Правим Детската университетска болница, ремонтираме всички педиатрични кабинети
Работя за добро образование, реализация на младите и грижа за възрастните хора, казва Димитър Николов
- Арена "Бургас" ще е готова до няколко месеца, правя и 6 малки спортни зали
- Имаме идея да отворим Авиационен център за обучение на пилоти
- От 950 сега камерите за видеонаблюдение ще станат 1800
- Изграждаме 5 нови индустриални зони
- Догодина стартираме програма за масово облагородяване на кварталите
- Г-н Николов, обявихте още по-амбициозна програма дори и от предходния си мандат. В Бургас коментират, че проектите ви са с мащаб за целия регион. Ще успеете ли наистина да ги реализирате?
- Да. Програмата с проектите, които обещах преди 4 години, се оказа много по-малка от това, което допълнително аз и моят екип успяхме да реализираме. Сегашната с новите проекти не е просто предизборна брошура. За мен е официален документ и работна програма, върху които пише моето име. И бургазлии знаят - щом съм обявил проект, той ще се случи. Всъщност програмата не касае само следващите четири години, тя е основополагаща и съдържа ключови стъпки, които ще дадат своето положително отражение за много време напред.
- Като Ви слушам, не оставяте усещането за рутинност, не сте загубили хъс и упоритост. За Вас казват, че сте един от най-успешните кметове в България, но явно не се осланяте само на това?
- Не си падам по класациите. За мен всеки постигнат успех за града вече е стар успех. Няма време за успокоение и доволство. Времето, в което живеем, е толкова динамично, че ако намалиш темпото, ако не поставиш хоризонт за развитие за години напред, успехите се топят като сняг, а градът ни ще бъде изпреварен скоростно. Винаги съм си поставял високи цели през годините и сега не е по-различно, даже искам много повече за Бургас.
- Образованието ли е големият коз на Бургас в състезанието за привличане на млади хора и инвеститори?
- Инвестициите в образование ще продължат, за да бъдем все по-конкурентоспособни и привлекателни за инвеститорите. Голямото предизвикателство пред Бургас е да подготви конкурентни за условията на съвременния свят млади хора. Първото и най-важно изискване на всеки инвеститор вече дори не е цената на терена, а осигуряването на квалифицирани кадри за техните предприятия и офиси. Затова започваме от детската градина - с изучаване на английски език и начално компютърно образование. Ще продължим с обновяването на кабинетите в професионалните гимназии, където стартира прием в нови съвременни специалности, които се търсят на пазара на труда. Имаме идея да отворим Авиационен център за обучение на пилоти - смятам, че ще е полезна възможност за реализация на младите.
Не само няма да закриваме Морското училище, а ще го ремонтираме и подкрепим, за да тръгне по нов път. Ще изграждаме нови сгради за детски градини и разширяване на училищата, защото, въпреки новоизградените до момента, те все още не достигат. Ще продължим да подкрепяме нашите университети и студентите в най-търсените специалности. Бургас е бил ощетен по времето на социализма по отношение на откриването на университети. Затова общата воля на бургазлии, която се опитвам да реализирам от няколко години, е разкриването на филиали на висши учебни заведения в Бургас. Това е трудна и неравнопоставена битка, но пък касае целия регион. Вече имаме Медицински университет и филиал на Националната художествена академия в Бургас. Водим преговори и с други университети и съм оптимист, че ще успеем да ги привлечем. Пак казвам - инвестициите в образованието са изключително важни за целия регион. Така младите хора ще продължат да избират Бургас, защото е удобен град, с най-добрите училища и детски градини, модерен градски транспорт, с възможности за спорт и отдих.
- Г-н Николов, още една неравна битка - с недостатъчните територии около Бургас за инвестиции, скъпите имоти на земите към морето. Възможно ли е само на туризъм да разчита градът? И като цяло - промениха ли се изискванията на инвеститорите през годините?
- През изминалия мандат много хора ме упрекваха защо "наливам" средства в невидими за бургазлии дейности - като отчуждаване, засипване на блатисти терени, полагане под земята на тръби, оптика и така нататък, вместо да сложа примерно пейки пред всички блокове, което също е важно, разбира се. Говоря за новата индустриална зона. След няколко години усилия, обаче, терените там вече са изкупени и само след няколко месеца ще започнат да се откриват нови предприятия. Достъпността на индустриалните зони и възможността за лесен достъп на хора, суровина и готова продукция е задължително изискване на инвеститорите. Вече никой не инвестира средства в пусти терени, на които тепърва трябва да се прекарва инфраструктура, да се вадят купища документи и това да отнема години. В град, заобиколен от морето и три езера, не е лесно да се осигурят необходимите пространства за развитие на бизнеса. Сега рекултивираме бившето депо за строителни отпадъци на входа на к-с "Меден рудник", където ще бъде ситуирана новата индустриална зона Юг-Запад. Продължаваме с инвестиции в довеждаща инфраструктура и през следващите години ще повишим интереса към пет нови индустриални зони - Юг-Запад, Девети километър, "Долно Езерово", Равнец и край кв. "Черно море". С нови локали ще подобрим обслужването на съществуващите - например, до индустриална зона "Победа". Напредваме и с изготвянето на прединвестиционни проучвания за осигуряване на транспортна свързаност чрез четирилентови пътища между общинските центрове в областта - Бургас - Малко Търново, Бургас - Средец и Бургас - Айтос. Това ще даде възможност за регионални проекти, насочени към осигуряване на по-добри условия за икономическо развитие на целия регион.
