Този наш град е на 5000 години! С изненадващо име

Какви са доказателствата за този регион

Този наш град е на 5000 години! С изненадващо име | StandartNews.com

Мнозина у нас не знаят твърде любопитната история на един знаков български град.

През далечната 1573 година за пръв път се споменава името, което днес носи град Търговище. В тази статия ще ви представим една интересна легенда, свързана с произхода на това наименование, както и ще ви запознаем по-задълбочено с историята на този впечатляващ български град, пише Пловдив 24.

Легендата за Ески Джумая

Легендата ни пренася към времена, когато на това място е живял известен с мъдростта и лечебните си способности Ескиджи баба - изключителен лечител. Всеки петък, хора от различни краища се събирали при него, търсейки изцеление и помощ. С течение на времето, тези срещи дали началото на голям пазар, който постепенно се превърнал в традиция. Оттук произлиза и името "Ески Джумая", което в буквален превод означава "стар пазар", като в турски език думата "джума" означава "петък".

Историята на град Търговище

Ако трябва да погледнем историята на Търговище, трябва да се върнем назад около 5000 години преди Христа. Това се пада в медно-каменната епоха. Открити са доказателства за тракийско, римско и ранно-византийско присъствие в района.

Мисионис

На около 7 км от съвременния град Търговище, се намират развалините на древния античен град Мисионис. С времето той придобива значителна роля дори и за България, като играе служи за защита на средновековните столици Плиска и Преслав, и по-късно - Търново. Арабският пътешественик Ал Идриси описва Мисионис през XII век като стар и гъстонаселен град, известен с търговията си. Съдбата на града в последващите години е неясна, но се предполага, че е бил разрушен по време на османските завоевания през XIV век.

Ески Джумая

В периода на Османската империя, ново селище възниква на мястото на Мисионис, наследявайки неговите функции. Първоначално e населено главно с турци, с времето градът започва да привлича и българи от околните селища, особено след Руско-турските войни в края на XVII и началото на XVIII век. Градът се прочува с Ескиджумайския панаир, който става притегателно място за търговци от цяла Европа, Африка и Азия.

Благодарение на търговията, градът претърпява развитие, като тук се открива едно от първите светски училища. Малко познат факт е, че дори великият Петко Славейков е бил учител в града. Стопанският подем на селището е видим. Доказателство за това е старият квартал Вароша с неговите характерни възрожденски къщи.

Клането в Ески Джумая 1878

За съжаление, градът става известен с поредица от трагични събития през януари 1878 г. На 27 януари, приближаващата руска армия води до изтегляне на значителна част от турските сили и местното турско население от граа. Те се присъединяват към големия турски гарнизон в Шумен. Въпреки това, останалите в града черкези се организират и започват нападения срещу местните българи. Най-ожесточените сражения се разгарят в българския квартал Вароша, където отбраната е организирана от хаджи Илия Марков. В отговор на тези нападения, руската армия изпраща специален отряд под ръководството на капитан Карганов, който успява да прекрати клането над българите. На 29 януари градът е освободен, а заловените извършители на атаките са осъдени на смърт от временното руско военно командване.

Търговище

Градът приема своето сегашно име през 1934 година, когато е взето решение старото му турско име Ески Джумая да бъде заменено с българския му еквивалент. Въвеждането на името Търговище отразява историята на града като център на търговията, пише actualno.com. Приема се, че по този начин се запазва и традицията на града да бъде център на търговията в региона.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай