Нашата страна е уникална, защото Господ ни е забравил и когато се е сетил за нас, е откъснал част от собственото си сърце. Така климатологът доц. д-р Георги Рачев описва България. Той направи страховитата прогноза за рекордните минус 20 градуса, а ден след това успокои народа, че живакът няма да падне чак толкова много. Рачев е дългогодишен преподавател по "Синоптичен анализ и климатология" в СУ "Св. Климент Охридски" и "туризъм" в УНИБИТ. Роден е в София. От дете обичал да разлиства една голяма тежка книга от семейната библиотека - големият атлас на света. Пред него стояла дилемата дали да продължи семейната традиция и да стане юрист или да се отдаде на географията. Избрал второто като се насочил към климатологията. Завършил Софийски университет със специалност "Климатология и хидрология". След като се дипломирал спечелил конкурс в географския институт на БАН, а веднага след него и конкурс за асистент в СУ. От 1982 година е преподавател в Алма Матер. Казва, че през последните две години има огромен интерес към специалността "Климатология". За младите хора тя е модерна, тъй като те се интересуват от рисковите явления на Земята.
"Тези специалности ще стават все по-модерни, защото човечеството насели цялата земя. Преселението, което Европа преживя с приемането на около 1 млн. и 200 хил. мигранти миналата година, е нищо в сравнение с миграционната вълна, която се наблюдава през последните 20 години", обясни климатологът. Интересът към науката на своите студенти, той разпалва с истината за света. Не спестява нищо пред тях-нито лошото, нито доброто, но го поднася по такъв начин, че те самите да изберат своето "аз". "С тях разглеждаме кризисните моменти, през които минава човечеството, главно глобалните проблеми - чист въздух, вода, храна", допълва той. Проф. Рачев не спира да повтаря на студентите си и това, че трябва да се оценява всяка една сфера, за да водим нормален живот.
Според него през последните 10 години българинът диша много по-чист въздух и се храни с по-чиста храна в сравнение с 50-те и 60-те. "По-възрастните читатели биха си спомнили какво представляваше социалистическата банкнота от 5 лева. 28 комина има на гърба й. Това беше символът на мощта на социалистическата държава. Дори и по-младите си спомнят какво беше Кремиковци само преди 4-5 години. Това е една невероятна язва до столицата", казва доцентът. Климатологът обяснява, че прогнозите му имат висок процент на успеваемост, но често пъти времето го изненадва, тъй като е динамично и изменчиво. Той даде за пример прогнозата за януари, направена не само то него, но и от други специалисти. "Месецът трябваше да бъде нормален, с малко по-високи температури и нормални валежи, а ние ще го изпратим с поднормална температура и с наднормални валежи", призна грешката си той, като уточни, че дори да бъдеш и Господ, няма как да си категоричен в прогнозите си. Все пак Рачев определи идващото лято като нормално, с валежи, които ще бъдат в границите на нормите. Именно затова, той няма да пропусне да почива на традиционния за всяка година къмпинг "Градина". Това е семейна почивка, която географът определя като "фиеста с деца". Рачев е горд баща на вече зрели младежи. Синът му се занимава с транспорт и логистика, а дъщеря му с маркетинг и реклама. "Избраха пътя, който те самите желаят. Аз никога не съм налагал своето мнение, само съм ги съветвал бащински", казва той. Рачев признава, че има любими дестинации и в чужбина - Европа, Азия, Африка, Южна и Северна Америка, гарнирани с Австралия и Антарктида. Поради динамичния и забързан живот има все по-малко време за четене на книги. Като любима посочва "Най-големите лъжи в историята" от Ха. А. Мелер", която го впечатлила с посланието, че никога не трябва да приемаме нещата като чиста монета, а винаги да ги пречупваме през своите разбирания.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com