- Има ли друга българска община, която сама да строи болници? Това не е ли работа на държавата? Обявихте построяването на детска болница - ще се справите ли?
- Детската болница няма да е първата, в чието създаване участваме. Чрез публично-частно партньорство партнирахме при построяването на болницата в "Меден рудник". Изцяло със собствени сили изградихме новата онкологична поликлиника към Комплексен онкологичен център - Бургас. Построихме сградата на новия Медицински факултет. На база на този опит съм сигурен, че ще успеем и с Детската университетска болница с денонощен спешен център, която да обедини всички педиатрични специалности на едно място за комплексно лечение на децата. И не само това - предвиждам ремонт на всички педиатрични кабинети и чакални в поликлиниките, както и дооборудване на онкодиспансера със съвременна апаратура.
- На много места в Бургас се виждат благоустроени вътрешноквартални пространства, но още много бургазлии очакват това да се случи и пред техния дом. Ще продължите ли с тази програма?
- От догодина стартираме програма за масово облагородяване на кварталите. Създавам звено за ежедневен контрол на чистотата, улиците, плочките, тротоари, счупени детски и спортни съоръжения, паркова мебел, стълби, асансьори. Така много по-бързо ще реагираме при счупени съоръжения на площадки например, или при нужда от спешно окосяване и почистване. Целта е да се подкрепят проекти за благоустрояване, за които има консенсус на живеещите там. Защото досегашната ми практика показва, че едни не искат детска площадка пред блока, защото било шумно. Други искат паркоместа, трети зелена площ и много често хубави придобивки раждат конфликти между самите хора. Затова с новата програма ще дадем възможност на съседите да обсъждат идеи и да излязат с общо мнение. Така ще се радват на това, което са постигнали заедно, а и ще го пазят по-добре. Вандализмът в града все още е голям и всички заедно трябва да се борим с него. Нека рушащите общото имущество да знаят, че от 950 сега камерите за видеонаблюдение в Бургас през следващите 4 години ще станат 1800.
- Ще стане ли най-накрая готова зала "Арена Бургас" - спортната общественост не само в Бургас я очаква с нетърпение?
- Залата ще е готова до няколко месеца. Ще има близо 7000 седящи места, които могат да стигнат заедно с правостоящите до 12 000 за големи концерти. Към нея ще има и близо 1000 паркоместа. "Арена Бургас" ще бъде ценна придобивка за нашия град, защото ще привлича много посетители от страната и чужбина. А това е полезно за местната икономика. За мен е важен не само професионалният спорт, така че намерението ми е да бъдат изградени и 6 малки спортни зали в к-с "Изгрев", к-с "Братя Миладинови", к-с "Зорница", к-с "Славейков", к-с "Меден рудник" и кв. "Сарафово". Те ще предоставят възможност на много бургазлии да практикуват любителски спорт през свободното си време близо до дома. В графика им, разбира се, ще могат да се включат и спортните клубове.
- За младите се прави много и това е видно, но предвиждате ли нещо за улесняване живота на възрастните бургазлии?
- Много е важно за мен да стигне до повече потребители новият ни проект за надградена с медицинско обслужване "Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания". Вече назначих 30 души екип - лекари, санитари, психолог, социални работници, които ще помагат на възрастни, болни и самотни хора. Много е важно възрастните хора да водят активен живот. Затова, извън бюджета за издръжката на пенсионерските клубове, ще има програма за финансиране на дейността им - пътувания за участие в конкурси, за културна дейност и спорт.
- Как Бургас ще привлича туристи през следващите години?
- Много са проектите. Предвиждам да може да се пътува от/до пет точки - Морска гара, пристанище "Сарафово", острова, новата лодкостоянка в "Крайморие" и бъдещия защитен пристан в Ченгене скеле. Ще закупим още едно корабче, подобно на "Анастасия". В Ченгене скеле ще създадем нов етнографски комплекс, за който ще ни помогнат и рибарите - ще стане интересно място. Приключва строителството на новия Конгресен център, а пристанището ни става все по-привлекателно. Ако си спомняте, само преди три години там беше забранен достъпът на хора. Смятам още по-активно да развиваме и културния, спортния и конгресния туризъм, защото това е начин да привличаме посетители извън активния сезон.
- От какво има най-много нужда Бургас в момента и през следващите години?
- От единомислие, обща грижа, общи приоритети. И да не губим време в безсмислени спорове, които спират дори и малки проекти, защото това изяжда времето за работа по важните перспективи на Бургас. Трябва да се концентрираме върху големите цели на града - а те са здравеопазването, образованието и привличането на инвеститори. Трите теми са обвързани помежду си и са определящи за развитието на града. Това, което смятам за своя най-голяма гордост, е, че през изминалите години успях да върна Бургас на полагащото му се място - в класацията на големите български градове, които не могат да бъдат елиминирани от големите проекти на държавата. Вече всички знаят, че никой не може да пренебрегва града ни.
- Успехът на Бургас е важен, защото...?
- Защото всички искаме градът ни да продължи да се развива. Защото успехът на Бургас зависи от всеки от нас. Наш дълг е да оставим повече на тези, които идват след нас. А те - повече на следващите. Успехът на всеки един град е успех за държавата.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com