Честваме Деня на народните будители

Националната галерия обяви вход свободен

Честваме Деня на народните будители | StandartNews.com

Честваме Деня на народните будители. Той е посветен на делото на книжовниците, просветителите и борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал

Първи ноември е общобългарски празник на историческата памет и национално самочувствие. Принос за това имат стотици и хиляди знайни и незнайни книжовници, наставници и просветители, борци за национално освобождение, вдъхвали вяра в собствените сили на народа за трудностите, пред които пътят на историята ги изправял неведнъж.

Сред тях се нареждат имената на – св. Иван Рилски, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги С. Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за българско самосъзнание. Инициативата за въвеждането на подобен празник за първи път тръгва от група учители от Пловдив, в края на учебната 1908-1909 г. На 31.10. 1922 г. Министерският съвет издава постановление, с което узаконява 1 ноември като Ден на народните будители.

На следващата година с указ на цар Борис III датата е обявена за общонационален празник в памет на заслужилите българи. През 1945 г. е забранен, а Честването му се възобновява със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание на 28 октомври 1992 г. Тогава е обявен официално за Ден на народните будители и за неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната. Събитието ще бъде отбелязано с редици инициативи в цялата страна По случай Деня на будителите –Националният исторически музей ще направи възстановка на занятие в старо възрожденско училище. Музеят кани до 2-ри ноември децата, които искат да научат и да опитат как едно време техните връстници са се учили да пишат и да четат „Аз", Буки", „Веди" - върху пясък и с перо.

Учебните часове в „Старото школо" са организирани от Детския образователен център на музея и в тях ще могат да участват деца от предучилищна възраст, както и по големи – от първи до четвърти клас. Всички те ще могат да изкарат по един учебен час по „взаимоучителната метода", въведена и прилагана от д-р Петър Берон, Неофит Рилски, Васил Априлов. От министерството на културата съобщиха, че Националната галерия отбелязва Деня на народните будители със свободен вход от 10:00 до 18:00 часа.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай