Западняци бягат в България

1500 евро заплата и нисък наем искат американците у нас

Западняци бягат в България | StandartNews.com

София. България става привлекателна за все повече чужди работници с добра квалификация от Западна Европа. Те не идват тук с очаквания за много високи заплати. В повсеместната криза са привлечени най-вече от евтиния живот и интересната работа. Тази тенденция отчитат агенции за подбор на персонал през изминаващата 2011 г.

"От началото на годината сме намерили работа на 30 висококвалифицирани специалисти от страни като Ирландия, Холандия, Швеция, Норвегия, Франция, Унгария", съобщиха от компанията за човешки ресурси Аdecco България. Професиите им са в различни сектори - информационни технологии, финанси, мениджмънт, маркетинг, бизнес услуги.

Хората не идват тук само за заплата, казва изпълнителният директор Георги Георгиев. Макар и да признава, че за някои специфични умения работодатели у нас са склонни да дават и по 5000 евро заплата. За западняците страната ни е атрактивна с ниските данъци и осигуровки, с климата, с нескъпия стандарт на живот. По-младите пък оставали очаровани от развлеченията, които дава София.

Привличаме и висококвалифицирана работна ръка от съседните страни. Румънци и македонци се натискали да работят тук заради възможността да трупат опит в мултинационални компании. Притиснати от кризата все повече гърци подавали в агенции за подбор на персонала CV-та за работа в България. От Adecco отчитат, че напоследък получават от Гърция по десетки запитвания на месец, докато преди година са били по 1-2. Гърците кандидатстват за сравнително високи мениджърски позиции, виждайки, че бизнесът, в който са в момента, не е сигурен, обясни Георгиев.

Специалистите дадоха за пример заплатата на мениджър в голяма ИТ-компания. В Берлин експертът е взимал 2700 евро заплата, като е посочил, че на месец харчи над 600 евро за квартира и консумативи. При преместването си в София от октомври месец тази година получава 1500 евро заплата, но разходите му за квартира и режийни на месец не надхвърлят 500 лева. 

От българския офис на Boyden пък споделят, че са залети със запитвания за работа от американци. Може би защото компанията има много силно развити офиси в САЩ, като интересът не е само към България, но и към цяла Източна Европа, казва шефката на Boyden България Даниела Осиковска. От САЩ идвали кандидатури предимно на хора с опит в недвижимите имоти и финансите. Много чужденци от Европа, които преди години са работили в България, също търсели възможност да се върнат. "Обяснението е много просто - голяма част от тези специалисти са загубили работа или очакват да бъдат съкратени", казва Даниела Осиковска. България за тях била добра възможност.

От Manpower България обаче не смятат, че няма трайна тенденция чужденци да търсят реализация у нас. "Вярно е, че макроикономически страната ни изглежда добре, но нямаме сектори с бурен растеж, за да привлечем работна ръка отвън", коментира Надя Василева от Manpower България. Тя отчита по-скоро друга тенденция - завръщане на българи, учили в чужбина. "Дано не е за краткосрочно, предстои да видим как ще се развива пазарът на труда през първите три месеца на новата година", каза Василева.

Със сигурност обаче расте броят на работодателите, които търсят истински таланти. Те искат кадри, които да изпълняват много функции, в същото време да имат експертни познания в дадени области и да знаят поне два чужди езика. Заради трудностите да намерим инженери със специфични умения в ИТ сектора и с отличен немски език се налага да търсим хора от Германия, казват още от Adecco.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай