София. Навършиш ли 30, вече не си млад. Така излиза от проектозакона за младежта, подготвен от министерството на образованието. Съгласно него младеж се нарича човек, който е на възраст между 15 и 29 години.
Доскоро в нормативните документи под това понятие най-често се разбираха хора до 35 години. Според експерти обаче изборът на възрастта до 29 г. е съобразен с европейската практика.
Съгласно проектозакона министерството на образованието вече е натоварено и с това да направи регистър с бази данни за младежките организации в страната. За национално представителни сдружения на младите хора ще се броят онези, в които има минимум 900 членове и дейността им се разпростира поне в 30 на сто от общините. Само те ще имат право да кандидатстват за парите за младежки дейности, които се разпределят по национални и европейски програми.
Освен това, за да бъдат вписани от министерството в специален списък, въпросните организации трябва да предоставят списък на членовете си, съдържащ ЕГН-та, постоянни адреси и саморъчен подпис на поне 900 участници. Ако се окаже, че организацията е представила фалшиви документи, тя бива отписана от списъка.
Национален консултативен съвет пък ще предлага мерки и ще дава становища при провеждане на младежката политика. В него влизат както зам.-министри от различни ведомства, така и представители на младежките организации и студентските съвети. Всяка година Министерският съвет ще внася в парламента отчет за дейностите в полза на младежта.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com