Инж. Михайлов, ТЕЦ Враца:Дружествата трябва да бъдат модернизирани

Необходима е ясна визия за бъдещето на въглищните централи и заетите в сектора

Инж. Михайлов, ТЕЦ Враца:Дружествата трябва да бъдат модернизирани | StandartNews.com

"В отговор на политиката на ЕС да превърне Европа във въглеродно неутрален континент до 2050 г., България си е поставили цел да увеличи производството на енергия от възобновяеми енергийни източници и природен газ. С оглед по-строгите мерки за опазване на околната среда и намаляване на въглеродните емисии, като отговорно предприятие от няколко години инвестираме именно в добавяне на биогорива за производството на енергия.". Това каза инж. Радослав Михайлов, директор на "Топлофикация Враца" относно успешно реализирани проекти в предприятието в областта на опазването на околната среда. По думите му биомасата се разглежда като един от най-значимите възобновяеми източници за производство на електро и топлоенергия за централно отопление. "Като заместител на твърдите изкопаеми горива, в последните години наблюдаваме ръст при използването й. Биомасата се превръща във все по-важна част от енергийния микс на редица европейски страни.", допълни инж. Михайлов.

Директорът на "Топлофикация Враца" обясни накратко, че биомасата е екологично гориво и се получава от остатъци от растителни култури. "Оползотворяването на биомаса е наложена практика в Европа, защото не замърсява околната среда и се счита за източник на зелена енергия. Тя вече е залегнала като част от горивния микс за централно отопление в големите градове. Наред с екологичните ползи, с добавянето на биомаса успяваме да задържим, доколкото е възможно, цената на топлоенергията във Враца, на фона на драстичното повишение на природения газ през последните месеци. Опитът показва, че 2.5 тона слама заместват 1000 нормални куб. метра природен газ и така биомасата излиза два пъти по-евтина.", посочи инж. Михайлов.

Според инж. Михайлов, ако искаме да запазим работещи дружествата, е необходимо те да бъдат модернизирани и да отговарят на високите европейски стандарти за производство на чиста енергия. Въпросът е да се инвестира в диверсифицирането на горивата и закупуване на нови съоръжения. Само по този начин  ще се превърнат в индустриални центрове за развитие на нов тип икономика. „Необходимо е да се влагат средства в самата инфраструктура за газ, защото тя може да бъде използвана в бъдеще и за водорода, който се счита за един от основните енергийни носители в Европа занапред.“, допълни инж. Михайлов.

Относно ремонтната програма на "Топлофикация Враца" с цел осигуряване на надеждно топлоподаване през зимата, инж. Радослав Михайлов разказа, че са извършили редица подобрения и подмяна на амортизирани елементи в инсталациите за високоефективно комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия, както и в основните съоръжения в двете централи. По график отремонтирали участъци от топлопреносната мрежа на предприятието. Той добави, че планират да насочат усилията си към разширение на съществуващата инсталация за комбинирано производство.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай