Най-големите трагедии на концерти. Защо стават

Една от причините е, че няма съдебна отговорност

Най-големите трагедии на концерти. Защо стават | StandartNews.com

Концертите са върховно удоволствие за музикалните фенове. Как обаче това удоволствие може да секунди да се прпевърне в трагедия и какви са причините за това?

Деветгодишно момче стана десетата жертва на концерта на Травис Скот на 5 ноември на фестивала "Astroworld" в Хюстън. Американският рапър е известен с рисковото си поведение на сцената, но не е единственият, предизвикал трагедии.

През 2015 г. той предизвиква феновете си на музикалната проява "Lollapalooza" да прескачат парапетите. Тогава е осъден на година надзираване, след като се признава виновен за неразумно поведение.

През 2017 г. е арестуван, защото приканва почитателите си да заобиколят охраната и да се доближат до сцената. Отново се признава за виновен и плаща глоба.

Съди го и фен, който твърди, че е останал парализиран, когато е изтласкан от трети балкон на концерт в Ню Йорк през 2017 г. Тогава Скот приканва присъстващите да скачат.

Изпълнителят предложи помощ на пострадалите. Инцидентите на предишните негови концерти вероятно ще утежнят положението му, но защитата му без съмнение ще изтъкне, че той оставя безопасността в ръцете на професионалисти.

Като трагедия ще бъде запомнен и фестивалът "Roskilde" в Дания през 2000 г. Тогава хедлайнер е групата "Pearl Jam", а повече от 100 000 души отиват да ги видят и чуят на живо. В един момент тъплапа напираа към сцената, вследствие на което бандата е помолена да прекрати изпълнението си, но вече е късно. Публиката е извън контрол. Стъпкани са девет души.

Концерт на група "The Who" в Синсинати през 1979 г. взима 11 жертви, а 27 са сериозно ранени. Билетите тогава са без места и когато музикантите правят проверка на звука, феновете решават, че шоуто започва. Всички се втурват напред и стъпкват паднали хора.

Името на легендарните "Rolling Stones" също се свързва със злощастие, случило се по време на тяхна изява. Те обявяват безплатно шоу на пистата "Altamont" в Калифорния през 1969 г., като ангажират за безопасността моторния круб "Тhe Hells Angels", предава БТА. Мотористите обаче се оказват склонни към насилие. 18-годишно момиче умира от прободни рани, а други двама - след като са блъснати с автомобил. Един се удавя.

Концерти на други групи, например на "Guns N' Roses" в Торонто през 1992 г., или фестивалът Удсток 1999 ще бъдат запомнени с нанесените щети от разбеснялата се публика.

Според експерти подобни инциденти са предотвратими, а жертвите са поставени в ситуации извън контрола им от организаторите. Една от причините те да се повтарят е, че тежки присъди за такова нехайство няма.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай