Каракачанов кара сърф и учи студенти

Лидерът на Зелената партия преподава антропология и свири фламенко на китарата си

Каракачанов кара сърф и учи студенти | StandartNews.com

София. "Не мога да се оплача за себе си, като гледам, как живеят другите." Така определя житието и битието си лидерът на Зелената партия Александър Каракачанов. Неформално облечен в черен анцуг, той изглежда така, както и преди двайсет години. Дори косата му е съвсем леко посребрена, но си е цялата на място. Каракачанов казва, че не се смята за политик, а за обществено ангажирана личност. Той обаче се вълнува от политиката така, както и в първите години на демократичните промени. Още повече че е лидер на партия с 20-годишна история.

"От гледна точка на социалната справедливост преходът не само че не е приключил, а сега започва", смята основателят на зелените у нас. Той го оприличава на мътна река, в която "плуват рибоци с различна захапка, и който каквото докопа". Смята, че основният ни проблем в момента е данъчната система, защото плоският данък облагодетелствал богатите. "В Щатите има прогресивен данък и така заможните хора плащат повече от средната прослойка и от най-бедните", коментира доайенът на зелените. Държавата пък не била накарала тези, които са натрупали пари през прехода, да инвестират в производства. Каракачанов се вълнува и от енергетиката ни, защото така или иначе е следил процесите в тази област през годините. "Иван Костов сега е най-антиядреният политик, а през 90-те беше за изграждането на нова АЕЦ", твърди лидерът на зелените. Той разказва, че през 1997-1998 г., тогавашният син премиер внесъл в парламента първата енергийна стратегия. В нея пишело, че България ще продължи да строи ядрени мощности, без да се казва и дума за енергийна ефективност. Още тогава обаче се е знаело, че харчим три до пет пъти повече ток от Европа. При гласуването на стратегията само Каракачанов и още един депутат били против.

С някои от хората, които са вдигали демократичната революция през 1989 г., все още се среща. С тези, които по някакъв начин са останали във властта, обаче не поддържа тесни контакти. "Виждам се с хора от "Екогласност", те бяха дошли заради принципите и си останаха с принципите си, но последните станаха първи", заявява с доза носталгия Каракачанов. За Соломон Паси, с който е тръгнал в началото, пък казва, че "е достатъчно интелигентен и умен, за да не се занимава с хората, които не му вършат работа".
Каракачанов спортува активно, но не харесва тенис, голф и яхти. "Тези спортове са за хора, които не искат да спортуват, а искат да ги видят, че са успели. Даже и да харесвах тениса, нямаше да играя, защото трябва да го практикувам с хора, които не са ми симпатични", отсича един от първите активисти на "Екогласност". Всяко лято обаче яхва сърфа. Дъската с платно му е страст и всяко лято ходи на Слънчев бряг, за да се качва на вълните. "Справям се средно", скромничи Каракачанов.

Другото му лятно-зимно занимание е туризмът. Като достоен представител на защитниците на природата той е председател на туристическо дружество "Зелена България". "Не съм най-големият турист, но ходя често на излети с хора от партията", споделя Каракачанов. На походи води и двамата си синове - Александър и Виктор. Големият е 13-годишен, в седми клас, а малкият е в предучилищна възраст, скоро ще направи 7 г.

"С момчета като с момчета. Казват, че с мъжките чеда харчиш повече енергия, но по-малко нерви, докато с женските има повече изненади", споделя възпитателните си възгледи Каракачанов. Въпреки че децата му са малки, той не смята, че е позакъснял със задомяването си. "Смятам, че дори избързах", шегува се той. Със съпругата си Ирена се запознали, както се казва, "на терен". Тя била журналистка и от "дума на дума" накрая се оженили. Сега половинката му работи в Министерството на образованието.
Малцина знаят, че Каракачанов свири на китара. И не просто дрънка, а опъва струните на класически парчета, макар и като любител. "Обичам да свиря вкъщи и дори жена ми смята, че отделям прекалено много време за това занимание", обяснява зеленият политик. Той обаче се опитва да свири фламенко и да поддържа разностранен репертоар, макар и за собствено удоволствие. 

Семейната почивка на море или на планина е едно от удоволствията, на които фамилията се отдава, а децата очакват с нетърпение. Четиримата ходят заедно на море и на планина и обичат да запечатват миговете на снимки, които пък после разглеждат с часове.

Преди години Каракачанов е бил на работа в БАН, но сега учи студентите. "Преподавам философска антропология, цивилизация и околна среда - такива работи", обяснява доайенът на зелените. Според него протестите срещу шистовия газ, срещу застрояването на Черноморието и горите показват, че се е появила една прослойка от социално ангажирани младежи, които се интересуват не толкова от политика, а от важни за обществото теми. "Българинът поначало си е нихилист, антидържавник, антисоциално настроен, защото принципът е "Вуте да не краде повече от мене", коментира Каракачанов. Той обаче смята, че се е появила искрицата на гражданското общество. "Иначе децата ще си кажат, абе, какво се занимавам с тази безнадеждност, по-добре да се изнеса в чужбина", допълва той. "Постоянно плачем, как младите напускат държавата, а на тези 15-25-годишни деца годишните им разходи са колкото дневните на някои хора", ядосва се Каракачанов. Той се пали по всички злободневни теми. Минава пряко и без заобикалки през болните въпроси за състоянието на икономиката, за енергетика и екология. Говоренето му е в стила на първите години на демокрацията, когато дебатите не се поставяха на масата, а се удряха в нея. Покрай темата за младите не пропуска да отбележи, че в Студентския град всеки втори джип го кара девойка, а всяка четвърта кола в София е джип.

"Някои си мислят, че съм бил тъп, други, че съм честен, който както иска да си го тълкува." Така определя Каракачанов факта, че през последните двайсет години не се е замогнал, макар да е бил депутат и кмет на София. Неговата партия е извън парламента. "Нямаме финанси, сами си намираме пари, който казва, че партия може да се финансира само с членски внос, той просто лъже", обяснява той. Лидерът на Зелената партия смята, че българите още не са узрели за зелената идея. Според него социалното ни и културно развитие върви 25 години след Европа и това е причината хората да не се палят толкова по екологията.
"Ако проблемът беше в това, че аз не съм добър лидер, полето е свободно, всеки може да го заеме", отсича зеленият водач. На всеки две години у нас се появявала нова зелена партия, която обаче след това се изгубвала и умирала.
"Ужким са млади хора, имат нови виждания, а всъщност застъпват тезата - щом сме създали партия, политическата история започва от нас", коментира от позицията на опита Каракачанов.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай