В началото на туристическия сезон търсещите персонал и назначаващите служители са основно в туризма, хотелиерския и ресторантьорския бранш. Те изпитват сериозен недостиг. Това съобщи пред БНР Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта.
По думите му, не става въпрос за криза, търсенето остава, но бизнесът се е научил да планира.
Други сфери, изпитващи недостиг на работна ръка, са складовата дейност, логистиката, различни производства.
"Ниските нива заплати се увеличават. Младите хора, влизащи на пазара на труда, декларират доста смели очаквания. Пазарът принуждава работодателите да повишават тези ниски нива на възнаграждения. Високите заплати обаче не растат и се задържат", посочи Николай Николов.
Всичко поскъпва. Човешкият труд също поскъпва. Това се отразява на цените на всички стоки. Тенденцията ще принуди работодателите да повишат възнагражденията в ниската зона. До края на годината ще са поне 15%. С това и цените ще растат", смята експертът.
Според Николов влизането в еврозоната ще е допълнителна причина повече хора да изискват от работодателите си по-високи възнаграждения. Културата на бонуси и придобивки е добре развита у нас, но това е първото перо, което би отпаднало в случай на криза, подчерта той.
Той изказа очаквания още поне 10-15 години да са нужни, за да достигнем стандарт на живот, близък до средноевропейския.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com