България губи 1.3 млрд. лева от необразовани младежи

България губи 1.3 млрд. лева от необразовани младежи | StandartNews.com

България търпи загуби от около 1.3 млрд. лева годишно заради младежката безработица, заяви проф. д-р Лалко Дулевски, председател на Икономическия и социален съвет, по време на кръгла маса за предизвикателствата пред младите хора в Бургас, предаде Фокус.

Над 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) са загубите на България годишно от младежите, които нито учат, нито работят, нито търсят заетост.

България е в най-тежка ситуация в ЕС по отношение на тези младежи. "Горе-долу нашето ниво на такива хора е почти два пъти по-високо от това в Европа", посочи той. По думите му Европейската комисия счита, че загубите от тези младежи са преки и косвени, като преките се приемат за разходи, които прави държавата за социално подпомагане и друти, а косвенитеса много по-големи, защото всъщност са пропуснати ползи.

Групата на младежите, които не работят, не учат и не търсят работа е в обхвата на вече стартиралата европейска инициатива Гаранция за младежта. По програмата ще получим 55 милиона евро за наемане на младежи в следващите две години.

Миналата седмица при подписването на Националното рамково споразумение за изпълнение на европейската инициатива социалният министър Йордан Христосков обяви, че близо 10 хиляди заявки от работодатели за разкриване на нови работни места са приети в бюрата по труда в страната до края на септември, когато изтече крайният срок за набиране на проекти, които ще бъдат финансирани от европейската схема. Около 6 хиляди от подадените от бизнеса заявки са за стажуване, а около 4 хиляди – за чиракуване.

От своя страна работодателите заявиха сериозен интерес към програмата за младежка заетост. Програмата е добре приета от фирмите, тъй като пести средства за възнаграждения и осигуровки. Работодателите дори изтъкват ограничения брой на субсидираните места.

До 2020 година страната ни може да усвои 220 млн. лева по младежката гаранция. Половината от тях са предвидени до края на 2016 година.

България, Испания, Италия и Гърция са държавите с най-висока младежка безработица. В България безработните младежи до 29 години са 57 хиляди, а до 24 години - 25 хиляди.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай