Солун. Събота в Солун. Броени часове са минали след драматичното среднощно гласуване в парламента, на което кабинетът на Георгиус Папандреу получи вот на доверие. На сутринта явно Солун се е събудил с желание за шопинг.
Тълпи народ атакуват магазините и бутиците. Хиляди хора пазаруват като за последно. В центъра на милионния град улиците са задръстени от паркирани автомобили. По нищо не личи, че страната се тресе от най-страшната финансова криза в историята си. Пълните торби със стоки, с които излизат от магазините солунчани, също не издават, че през последните 2 години са им орязани заплатите и пенсиите, а доста са останали без работа.
Улисани в шопинга, хората нямат време да говорят за политика и криза. "Бързам да купя дрехи на детето, докато са намалени с 20%", казва майка с бебешка количка. Кафенетата са окупирани от хора, които се радват на хубавото време. На прочутия пазар за риба и месо също гъмжи от клиенти. Продавачи се надпреварват да рекламират прясната си стока, а купувачите броят трескаво евро. "Да им се чуди човек на кризата", коментира руснакът Борис, който от 4 месеца продава на рибната борса.
"Голямото пазаруване днес да не ви заблуждава. Истината е, че за последните две години оборотите ни паднаха драстично", жалват се обаче собственици на магазини и заведения. 50-годишният Михалис още миналата година е освободил двете си продавачки в своя магазин за чанти и сам продава стоката си. "Само тази година бизнесът ми е намалял с 50%. Причината е не само в орязаните заплати, но и многото съкратени от работа", казва търговецът. Безработицата в Гърция вече гони 20%. А лихвите по кредитите пълзят нагоре.
Хлебарят Георгиос Константинидис, който държи хлебарница в центъра на Солун, също се оплаква. Няма проблеми с банкови кредити и наеми, но му е трудно, защото растат разходите по обучението на децата.
Никос Пафлиотиос от Солун е баща на две хлапета. Работи в частна фирма за производство на паркет. Заплатата му е намалена от 1000 на 900 евро. Семейството харчи повече заради скока на ДДС на хранителните продукти от първа необходимост. "Преди ходехме на пазар за дрехи и стоки за дома всяка седмица, сега го правим само веднъж в месеца", казва Пафлиотиос.
За година хлябът е поскъпнал от 60 на 90 цента. С над 30% се е вдигнала цената на сиренето и кашкавала - до 7-10 евро за килограм. Месото пък е поскъпнало до 6-7 евро. От тази година семейството трябва да плаща и нов данък за апартамента, в който живее - 600 евро. До миналата година гърците изобщо не са плащали данък сгради.
Още за стандарта и цените при комшиите - четете в "Стандарт"!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com