София. За политиците тв камерите са като нектара на пчелата. Надушват ги от километри и бързат да кацнат пред обектива им. В четвъртък вечерта в Централния дом на армията камери нямаше. Съответно и политици. Министър Трайчо Трайков бе малкото изключение. Спомена, че някога е работил във вестник. Това го задължава и донякъде обяснява нещата.
Иначе доста други неща бяха необясними. Като например: защо за осмото издание на журналистическите награди "Черноризец Храбър" се заговори като за последно? Как така в 12 без 5 ръководството на "Труд" и "24 часа" реши двата вестника да излязат от конкурса? Печели ли някой от това, че много колеги, които бяха номинирани и може би щяха да получат приза, бяха принудени да се откажат. И да преглътнат горчивината и проиграните надежди.
В четвъртък скандал нямаше, но и празникът бе помрачен. Това витаеше във въздуха. Затова ги нямаше политиците и камерите. Те усещат тези неща. Не казваме, че отсъствието им бе голяма загуба. Така или иначе, в залата имаше достатъчно млади и талантливи хора. И достатъчно награди. Горан Готев, от вестник "Земя", един побелял пишещ лъв, доайенът на номинираните, взе пластиката с форма на паче перо за политически коментатор на годината и каза: "Докато я има България, ще ни има и нас (журналистите)". Той си спомни своите репортерски кошмарни сънища, в които пристига на важно събитие след края му или няма връзка с редакцията - точно когато трябва да предава най-важната си информация.
Наистина кошмарна е тази професия. Напоследък започнаха да я наричат и срамна. "За всичко са виновни журналистите", надига глас хорът на богопомазаните: политици, шоу звезди, индивиди, известни само с това, че са известни. Човек е по-спокоен, когато хвърли върху друг вината за неуспехите си. Анатема. И все пак добре, че са журналистите. Да разсейват мрака. Защото България помни много години, в които е живяла на тъмно.
Камъчето в обувката на Черноризеца приболява, но не погубва надеждите. Една след друга наградите отиваха в ръцете на най-добрите. Дойде часът и на "Стандарт". Доскорошната звезда на "Левски" Георги Иванов-Гонзо без притеснение и дори с радост стисна ръката на един отявлен цесекар. И то под одобрителния поглед на боса на "сините" Тодор Батков. Завеждащ физкултурния отдел на в. "Стандарт" Ивайло Йолчев взе Черноризеца за спортен журналист. Ако той можеше да играе футбол така, както пише, националният ни отбор нямаше да бъде на този хал, казват специалисти.
Момък, който има проблем с шансовете си (поне това заяви пред всички), взе Черноризеца за младо перо. Шефът на "Уикенд" притурката на в. "Стандарт" Райко Байчев, както е редно, благодари на началниците си и потъна в обятията на многобройните си фенки. Нещо съвсем нормално за неговите 24 години и болярски произход.
Третият за вечерта и дванадесети в историята приз "Черноризец Храбър" за вестник "Стандарт" бе връчен на главната редакторка Славка Бозукова. Наградата е за обществено полезна медийна кампания и "Стандарт" я заслужи с акцията си "Чудесата на България". Г-жа Бозукова подчерта, че усилията на екипа съвсем не са били напразни. В резултат на тях иначе стиснатият министър на финансите Симеон Дянков развърза и отброи от държавната кесия 10 млн. лева. За да са живи и дивят страната и света културните перли на България.
ПОБЕДИТЕЛИТЕ
Обществено полезна медийна кампания и инициатива - в. "Стандарт"
Журналистическо разследване - Ивайло Станчев, в. "Банкеръ"
Политически журналист или коментатор - Горан Готев, в. "Земя"
Репортер - Искра Ценова, сп. "ТЕМА"
Бизнес и финансов журналист - Георги Ангелов, сп. "Мениджър"
Спортен журналист - Ивайло Йолчев, в. "Стандарт"
Култура и стил на живот - сп. National geographic, Любомир Кюмюрджиев и Иво Данчев
Фотожурналист - Ани Петрова, в. "Новинар"
Журналист от регионална медия - Камен Йорданов, в. "Бряг"
Млад журналист - Райко Байчев, в. "Стандарт"
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com