Русия ни врътна кранчето на газа с 30%

Русия ни врътна кранчето на газа с 30% | StandartNews.com

София. Доставките на руски природен газ за България и съседните Гърция, Турция и Македония са намалели с над 30%. Това заяви изпълнителният директор на „Булгартрансгаз” Кирил Темелков пред агенция Ройтерс.

„Доставките за България, както и обемите руски газ, които преминават транзит през страната за Гърция, Турция и Македония, в момента са намалени с над 30%”, каза Темелков. Той посочи, че България използва собствени резерви, за да компенсира намалените доставки по време на студовете.

Европейската комисия потвърди, че осем страни, сред които и България, са засегнати от намаленото подаване на газ от Русия. Говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер съобщи, че ЕК е в контакт с посолството на Русия в Брюксел. За петък точните данни за намалените доставки не са известни, а за четвъртък Австрия е получила с една трета по-малко гориво от предвиденото по договор. В Италия намалението е било с близо четвърт. Не се намираме в състояние на тревога, всички страни в ЕС бяха в състояние да си осигурят газ, допълни говорителят.
 
В Министерството на икономиката и енергетиката е създаден оперативен щаб с участието на представители и на "Булгартрансгаз", и на "Булгаргаз", който следи внимателно обстановката и предприема необходимите мерки за обезпечаване сигурността на газоснабдяването в страната и транзита на природен газ през нашата територия, съобщи БНР.

Актуалната ситуация и предприетите действия бяха обсъдени на среща при министър-председателя Бойко Борисов. Отчетено бе, че до момента не е прекъсвано транзитирането на природен газ за съседните държави и не са въведени принудителни административни мерки за ограничаване на газоподаването. Предприети са всички действия за сигурна и надеждна работа на газопреносната и газоразпределителната системи. Използват се в максимална степен всички местни ресурси за осигуряване на количества природен газ, в това число от газовото находище в Чирен и от находището край Галата. Количеството в Чирен е достатъчно да осигури за дълъг период част от текущото национално потребление, съобщават от енергийното министерство.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай