Надежда Йорданова: Една от първите ни задачи е работеща КЗК

- Докладът на финансовото министерство насажда страх, това не помага на България
- Трябва ни силно правителство, с което да влезем в Шенген, еврозоната и да направим съдебна реформа, казва Надежда Йорданова в специално интервю за вестник СТАНДАРТ
Надежда Йорданова е кандидат-депутатът на коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" от 23 МИР, преференция 105. Част е от Изпълнителния съвет на "Да, България".
Надежда Йорданова е министър на правосъдието в правителството на България от декември 2021 г. до август 2022 г. Юрист с експертиза в областта на административното и търговското право, обществените поръчки и проекти, финансирани от ЕС и международни организации. Отявлен защитник на каузата за дълбока съдебна реформа в страната, която да гарантира на България модерна публична администрация, в услуга на гражданите, надеждни и устойчиви институции. Народен представител в 45-ото, 46-ото НС и 48-ото НС. Като министър на правосъдието в рамките на 7 месеца тя и нейният екип работиха по 39 проекта на нормативни актове. В края на мандата й 19 бяха напълно завършени. Надежда Йорданова предприе всички законови способи за ограничаване на безотчетната власт на главния прокурор и българската прокуратура.
- Децата ни трябва да се учат как да бъдат граждани
- Ще защитим със закон жертвите на насилие
- Високите цени на храните са резултат от порочни търговски практики
- Г-жо Йорданова, темата на деня е фалира ли държавата. Според вас застрашено ли е влизането ни в еврозоната?
- Служебното правителство се включи неуместно и вредно в предизборната кампания. Числата за държавния бюджет говорят друго - приключихме 2022-а с дефицит 3%, увеличен е резервът. Министерството на финансите не събира данъците, особено ДДС. Насаждане на страх от кризи независимо от кого, не помага на България. А унищожаването на имиджа й и на доверието на инвеститорите ще ни струва скъпо в бъдеще.
- Какво очаквате от общото явяване на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" на тези избори?
- ПП и ДБ се явяваме заедно на изборите, за да сме първа политическа сила и за да наложим реформаторски дневен ред. Да сформираме силно правителство, с което да влезем в Шенген, еврозоната и да направим съдебна реформа. Вярвам, че ГЕРБ няма да настояват имунитета на едно или друго лице да бъдат залог в този разговор. Защото върховенството на правото е евроатлантическа ценност - това означава нито един човек да не е над закона. Не е работа на политиците да казват кой е виновен, но наша работа е да направим така, че институциите да работят безпристрастно и ефективно и да решат кой е виновен и кой не. Ние ще проведем конструктивен разговор и се надявам, че ГЕРБ са готови за този разговор, защото всички ние ще плащаме липсата на политическа мъдрост.
- Какви трябва да са първите стъпки, ако направите правителство?
- Преди всичко успокояване на инфлацията и мерки, които да доведат до повишаване на доходите на българите. Изпълнение на мерките по Плана за възстановяване и устойчивост, за да случим реформите, предвидени там и да получим предвидените средства. Бързо придвижване на законодателството за приемането ни в еврозоната, защото все още това е възможно да се случи също решителни кратки крачки, за да влезем в Шенген. Има как България да бъде част от истинското сърце на Европа.
- Инфлацията е голямото предизвикателство на тези избори? Откъде дойде тя?
- Част от инфлацията се дължи на войната и поскъпналите енергоносители. Но друга част, която особено се усеща при цените на храните - на порочни търговски практики. Служебното правителство противодейства с административни мерки и фиксирани надценки, което в средносрочен план ще има негативен ефект, защото те не работят в пазарна икономика. Комисията за защита на конкуренцията, която е с изтекъл мандат, не функционира добре. Една от първите задачи на 49-ия парламент трябва да бъде да осигури една работеща КЗК. Тя има силни правомощия и може да разследва нелоялна конкуренция и картели. За цели две години - 2021-2022 г., КЗК е извършила само една проверка на място. Все още нямаме данни за 2022 г., но и тези, които имаме са повече от показателни. Сериозно оправомощеният орган да се бори с картелите и нелоялната конкуренция отказва да прави това. Това трябва да се промени.
- Как ще обуздаете инфлацията?
- На инфлацията се противодейства с реален икономически растеж и с действащи регулатори, за които вече казах. Растежът, за да се случи, трябва да имаме такава инвестиционна среда, която да привлича и насърчава инвеститорите и заедно с нашите български предприемачи да създават високоплатени и атрактивни работни места. Това изисква добро законодателство, добра администрация и институции, чисти от корупция и стабилна и ефективна съдебна система.
