Испанската грешка в българския туризъм

Ставаме все по-популярни сред парти-туристите

Испанската грешка в българския туризъм  | StandartNews.com

Берлин

Бумът на строителството по българското черноморско крайбрежие доведе до отлив на чуждестранните туристи, коментира „Дойче веле“. Експертите предупреждават за тежки последствия от придобилата вече значение на научен термин "испанска грешка".

Кризата обаче не важи за всички туроператори. Третият по големина германски туроператор РеВеТуристик бележи това лято 30% ръст на туристите.

"България има красива природа. Във вътрешността на страната има прекрасни кътчета. Плажовете са страхотни. А животът е на сносни цени. Хората са гостоприемни". Това не е реклама от туристически каталог, а мнението на продуктовия мениджър на германския туроператор РеВеТуристик Михаел Никел. Той отговаря за продажбите в средиземноморските курорти и по Черноморието.

РВеТуристик работи с широк спектър от клиенти. Според Михаел Никел може би това е и причината въпреки цялостната тенденция за отлив на чуждестранните туристи от България, туроператорът да бележи приръст. Миналата година е имало 120 000 резервации, а за тазгодишния летен сезон 2008 крайният брой на записванията се очаква да надхвърли 150 000.

За месеците май и юни групата предлагала туристически пакети за СПА и уелнес туризъм. Друга група, сред която България става все по-популярна, са младите хора, т.нар. "парти-туристи", на възраст между 18 и 30 години. Те идват на големи групи, предпочитат Златни пясъци и Слънчев Бряг, защото там има много барове и дискотеки.

Михаел Никел обаче е на мнение, че България допуска голяма грешка: "Строи се без контрол. Особено на Слънчев бряг и Златни пясъци. Тази година на няколко пъти в Слънчев бряг спираше тока, канализацията също не е достатъчна. Просто липсва контрол. Ясно е, че когато има все повече легла, а възможностите за електричество и канализация са малки, ще възникнат проблеми".

Най-големият проблем, според него, са плажовете. А те всъщност са по-привлекателни от тези в другите курорти по света. Проблемът са концесиите. Един концесионер взема плажа, дава го под наем на друг, той от своя страна на трети. Така се стига до цена, която стои много над средните европейски цени, което е смешно, защото като цяло животът в България е евтин.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай