Близо 270 хиляди посетители в НИМ за 2014 година

София. 269 395 e броят на посетителите, които през 2014 г. са разгледали уникалните колекции на Националния исторически музей (НИМ), както и неговите филиали - Боянската църква „Св. Св. Никола и Пантелеймон", Земенски манастир "Св. Йоан Богослов", Музей "Параход "Радецки" – Козлодуй, както и църквата „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" - с. Добърско. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на културата.
Боянската църква е един от малкото цялостно съхранени средновековни паметници, достигнали до наши дни, включен през 1979 г. в Листата на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Земенският манастир е забележително творение на българската архитектура със стенопис от ХІ в., поради което църквата "Св. Йоан Богослов" е обявена за културна ценност с национално значение.
Църквата в Добърско е изградена през 1614 г. като трикорабна базилика от майстори от прочутата Добърска школа, със запазени стенописи от 1672 г., пресъздаващи библейски сцени, образите на светци и светици, местни легенди.
Близо 3/4 от тези общо 269 395 посетители са си купили билет, за да видят уникалните колекции на НИМ, както и за да посетят неговите филиали. За цялата 2014 г. в дните с обявен свободен вход в НИМ и в неговите филиали са посрещнали над 70 000 ценители на българската история и уникално културно-историческо наследство.
Най-посещаваният филиал на НИМ е Боянската църква – през 2014 година тя е била посетена общо от 46 896 души. Интересният момент е, че чужденците проявяват значително по-голям интерес към Боянската църква, в сравнение с този на нашите сънародници – посетителите от чужбина през 2014 г. са били два пъти повече от броя на българите, запознали се отблизо с този великолепен наш средновековен паметник, намиращ се под закрилата на ЮНЕСКО.
От Националния исторически музей същевременно отчитат като една много положителна и радостна тенденция и все по-засилващия се интерес и любопитство към експонатите в НИМ особено сред учениците и студентите. Любопитният момент е, че в последно време расте и броят на посетителите от предучилищна възраст, за които периодично и все по-често в Националния исторически музей се организират специални събития, инициативи и прояви благодарение на новия Детски музейно-образователен център към НИМ.
Създаден през 1973 г., Националният исторически музей съхранява близо 680 хиляди паметници на културата и е един от най-големите исторически музеи на Балканите. Основната му цел е в контекста на европейската история да представя историята на днешните български земи от праисторическо време до наши дни. В залите на НИМ са изложени в оригинал уникални културни ценности, като сред тях са предмети на изящното изкуство, археологията, етнографията и историята, представящи световни цивилизации отпреди 8 000 години до наши дни. Огромният археологически и исторически архив, който формира колекциите на НИМ, са и неговото най-голямо богатство.
Megami Neko в Созопол даде заявка да е хитът на сезон...
Паргов разби Нинова, ще си счупи главата с президента
Тошко Йорданов разкри какъв кабинет ще подкрепи ИТН
ПП ще се пробва за кабинет. Ето как мислят да добутат...
ДБ при президента, искат опит за нов мандат ВИДЕО
Какво щеше да разкаже замъкът Елмау, ако можеше да го...
Революция от ДПС. Път пъти по-високи пенсии