Безплатна ретроспектива за 100-ия юбилей на киното ни тръгва от 2 октомври
17 игрални ленти, от които 7 дебюта, се борят за "Златна роза"
Само след 2 дни Варна отново ще стане столица на българското игрално кино. Тридесет и третият фестивал "Златна Роза" ще се проведе от 2 до 11 октомври под знака на 100-годишния юбилей на седмото ни изкуство. Официалната церемония за откриването ще бъде на 6 октомври от 19 часа в зала 1 на Фестивалния център с прожекцията на документалния филм "Васил Гендов - Мит и реалност". Лентата на Илия Костов е посветена на пионера на родното игрално кино - своеобразен поклон към юбилея.
Филмовите празници обаче започват преди тази дата с ретроспективна програма и съпътстващи събития, посветени на годишнината с вход свободен. Първото от тях е изложбата "Автори и плакати" с куратор проф. Божидар Йонов. Експозицията ще бъде открита на 2 октомври в 10 ч в залите на Градската галерия на Варна. Втората изложба, "100 годни българско кино", във фоайето на ФКС представя непознати фотографии от снимачните площадки на любими български филми. На 3 октомври от 17 ч може да видите лентата "С деца на море" на режисьора Димитър Петров. Другите класики от родното кино, които ще вървят на екрана в зала "Европа", са комедията "Топло","Таралежите се раждат без бодли", "Куче в чекмедже", "Тримата от запаса", "Адио, Рио" и "Двойникът".
През тази година варненската публика ще има възможността да се наслади освен на 13 пълнометражни и 17 късометражни конкурсни ленти и на много други извън тази програма.
Тази година сред състезаващите се за голямата награда творби има 7 дебюта. Това са "Жажда", "Виктория", "11-и А", "Събирач на трупове", "Жената на моя живот", "Сняг", "Имало едно време един уестърн". Шест са премиерните филми в този раздел - "Докато Ая спеше", "Жажда", "11-и А", "С лице надолу", "Сняг", "Семейни реликви".
Конкурсната програма за късометражните включва 17 заглавия, минали през селекционна комисия, от които само шест са финансирани от НФЦ. Преобладаващата част от тях са филми на млади режисьори и продуценти. В информационната програма се показват 11 късометражки, две игрални ленти с независимо финансиране - "Дякон Левский" и "Момичето от ниската земя", и три международни копродукции, получили финансиране от НФЦ - "Аферим", "Защо аз?" и "Мама и другите шантавели в семейството", както и един документален филм.
Стефан Командарев, Киран Коларов, Антония Ковачева, Янина Кашева и Красимир Андонов ще журират пълнометражните творби. А Станимир Трифонов, Боряна Матеева и Николай Тодоров - късометражните.
Дискусия, свързана с подпомагането на българското игрално кино, ще се проведе на 8 октомври от 11 ч във фоайето на ФКЦ. А кръглата маса, посветена на юбилея на киното, ще бъде на 9 и 10 октомври от 11.30 ч в хотел "Черно море". На фестивала ще има и чужестранни гости. Сред тях са Стефан Доброю, кинокритик и автор на сайта Cineuropa и сп. Le Film Francais, Дубравка Лакич, журналист и кинокритик от Сърбия, японецът Йошико Минекава, кинокритик и специалист по българско кино, Филип Бергсон, журналист от БиБиСи и Кирил Разлогов, селекционер за фестивала в Москва.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com