Лекари от цялата страна скочиха на бунт срещу здравната каса. Причината за това са драстично орязаните им пари. Уверенията на директора на НЗОК д-р Пламен Цеков, че парите им няма да намалеят, не помогнаха. Лекарите искат да се разпишат нови правила за разпределението на финансите, а не голи обещания. Засега обаче воля за това здравната каса няма. Затова медиците излизат на протест под мотото "За здравето и оцеляването на нацията" на 28 февруари.
Намаление има в парите и за болниците, и за талоните за безплатни прегледи. Причината за това пък е сбърканата система, в която на практика едни и същи средства трябва да стигат за все повече клиники и прегледи на пациентите. С над 20% по-малко са направленията за консултации при специалист или за медицински изследвания. Орязването се дължи най-вече на новата методика за разпределение на талоните. Според нея лекарите нямат възможност да пренасочват останали им направления от едно тримесечие за друго. Също така нямат право да дават повече талони. Досега можеха да го надвишават с 10%. Заради недоволството на медиците касата им отпусна ударно още 103 хиляди направления за първото тримесечие. Според лекарите обаче те няма да покрият повече от 7-8% от недостига на джипитата.
Аналогично е положението в болниците. Само преди два-три дни клиниките получиха прогнозните си бюджети за тази година. Те обаче се оказаха
неприятно изненадани
От 20% до над 40% се оказа занижението на парите за доста държавни и частни болници по някои дейности. Първи срещу бюджета си скочиха от "Пирогов".
С 40% са занижени парите по някои клинични пътеки на бургаските болници. Сред тях има и държавни, и частни - "МБАЛ-Бургас", "Лайф хоспитал", МБАЛ "Дева Мария" и "МБАЛ "Д-р Маджуров".
Здравната каса е намалила бюджета на университетската болница "Св. Марина" с 9 милиона, алармираха от клиниката. Оттам обясниха, че трябва да спрат безплатния прием на пациенти по редица диагнози, защото касата може да не плати. Протестно писмо написаха и от Специализираната болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Б. Бойчев" в София. Заради това близо 1000 пациенти ще останат без лечение, изчислиха медици.
С около 5 милиона надолу са парите на най-голямата болница в централната част на страната - пловдивската "Св. Георги".
Орязването на прогнозните бюджети не е практика от сега. В началото на всяка година касата залага нереално ниски бюджети за болниците и ги изправя на кътни зъби. Обикновено орязаните пари от едни клиники отиват за нови частни структури. Аналогично е положението и през тази година. Самият шеф на касата Пламен Цеков призна, че парите за държавните болници са намалени заради нови болници. Само в столицата имаме
12 нови частни клиники
заяви той. Въпреки това нито една власт - включително и ГЕРБ, не пожела да сложи ограничение на броя болници, с които касата може да работи, така че парите да стигат за всички. Вместо това всяка година средствата се преразпределят и бавно, но сигурно едни клиники умират за сметка на други.
Проблемът е, че тези, които си отиват, са в по-малките райони, където има нужда от здравна помощ. Новите структури пък никнат като гъби само в големите градове, които са пренаситени от болници. Многото болници доведоха и до обезкървяването на елитни структури с лекари. Така от безкрайното роене полза нямат нито медиците, нито пациентите. Единственият дивидент е за новите собственици на клиники.
Традиционно след протестите на лечебниците в началото на годината касата коригира донякъде бюджетите. Освен това в края на годината тя плаща и случаите, които болниците лекуват над тези прогнозни стойности. Това дава спокойствие на клиниките, макар че механизмът за разпределяне на допълнителните средства не е напълно прозрачен.
Парите са ограничени и обикновено за тях се преборват болниците с най-голямо лоби. Сред тях има всякакви - частни, държавни и общински. Тези средства са около 200-300 милиона и се разпределят от Надзорния съвет на касата по предложение на нейния управител. По принцип това трябва да става на базата на отчетена дейност. На практика обаче никой не знае дали е точно така, тъй като няма информация. За миналата година например определени болници са получили
340 млн. лв. за лечение над лимитите им
През тази година обаче положението е още по-лошо. Причината е, че клиниките нямат дори теоретична гаранция, че ще получат средствата си за дейностите над лимитите. Това е така заради новата методика на касата. В нея се предвижда директорите на болниците да искат увеличаване на бюджетите си при повече пациенти, но няма гаранция, че касата ще одобри молбата им. Освен това клиниките имат вече лимити не общо за броя пациенти, а за болните по всяка диагноза. Това ще затруднява още повече работата им и ще налага постоянно да искат разрешение за допълнителни случаи по една или друга клинична пътека. Касата пък ще решава дали исканията им са мотивирани и дали ще ги одобрява. Според директора на НЗОК Пламен Цеков няма причина да не се плащат допълнителните случаи. Писмена гаранция за това обаче няма. На пръв поглед изглежда, че с новото изискване за мотивирано искане се затяга контролът. На практика обаче така се дава още една вратичка - немотивирано искане, през която касата да отказва финансирането на едни клиники за сметка на други. След публичното недоволство на докторите срещу новата методика единствената корекция на касата бяха обещанията, че ще получат парите си и увеличавенто на бюджетите на 4 големи университетски болници в страната – «Александровска», «Св. Екатерина», «Св. Анна» и Пирогов. Затова протестите на медиците продължават.
Освен от занижените бюджети за тази година болниците са притеснени и от ниските цени, по които ще получават пари за интензивно лечение. От началото на 2013 г. Тази дейност беше прехвърлена към касата. Лекарите очакваха да получат повече пари за нея, но вместо това цените бяха орязани наполовина – от около 500 на около 357 лв. за случай. Освен това парите за интензивни грижи вече ще се получават не само от областните и университетските клиники, а и от частните, и общинските. Така дори да се бяха запазили цените на случай, общият обем от пари за държавните болници щеше да намалее за сметка на частните. Затова Пирогов поиска финансирането да се върне към здравното министерство. Това обаче не може да се случи, тъй като ведомството няма пари за тях в бюджета си. Лекарите не са съгласни и с прехвърлянето на ин витрото, ваксините и високоспециализираните дейности от министерството на касата. Според тях държавата трябва да даде допълнително пари за тях, а не да взема от средствата за талони и болници.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com