Когато говорим за правосъдна реформа и за добри закони, всъщност казваме, че искаме да гарантираме, че хората ще живеят сигурно, хладилникът им ще е пълен и да направим възможно благополучието да достигне до всеки дом. Всъщност работа на регулаторите е да осигурят бизнес по правилата от доставчика на горива до търговските вериги, без изключения, систематично и по професионален начин. Неприемливо е регулаторите да работят на кампаниен принцип или когато даден проблем се превърне във взривоопасен.
- Ще се случи ли съдебната реформа?
- Нашата формация ще отстоява съдебната реформа и в новия парламент. Отново ще търсим подкрепа от всички. Все пак върховенството на правото е основна евроатлантическа ценност. Ще видим как ще действат всички политически сили следващия парламент, които твърдят че изповядват демократичните принципи и ценности.
- Кое ще върне на хората усещането за справедливост?
- Усещането за справедливост в хората ще има тогава, когато осигурим равенство пред закона и навременна справедливост за всеки. Това означава, ако стигнеш до съдебна зала, да получиш справедливо съдебно решение, бързо и качествено. Също така означава, че когато се обръщаш към администрацията, ще си убеден, че няма да те пререди някой с връзки, а ти ще получиш твоята административна услуга бързо и качествено. Така на практика малката корупция няма да е необходима, за да ти отвори вратата за едно или за друго. Няма да имаме вдигане на полицейска палка с въпрос: "Фиш или 50 лв."
- Имахте много сериозна инициатива за домашното насилие и за придвижване на законодателството и неговото осъвременяване. Какво стана още по тази тема? Какво бе направено, какво остана да се довърши?
- Имаме изработен чудесен законопроект за изменение и допълнение на Закона за домашното насилие, който предвижда поредица от мерки за повече защита, повече подкрепа на жертвите от домашно насилие и съответно за работа с насилниците, както и за превенция. Но законът не получи шанс да бъде приет - в предишния парламент не му стигнаха два гласа на второ четене.
В 49-ия парламент трябва да постигнем широк консенсус и да го приемем, защото проблемът с насилието няма политическа окраска, а коства животи, бъдеще на жени, деца, мъже, възрастни хора, хора с увреждания. Ние сме в голям дълг спрямо тези хора и крайно време е да го изпълним. Има как жертвите от домашно насилие да бъдат защитени и да бъдат по-добре подкрепени при тяхната социализация и при справянето с бъдещето.
- Вие сте застъпник на идеята за въвеждане на гражданско образование, какво имате предвид?
- Българските деца в училище, за съжаление не получават истински познания и умения как да бъдат граждани на нашата Родина. Аз съм изумена как децата в седми клас учат сложни формули, сложни химически съединения, учат толкова сложна материя по литература, а същевременно не знаят за какво се ползва личната карта. Те на тази възраст придобиват своята първа лична карта, а с това вървят определени права, задължения, отговорности, но те не знаят това. Ето защо е много важно българските училища, освен да преподават знания по различни предмети, да учат нашите деца и как да бъдат граждани - свободни и равнопоставени, а също така и отговорни. Това трябва да се случи и със здравното образование, защото българските деца трябва да знаят как да растат здрави.
- Вие сте кандидат за народен представител от 23 МИР, какво управление липсва на София?
- София има нужда от амбициозно професионално управление, което е чисто от корупция, което ще отприщи потенциала на София и ще я преведе в 21-и век. Крайно време е да прекратим порочния модел на управление на ГЕРБ. Да сложим край на некачествените и грозни ремонти. В София има много пари, които могат и трябва да се инвестират умно. София има огромен потенциал, включително човешки, за да можем да имаме една модерна, европейска столица, каквато заслужаваме. Убедена съм, че на изборите наесен ще победим и ще започнем сериозна работа да превърнем София в един много по-уреден и приятен град за живеене.
Внимание! Дебне ни страхотна банкова измама
Филм на ужасите! Какво направиха капки за очи
Смайваща заплата на морето! Има ли кандидати
Българска компания безплатно ще изготвя STEM проекти
Евростат ни зашлеви! Къде стои България в Евросъюза
Нова френска революция заради пенсионната реформа на...
Откриха бизнес форум със силни думи на Ататюрк за Бъл...