Клишета за боклука

Клишета за боклука  | StandartNews.com

От кои мисли трябва да се освободим през годината

Да заложиш в мисленето си няколко щампи, с които да боравиш във всякакви ситуации, е една от най-големите грешки, които всички правим. И понеже всеки вече е направил тъй наречените новогодишни резолюции, добре е към тях да прибавим и няколко клишета, които е добре да оставим в миналото. Ето кои са те.

1. Бъдете себе си

Принципно, колкото да се опитвате, технически и физически не е възможно да си друг освен себе си. Логически погледнато, вие сте себе си, дори когато чувствате, че не сте. Съвременният свят живее с колосален брой психологически наръчници на глава на населението, и може би пък няма да е зле за малко да се откъснете от книгите за взаимопомощ. Бъдете каквито си поискате и толкова. Няма нужда да си налагате терор над личността само защото Дийпак Чопра ви съветва да го направите.

2. Еди си какво ще се "случи"

Идеята, че нещо се "случва" и особено - че му предстои "случване", е направо фрапантна. Ако обичате, не изземвайте функциите на съдбата и непредсказуемостта на времето. Думата "случване" трябва да се забрани и изтрие от речника, и ако БАН не го направят скоро, поне вие я премахнете от езиковия си инвентар.

3. Соросоид, русофил

2015-а бе изумително настъпателна по отношение на всякакви политически опорни точки, омраза към инакомислещите и абсолютен нацизъм спрямо различните гледни точки. Престанете да съдите за някой по това дали харесва Путин или ЕС и не бързайте да го обявявате за "подлога", фил или фоб. Радикализацията на мисленето понякога е просто синдром на отказ да мислиш.

4. Гъвкав, динамичен, конкурентен

Ако 2016-а ще е поредната година, в която ще продължавате да живеете със заблудата, че липсата ви на кариерен напредък се дължи на ваш недостатък, то вие се обричате да сте всекидневно нещастни. Не се връзвайте на изискванията на пазара, който под закрилата на една камара евфемизми - да сте динамичен, конкурентоспособен и т.н., просто ще изстиска най-ценното от вас. Колкото сте постигнали - толкова. Няма нужда да се самообвинявате и насилствено да изкривявате собствената си природа.

5. Лайкват ме, следователно съществувам

Не на шега психолози установиха, че липсата на лайкове във Фейсбук понижава самочувствието. Разбира се, ако човек е достатъчно глупав да си го позволи. Не се връзвайте на социалните мрежи и на особения начин, по който функционират. Няма нужда да ставате роби на вдигнатия палец и да определяте всичко по популярността си във Фейсбук. Оставете настрани виртуалния нарцисизъм.

6. България за нищо не става

Принципно трудно можем да възразим на подобна позиция. Действително аргументите "за" са много повече от тези "против". Това обаче, от което трябва да се откажете, е клишето на негативизма. Ако за всеки път когато роптаехте срещу държавата, ви даваха по лев, вече щяхте да сте милионери. Опитайте да не проявявате свръхкритичност към всичко наоколо: над 70% от света живеят по-зле отколкото хората В България.

7. Да емигрирам или не

Нито емигрирането, нито оставането тук е проблем. Клишето обаче е в постоянно колебание и чувството, че си се прецакал, ако не си го направил, или пък, ако си се осмелил да го сториш. Правете каквото намерите за добре и не се затормозявайте излишно с мисълта, че сте си объркали мястото. Идеята, че щастието зависи от географското ви местоположение е вярно, но не и основополагаща.

Психолозите съветват

Лесно е да се правят планове и да се фантазират цели. Но всички знаем, че номерът е да ги следваме през останалите 364 дни от годината. Затова психолозите набелязват мерки, които да подпомогнат волята ни в преследването на мечтите.
Наскорошно проучване установи, че ако спим повече, ще сме по-амбициозни. По-малкото сън е начин да излъжете тялото и ума, но те си искат своето. Осемте часа сън са задължителни, а през уикенда може дори да ги увеличите. Нищо не зарежда с повече енергия и не избистря повече ума от едно добро наспиване.
Да имаш план Б в ъгъла на съзнанието си не е добра идея, даже пречи. Теорията е, че ако правите евентуалния си провал по-приемлив, желанието ви за победа намалява. Така че дръжте на мушка желанието си и го преследвайте.
Освен това е добре да оформяте целите си в позитивен вариант. Никакви "да НЕ правя", "да НЕ харча". Дайте обратното. "Ще ям здравословно", "ще ходя на фитнес". И не прекалявайте с амбицията. Не пишете, че искате да прочете 24 книги. Отбележете две на първо време.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай