Бузлуджа става машина на времето

Бузлуджа става машина на времето | StandartNews.com

Паметникът на Бузлуджа е официално открит през 1981 г. на връх Хаджи Димитър в чест на Бузлуджанския конгрес, проведен на същото място през 1891 г. Строежът му започва през 1974 г. В изграждането на Дома паметник участват строителни войски и доброволци бригадири. След 1989 г. сградата е изоставена и се руши.

Историята на България възкръсва в чинията, минаваме с асансьор покрай ханове и царе

Чинията на Бузлуджа може да стане машина на времето. Рушащият се с години дом-паметник да бъде възкресен като монумент на националната памет, предлага младата българска архитектка Дора Иванова. Възпитаничката на Техническия университет и Института по архитектура в Берлин представи своя амбициозен проект в Града на липите. Идеята и е в сградата да се представи историческото развитие на България от праисторията до наши дни. То ще бъде показано в две плоскости - хоризонтална /вътрешното пространство на "чинията"/ и вертикална /70-метровия бетонен пилон с рубинената звезда/. Централната зала ще бъде отредена на съвремието - от 1989 г. до наши дни, което ще бъде маркирано от най-ярките постижения на науката, изкуството и спорта. Авторката предлага имената на тези заслужили български учени и творци да бъдат изписани върху седалките в залата, като своебразна алея на славата във времето. Мозайката във вътрешния кръг пък щяла да остане като недовършен разказ за соца. Тъмният коридор, опасващ залата, пък бил най-подходящ да покаже съдбата на българите под турско робство. Експонатите щели да бъдат разположени в сегашната разруха и тъмнина като алюзия за мрачния период. В най-външния кръг на всяка от 16-те колони арх. Иванова предлага да бъдат издигнати статуи на българските владетели от Първата и Втората българска държава.

Вертикалният тур през историята ще започва от подземния етаж. Тук в три зали щяло да бъде показано времето на нашите предци - траките, прабългарите, славяните, основаването на България. Панорамен асансьор ще изкачва посетителите покрай имената на владетелите до върха на пилона. Рубинена зала с потрошената петолъчка от скъпоценния минерал пък щяла да представя емоционално социализма. На върха на пилона са предвидени стъклена платформа и панорамна тераса с изглед от билото на Балкана на изток и запад.

Според авторката реализацията на проекта нямало да струва повече от 1,7 млн. лв.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай