Българинът е започнал да живее по-здравословно. На трапезата му има повече месо, пресни плодове и зеленчуци, вместо хляб, картофи, компот и туршия. Това показват данните на Националния статистически институт.
По-здравословното хранене е резултат от това, че доходите на хората растат по-бързо от цените на основните храни, показват данните на статистиката. Например през 2016 г. с годишните си доходи човек е можел да купи 3988 кг. хляб или 5736 кг. картофи, което е съответно с 41% и 34% повече спрямо 2011 г. При ябълките и свинското месо покупателната способност е скочила с 44%, като с годишните си доходи човек може да купи 3867 кг. от сочния плод или 741 кг. пържоли. При пилешкото скокът на покупателната способност е със 87%.
През 2011 г. всеки човек е изял средно по 106,7 кг. хляб, и 31,2 кг. картофи, а през 2016 г. - 88 кг. хляб и 27,5 кг. картофи. През 2015 г. се наблюдава спад в потреблението на плодове и зеленчуци. Но през 2016 г. тази тенденция се обръща и хората вече се грижат повече за здравето си. През миналата година консумацията на плодове (49 кг. на човек) и зеленчуци (70 кг.) расте, а потреблението на алкохол и цигари се свива. Въпреки това обаче пушим и пием повече, отколкото преди 6 години. През 2011 г. всеки е изпил средно по 23,2 литра алкохол и е изпушил 547 цигари, докато през 2016 г. - алкохолът вече е 27,3 литра, а цигарите - 639. С вдигането на доходите през годините ядем малко повече месо, за сметка на намаление на потреблението на колбаси.
Но хората използват по-високите си доходи не за да ядат повече, а да се обличат по-добре.
Любопитно е, че през миналата година делът на разходите за храна в семейния бюджет, както и парите за алкохол и цигари, намаляват. А нараства делът на средствата, който отиват за облекло и обувки.
Въпреки това обаче за алкохол и цигари даваме повече отколкото за дрехи, сочат данните на НСИ. През 2016 г. за пиене и пушене са отишли 4,3% от всичките ни разходи, докато за облекло - 3,6% от семейния бюджет. Алкохолът и цигарите имат по-голям дял в разходите на домакинствата и от похарчените пари за обзавеждане и поддържане на дома, които са с дял от 3,7%.
Всъщност най-голямото перо в семейния бюджет са парите за храна /30,8%/, следвани от разходите за плащане на комунални сметки - ток, вода, парно и наеми - 14,3%, и за транспорт /6,9%/.
Въпреки вдигането на доходите обаче, общата сума, която се харчи за развлечения през свободното време, остава почти без промяна.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com