Край на сделките с църковни имоти

Синодът ще следи взема ли редовно заплата духовенството

Край на сделките с църковни имоти | StandartNews.com

Рилски манастир

Българската православна църква (БПЦ) няма да има право занапред да продава, да заменя или да ипотекира църковни имоти, т. е. да извършва разпоредителни сделки с тях. Това гласи промяна в църковния устав, приета на днешното следобедно заседание на Шестия църковно-народен събор, чийто делегати обсъждат в Рилския манастир изменения и допълнения в църковния устав, предаде БТА.

За гласуваната промяна съобщи говорителят на събора отец Ангел Ангелов, който я определи като много съществена и важна.

В досегашния устав имаше член, който разрешаваше продажбата, замяната, ипотекирането на църковни имоти, коментира той.

Занапред църквата няма да има право да продава, заменя или ипотекира свой дарен, придобит или закупен имот. Отец Ангелов цитира и изказване на митрополит Григорий, който е заявил, че на
фона на постоянната разпродажба на земя у нас, "църковната земя трябва да си остане суверенна българска земя".

В устава залегна и задължението на Светия синод да следи за редовното изплащане на заплатите на свещениците и архиереите съгласно утвърдените бюджети, допълни говорителят на събора.
Сега се случва на места месечните възнаграждения да закъсняват.

Втората сесия на Шестия църковно-народен събор на БПЦ, която започна на 6 октомври в Рилската Света обител, ще продължи деловата работа по промените и допълненията в църковния устав до
събота, 11 октомври, когато се предвижда да приключи. Според отец Ангелов остават за разглеждане и приемане още доста тежки по думите му членове на устава.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай