Брюксел: Веднага дайте достъп до парите в КТБ (ОБЗОР)

 Брюксел: Веднага дайте достъп до парите в КТБ (ОБЗОР) | StandartNews.com

Брюксел. Да се даде незабавен достъп на хората и фирмите до влоговете им в КТБ до гарантирания размер от 196 хил. лв., поиска Европейската комисия. ЕК вчера откри процедура за нарушение срещу България заради блокирането на средства на вложители в КТБ. Процедурата е за неправилно транспониране на Директивата на ЕС относно схемите за гарантиране на депозити, както и за неспазване на принципа за свободно движение на капитали в ЕС, гласи съобщението на ЕК. Според Директивата на ЕС, схемата за гарантиране на депозитите трябва да се активира и вложителите да получат парите си до гарантирания размер от 196 хил. лв. до 20 дни след като стане ясно, че банката не може да изплати депозитите. А компетентният орган във всяка страна членка има срок от 5 работни дни, след като един депозит не бъде платен, да прецени дали банката изглежда неспособна за момента, заради финансовото й състояние, да изплати депозитите, и че не съществува близка перспектива тя да може да го направи. У нас обаче според действащия закон депозитите трябва да се изплащат до 20 дни, след като бъде отнет лицензът на банката, което все още не е станало, въпреки че минаха над три месеца, откакто КТБ беше поставена под специален надзор от БНБ на 20 юни. Директивата на ЕС не изисква лицензът на банката да бъде отнет. Това, че вложителите нямат достъп до парите си, е достатъчно, за да се задейства схемата за гарантиране на влоговете, посочват от ЕК. А в случая парите на хората и фирмите са блокирани в КТБ и дъщерната й ТБ "Виктория" повече от три месеца. Съгласно правото на ЕС националните органи са длъжни да прилагат Директивата дори при наличие на противоречащи разпоредби в националното право, посочват от ЕК. Комисията припомня, че разпоредбите на Директивата, които са безусловни, ясни и прецизни, могат при определени условия да предоставят права на гражданите и фирмите. За прилагането на тези права е възможно да бъдат предявени искове срещу съответните органи пред български съд с цел да се получат парите от гарантираните депозити, посочват от ЕК. Според решение на БНБ от 16 септември, няма да се вземе никакво решение за КТБ преди края на ноември. Това може да подкопае общественото доверие в схемата за гарантиране на депозити в България, посочват от ЕК.

С откриването на процедура за нарушение срещу България ЕК изпълнява задължението си да следи за спазването на правото на ЕС. ЕК очаква да се предостави незабавен достъп на вложителите до депозитите в рамките на гарантирания им размер, гласи официалното съобщение. ЕК изпраща уведомително писмо до България, което е първият етап на процедурите за нарушение. Крайният срок за отговор от страна на България е 15 октомври. Целта на стартиралата процедура от страна на ЕК не е да "накаже" страната, а в диалог да се установи какво е нарушението на правото на ЕС и какви мерки трябва да бъдат предприети, коментираха от МФ. По този въпрос вече е разменена кореспонденция с ЕК и българската страна изрази готовност, ако бъдат констатирани несъответствия с правото на ЕС, да се предприемат действия за промяна на законите, допълват от МФ.

Ройтерс: 80% от заемите на КТБ са към свързани фирми

Над 80% от кредитите, отпуснати от КТБ, са към свързани лица или към приятели на свързани лица, пише агенция Ройтерс, като се позовава на източник, пожелал анонимност. "Много от получателите на кредити от КТБ всъщност са дружества, създадени специално с цел да посредничат при използването на парите за конкретна цел и да прикрият при кого в крайна сметка отиват те. Тези дружества нямат бизнес, а оперират по-скоро като управител на фонд - препредават парите на други компании, които купуват активите". Това обяснява за Ройтерс друг източник от банковия сектор в България, според когото продължаващият одит на КТБ повдига въпроси за бизнес модела й. "Те не са предоставяли документи и бизнес планове, съответстващи на размера на отпуснатите им кредити", допълва анонимният източник. В обширен репортаж под заглавие "Преди изборите България пресмята цената на банкова криза" агенцията разказва как според БНБ предварителното разследване е разкрило, че липсва значителна част от документите за отпусканите кредити и дейност в КТБ, "несъвместима със закона и добрите банкови практики". Агенцията разказва и за проблемите на Даниел Божилов - един от ръководителите на група във Фейсбук, настояваща банката да даде поне ограничен достъп до сметките на вложителите си. Поради липса на средства този клиент на КТБ вече е намалил заплатите в малката си консултантска фирма и се е обърнал за помощ към приятели.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай