно през 8 век, когато японският император е бил толкова завладян от хризантемата, че я превръща в официален държавен печат.Наричат цветето привилегия на богатите, но то е обожествявано и от бедните.Всички японци носят на Буда стръкчета хризантема, за да бъдат осветени. Отнасят цветовете у дома, за да гони злите духове, да отдалечава нещастието и да прогонва болестите. Правят се големи кукли, които достигат дори до 2 м, изработени от различни разцветки и това се превръща в истински фестивал на цветовете.

В родината на хризантемата - Китай, вярват, че цветето, откъснато на ден девети от месец с номер девет от годината притежава магически сили. Известно е, че цветето атакува нервната система на всички насекоми и може би това наблюдение спомага да се развие идеята за магическата сила на хризантемата.Китайките пък украсяват косите си с най-различни хризантеми, като големината и цветята трябва да съответстват на тоалета.

Европейците научават за хризантемите едва през 17-ти век. През 1676 година холандецът Рееде го донесъл за първи път,на славата му тръгва от 1789 година, когато капитан Пиер Бланшар го донесъл в Марсел.

През 19-ти век европейците започват масово да отглеждат хризантеми и да превръщат градините в цветни пейзажи. Цветето им внушавало спокойствие и хармония, носело им магическия дъх на вечността.

Цветето на релакса

Чаят от хризантема е вкусна напитка с множество ползи за организма, въпреки че у нас не е част от традиционната представа за чай. В източната медицина той се използва, за да облекчи дихателни проблеми, да подсили имунната система, да успокои нервите и да допринесе за по-добър сън.Чаят има релаксиращ ефект върху нервната система, отпуска и помага за намаляване на кръвното налягане. Тъй като редица проблеми в опорно-двигателния апарат са свързани с възпаления на периферната нервна система, този чай оказва благотворно влияние и при тях. Доказано понижава кръвното налягане и холестерола, което се отразява облекчаващо на работата на сърцето. Кръвното налягане се влияе много от наличието на калий в кръвта, тъй като той има съдоразширяващо действие. В чая от хризантема се съдържа завидно количество от полезния минерал.В този чай се съдържа бета-каротин, който се разпада до витамин А, който пък служи за различни цели в организма, включително за красива кожа. Той е антиоксидант, който елиминира оксидативния стрес, предпазва от стареене и поява на бръчки. Също така оказва цялостно антистареещо и предпазно действие върху всяка клетка в тялото, не само в кожата.Мощната комбинация от витамин А и С в чаят от хризантема, заедно с магнезия, калция и калия в него прави една чудесна експлозия от полезни за имунната система вещества.

Цветето на късия ден

Хризантемите (Chrysan-themum) са около 30 вида едногодишни и многогодишни цъфтящи растения от семейство Сложноцветни, обединени в две големи групи: градински и цветарски. Градинските формират подземни стъбла, наречени столони, които позволяват на растенията да оцелеят година след година.

За разлика от тях, цветарските хризантеми не формират въобще или образуват малко столони, поради което не могат да оцелеят на зимните студове и загиват. Естествено към цветарската група спадат най-ефектните и красиви сортове и разнообразието е изключително голямо. Но ако ги отглеждате на открито трябва да извадите ризомите за през зимата и да ги съхранявате на закрито, в противен случай цветята ще загинат. Градинските хризантеми са издържливи, но и те изискват подготовка, за да презимуват на открито. За целта е необходимо да отрежете стъблата на 10-15 см от почвената повърхност и да ги покриете с мулч (слой от органичен материал). За мулчиране може да използвате слама, торф, кора от дървета и др. Този органичен слой запазва почвата по - топла  през зимата и позволява на растенията да преживеят ниските температури.

За хризантемите е подходящ всеки тип почва, ако е добре дренирана и аерирана. Но най-добре се развиват, ако почвената смес е съставена от 1 част градинска почва, 1 част компост и 1 част оборски тор, като е препоръчително киселинността на почвата да е 6.0 - 6.5. Вкоренените резницисе садят през месец май в градината като разстоянието между отделните растения зависи от сорта. Някои градински сортове се разпростират на 70 см в диаметър, но за повечето хризантеми е подходящо разстоянието от 45 см.

Тъй като височината на хризантемите варира според сортовата принадлежност, добре е когато се садят високи сортове, да им се осигуряват подпорни конструкции. Стъблата трябва да се прикрепват с връзки към метални, бамбукови или дървени пръчки.Температурният оптимум за отглеждането на хризантемите е 20-28 ?С през деня и 15-20 ?С през нощта. Високите летни температури потискат цъфтежа.

Тъй като хризантемите са растения на късия ден (т.е. изискват по-малка продължителност на осветяване), за да започнат да цъфтят, са им необходими къси дни и дълги нощи. Това е причината да започват да цъфтят с настъпването на есента, когато вече денят се скъсява, а нощите се удължават. За да се активира цъфтежът е необходимо продължителността на деня да не превишава 14-15 часа.

Непретенциозната красота на хризантемата и обаянието на розата правят комбинацията един от най-популярните букети. В бяло - това е традиционната сватбена аранжировка. За мъж - букетът трябва да е в жълто, оранжево или кафяво, за зладо момиче - в розово; за съпруга - в червено. Създаването на най-простата композиция включва три клона от цветето, няколко клончета фикус, череша,  гипсофила и три клончета от папрат. Най-елегантно се поднасят в кошница. , ваза или друг контейнер; ако се има предвид използването на кошница, вземете парче флорална гъба; поставете парче гъба във вода, увийте задната страна с хранителен филм, поставете го на дъното на кошницата; Закрепете всичко с двустранна лента.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай